ABD İsrail'deki büyükelçilik konutunu sattı!

ABD İsrail'deki büyükelçilik konutunu sattı!ABD yönetimi, İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıması sebebiyle Tel Aviv yakınındaki büyükelçilik konutunu adı açıklanmayan bir müşteriye sattı.


ABD yönetimi, İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıması sebebiyle Tel Aviv yakınındaki büyükelçilik konutunu adı açıklanmayan bir müşteriye sattı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Herzliya şehrinde yer alan ABD Büyükelçiliği'ne ait konutu sattığı ifade edildi. 

Açıklamada, konutun en iyi teklifi veren kişiye satıldığı belirtilirken, alıcının kimliği ve satış fiyatı paylaşılmadı. 

Bu satışın, ABD'nin Mayıs 2018'de İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararını tamamlayıcı nitelikte olduğu ve gelecek Washington yönetiminin büyükelçiliği tekrar Tel Aviv'e taşımasını zorlaştırmak için atılmış bir adım olduğu kaydediliyor. 

ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, büyükelçiliğin Kudüs'e taşınmasından sonra söz konusu konutu kullanmayı bırakmıştı.

- Yahudi asıllı ABD'li iş insanı müşteriler arasındaydı 

İsrail basını söz konusu konut için ABD yönetiminin yaklaşık 89 milyon dolar fiyat biçtiğini, "Kumarhaneler Kralı" olarak bilinen Yahudi asıllı ABD'li iş insanı Sheldon Adelson'un da müşterileri arasında olduğunu açıklamıştı. 

ABD'nin en büyük kumarhane şirketi Las Vegas Sands'ın kurucusu ve sahibi olan Adelson, Başkan Donald Trump'ın 2016'daki seçim kampanyasına destek veren isimlerdendi. 

Trump'ın ABD Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararında da etkili olduğu ifade edilen Adelson, büyükelçiliğin taşınması için Kudüs'te düzenlenen törene katılmıştı. 

Türk inşaat şirketinden Pakistan’a 755 milyon dolarlık proje!