02 / 07 / 2022

ABD ekonomisi tarihin en uzun süreli ekonomik kriziyle karşı karşıya!

ABD ekonomisi tarihin en uzun süreli ekonomik kriziyle karşı karşıya!

Danimarka’da yayın yapan Berlingske gazetesi, her zaman hızlı toparlanan ABD ekonomisinin tarihin en uzun süreli kriziyle karşı karşıya olduğunu yazdı.Danimarka’da yayın yapan Berlingske gazetesi köşe yazarı Ulric Harald Bee, ABD’nin her zaman hızlı toparlanan ekonomisinin koronavirüsün vurduğu büyük darbe nedeniyle tarihin en uzun süreli kriziyle karşı karşıya olduğunu belirtti.  

Bee, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ağır darbe indirdiği ABD ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde savaş sonrası dönemdeki en büyük durgunluğu yaşadığını ve GSYİH’nın 2019’un aynı dönemine göre yüzde 32.9 düştüğüne dikkat çekti.  

Bee’ye göre, ekonomik aktivitedeki düşüş ve 1930'lardan bu yana görülen en yüksek işsizlik oranı vergi gelirlerini aşağı çekti ve devlet harcamaları arttı. Bunun yanı sıra, tüketim azaldı, iş ve konut yatırımı düştü ve işsizlik yardımları için yeni başvuruların sayısı yeniden artmaya başladı.

Sputniknews'de yer alan habere göre; mart ayında, yetkililerin ekonomiyi desteklemek için iki trilyon dolar kanalize ettiğini ve mayıs ayında üç trilyon dolar daha ayırdığını hatırlatan Bee, temmuz ayında bir trilyon doların daha tahsis edilmesinin görüşülmeye başladığını kaydetti.

Bee, ABD ekonomisinin her zaman hızlı bir iyileşme kabiliyetine sahip olduğunu, ancak bu sefer iyileşmeden ziyade, muhtemelen koronavirüsün ortaya çıkardığı uçurumdan daha da derine düşmek zorunda kalacaklarına vurgu yaptı.  Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.