28 / 09 / 2022

ABD’de bekleyen konut satışları yine düştü!

ABD’de bekleyen konut satışları yine düştü!

Merakla beklenen rakamlara göre, ABD’de bekleyen konut satışları yine düşüş gösterdi...Merakla beklenen rakamlara göre ABD’de bekleyen konut satışları Mayıs ayında da düşüş gösterdi. Resmi olarak açıklanan NAR verilerine göre konut satışları fiyatlardaki artış ve azalan stokların etki göstermesiyle Mayıs 2021'de bir önceki aya oranla yüzde 0.9 azaldı ve 5.8 milyon oldu.

Bloomberg'te yer alan habere göre, yakından takip edilen Bloomberg anketine katılım gösteren ekonomistlerin medyan tahmini 5.73 milyon şeklindeydi.

ABD’de bekleyen konut satışları yine düştü!

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, ortalama konut fiyatları Mayıs 2021'de yüzde 23.6 oranında arttı ve 350 bin 300 dolar oldu.

Fiyatlarda görülen artışın düşük borçlanma maliyetlerini dengelemesiyle birlikte merakla beklenen konut satışları da düştü. Konut fiyatlarının ise bir süre daha yüksek seviyede olması bekleniyor.

NAR Şef Ekonomisti Lawrence Yun konuyla ilgili olarak yaptığı önemli açıklamada konut stoklarının azalmasının satışları düşürdüğünü fakat alım gücünün düşmesinin de gerilemede oldukça etkili olduğunu bildirdi.

ABD’de konut başlangıçları Mayıs ayında yükseldi!
Geri Dön