Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali binası hizmete açıldı!

Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali binası hizmete açıldı!

CHP İzmir vekili Balbay’ın, Binali Yıldırım’ın ‘35 Proje’sine sataşmak isterken, İzmir’e ne kadar uzak olduğu ortaya çıktı. Balbay’ın İç Hatlar Terminali’nin tamamlanmadığını ifade etmesi şaşırttıCHP  İzmir  Milletvekili Mustafa Ali Balbay, yaptığı yazılı açıklamada baltayı taşa vurdu. Basın açıklaması yapan Balbay, Başbakan Binali Yıldırım'ın tamamlanamayan projeleri arasında Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali'ni gösterdi. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle iki yıl önce hizmete giren iç hatlar terminalinin açıldığından haberi olmayan Balbay'ın bitmeyen projeler arasında Menderes'te 2011 yılında açılan Dijital Arşiv Kenti'ni de göstermesi şaşırttı.


BALTAYI TAŞA VURDU

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, önceki gün yaptığı yazılı açıklamada büyük bir pot kırdı. Balbay, Binali Yıldırım tarafından 2011 genel seçimlerinde açıklanan 35 proje ile ilgili, yazılı açıklamasının giriş kısmında projenin 30 Mart 2014'teki yerel seçimlerinde, son kısmında ise '2011 yılından bugüne kadar tamamlanamayan projeler' diyerek kendi içinde çelişti. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 35 Proje'yi 2011 genel seçimlerinde açıklamıştı. Gazeteci kökenli milletvekili olmasına karşın 35 Proje ile ilgili bir araştırma yapmadığı anlaşılan Balbay'ın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete giren Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali'nin iki yıl önce açıldığından haberinin olmadığı ortaya çıktı. Balbay'ın bitirilemeyen projeler arasında gösterdiği İç Hatlar Terminali, Türkiye'nin en büyük iç hatlar terminali olarak biliniyor. 210 bin metrekare kapalı alanı olan iç hatlar terminali 266 milyon euroya mal oldu. İç hatlar terminalinin 20 milyon yolcu kapasitesi bulunuyor. 110 bin metrekare alan üzerine kurulu dış hatlar terminalinin ise 10 milyon yolcu kapasitesi var. Tamamıyla yenilenen Adnan Menderes Havalimanı'nın toplam 30 milyon yolcu kapasitesi bulunuyor. Balbay bitirilemeyen projeler arasında gösterdiği Dijital Kent Arşivi konusunda da büyük bir gafa imza attı. Binali Yıldırım'ın 35 Projesi arasında yer alan Kod-A İzmir Dijital Kent Arşivi 11 Ekim 2012 yılında Menderes'te hizmete açılmıştı. 10 dönümlük arazide kurulan Dijital Kent Arşivi, yaklaşık 1.5 milyar sayfalık dokümanı dijital olarak saklayabilme özelliğine sahip. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Mart 2011 tarihinde Alsancak Garı'nda açılışını yaptığı Egeray projesinde ise, Tepeköy'den Selçuk'a, Aliğadan'da Bergama'ya uzatılması planlanıyor.


25'İNE BAŞLANDI

Başbakan Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde açıkladığı maliyeti 60 milyar lirayı bulan 35 projede yapımına başlanan ya da biten sayısı 25'i buldu. İzmir trafiğinin kalbi olan Konak ile Alsancak'ı rahatlatan Konak Tünelleri, 1 yıl önce dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından hizmete açılmıştı. İstanbul-İzmir Otoyolu çalışmaları son hızla devam ederken, Güzelbahçe Balıkçı Barınağı Binali Yıldırım tarafından 1.5 yıl önce hizmete açıldı.Sabah