Abdüssamet Bahadır: Konut maliyetleri satış fiyatlarından çok daha fazla arttı!

Abdüssamet Bahadır: Konut maliyetleri satış fiyatlarından çok daha fazla arttı!Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır yaptığı açıklamada konut fiyatlarındaki artışın inşaat maliyetlerinin altında kaldığını söyledi.


Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır, inşaat maliyetlerinde yaşanan artışla ilgili yaptığı  açıklamada, söz konusu yükselişlerin konut fiyatlarından çok daha hızla arttığını, konut fiyatlarının maliyetlerle aynı oranda yükselmediğini dile getirdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, maliyetlerin dolar ve enflasyona oranla iki kattan çok artığını dile getiren Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır, ev fiyatlarının, inşaat maliyetleriyle kıyaslandığında yüksek olmadığını söyledi.

Abdüssamet Bahadır: Konut maliyetleri satış fiyatlarından çok daha fazla arttı!

Abdüssamet Bahadır, konut fiyatlarındaki yükselişe sebep olan "maliyetlerdeki gözle görülmeyen artışların" dışında arsa, işçilik ve pazarlama gibi giderlerin hiç hesaba katılmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Oysa konut maliyetini oluşturan ana kalemler; arsa, işçilik, çimento, demir-çelik, seramik, mermer, boya, alçı, plastik doğrama, ahşap ve cam. Bu maliyetler arasında en büyük payı ise arsa alıyor. Türkiye'de arsa maliyetinin toplam konut maliyeti içindeki payı yüzde 60'lara kadar çıkabiliyor. Demir fiyatları son bir yılda yüzde 120 arttı. Artışlar PVC ham maddesinde yüzde 258'i, sac levhada yüzde 327'yi, bakır ham maddesinde yüzde 115'i, hazır betonda yüzde 69'u bulmuş durumda."

Abdüssamet Bahadır: Konut maliyetleri satış fiyatlarından çok daha fazla arttı!

- "İnşaat yapamaya kalkan müteahhit şaşırıyor"

Abdüssamet Bahadır, inşaat malzemeleri fiyatların konut fiyatlarını belirleyen en önemli unsur olduğunu dile getirerek, bu şartlar altında alım gücü düşmüş olan vatandaşın ev alma imkanının ortadan kalktığını söyledi.

Bu sene inşaat yapmaya kalkan müteahhidin bildiği tüm hesapların şaştığını kaydeden Abdüssamet Bahadır, "Bu durum en çok da orta ve alt kategoride bina inşa eden konut üreticisini de etkiliyor. Ancak tüm bunlara rağmen konutlara baktığımızda fiyat artışları, maliyetlerin artışına kıyasla hiç artmamış gibi duruyor. Müteahhit sattığını yerine koyamıyor." dedi.

Abdüssamet Bahadır: Konut maliyetleri satış fiyatlarından çok daha fazla arttı!

Abdüssamet Bahadır, bu mevcut şartlar altında konut satışlarının artması amacıyla birtakım tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Geçen yaz olduğu gibi bu yıl da kamu bankalarının öncülüğünde kampanyalar düzenlenmeli ve kredi faiz oranları yüzde 1'in altına düşürülmeli. Bu yıl da yaz başından bu yana sektör temsilcileri benzer bir beklenti içerisinde. Hatta ev almak için faiz indirimini bekleyen bir kitle oluştu. Bu tür bir uygulama, salgın şartlarında gayrimenkul sektörüne can suyu olur ve piyasaya hareket getirir. 2020'de faiz oranlarının yüzde 1'in altına indirilmesinin satışlarda sağladığı pozitif etki açısından, zirveyi gördük. Yatırımcılar, artışa geçen döviz ve altın fiyatlarına rağmen yatırımını sektörden yana kullandı. Yastık altında bekleyen yatırımlar da gün yüzüne çıktı."

 

Çimentocular ile müteahhitlerin kavgasının sonu ne olur?

Bu fiyattan, bu konutları kim alıyor?