65 yaş üstü için emlak vergisi ödemeleri başladı!

65 yaş üstü için emlak vergisi ödemeleri başladı! 65 yaş üstü için emlak vergisi ödemeleri başladı!

65 yaş üstü sokağa çıkamayan vatandaşlar için beyanname verme süreleri uzatılmıştı. Tahakkuk edecek vergilerin son ödeme süreleri,  sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle  16 Haziran olarak açıklandı. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle 65 yaş üstü için sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Bu kapsamda bu sınırı aşan binlerce kişi için  emlak vergisi ödeme ve beyanname verme süreleri uzatıldı. 

65 yaş üstü için vergi dönemi 

Maliye, son bir ay içinde beyanname verme sürelerini uzatmak için peş peşe düzenlemeler yaptı. Bu kapsamda 65 yaş üstü, sokağa çıkamayan vatandaşlar için ödeme sürelerini uzattı. 

Son gün 16 Haziran

21 Mart saat 24.00 tarihinin ardından başlayan sokağa çıkma yasağı sonrasında bu kez 518 seri numaralı VUK Genel Tebliğiyle  (Md.5) 65 yaş üstü kişilerin ‘mücbir sebep’ halinde olduğu açıklandı. Bu kapsamda 65 yaş üstü gelir vergisi mükellefleri bu yasağın bitmesine kadar beyanname verme-vergi ödeme yükümlülüklerini yerine getiremedi. Sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle 15 gün içinde beyannamelerini verip ilk taksit ödemelerini yapabilecekler.

Kronik rahatsızlığı olan da vergi mükellefi

Kronik rahatsızlığı olması sonucunda sokağa çıkma yasağı kapsamına giren mükellefler için de aynı durum geçerli. Söz konusu rahatsızlığın sağlık kuruluşlarından alınacak geçerli belgelerle ispat ve belgelendirilmesi gerekiyor. 

Sokağa çıkma yasağının bitmesiyle eyannameler vergi dairesine verilebilecek. Ancak bu ertelemeden yararlanabilecek mükelleflerin, mali müşavirleriyle 24 Mart 2020 tarihi itibarıyla geçerli “Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi” bulunması da gerekiyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nda yeni duyuru

Gelir İdaresi Başkanlığı, yeni normalleşme süreciyle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan 65 yaş ve üstündeki mükelleflerin yerine getirilmesi gereken beyan ve ödeme yükümlülüğüne ilişkin duyuru yayınlandı.

Duyuruda, Kovid-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri olması nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması kapsamına giren mükellefler ve meslek mensuplarının mücbir sebep dönemine ilişkin verilemeyen beyanname ve bildirimlerinin, sokağa çıkma kısıtlamasının sona ereceği günü takip eden 15'inci günün sonuna kadar uzatıldığı hatırlatıldı.

Buna göre, kısıtlamadan muaf tutulan 65 yaş ve üstündeki mükellefler, mücbir sebep dönemine ilişkin beyanname ve bildirimlerini 16 Haziran gün sonuna kadar verecek. Bu beyanname ve bildirimlere istinaden tahakkuk eden vergiler de aynı sürede ödenecek. 1 Haziran itibarıyla verilme süresinin son gününe 15 günden fazla gün kalan beyanname/bildirimlerin verilme ve bunlara istinaden tahakkuk eden vergilerin ödenme süresi olarak kanuni süreler dikkate alınacak.

65 yaş üstü için emlak vergisi bilmecesi!

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com