Ahmet Çolakbayrakdar: Kocasinan'da dönüşüme ihtiyaç var!

Ahmet Çolakbayrakdar: Kocasinan'da dönüşüme ihtiyaç var!

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgiler verdi ve "İlçemizde planlı bir kentsel dönüşüm yapılması için yoğun bir çalışmaya girdik" dedi.


Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgiler verdi ve "İlçemizde planlı bir kentsel dönüşüm yapılması için yoğun bir çalışmaya girdik" dedi. 


DÖRT GÖZLE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ BEKLENİYOR 


Kocasinan İlçesi"nde havaların ısınmasıyla birlikte kentsel dönüşüm çalışmalarının hız kazanması bekleniyor. Kentsel dönüşümün zor olduğunu ancak imkansız olmadığını vurgulayan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, kentsel dönüşümün sadece bir bina yenilemesi olmayacağını, aynı zamanda çevre, sosyal ve kültürel bir dönüşümü de sağlayacağını vurguladı. İlçede Ahi Evran, Seyrani Yunuz Emre, Alsancak ve Argıncık'ta yenilenmeye ihtiyaç olduğunu belirten Çolakbayıakdar sözlerini şöyle sürdürdü: 


"HALKIMIZIN SADECE RIZASINI DEĞİL, DUASINI DA ALARAK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ YAPIYORUZ" 


"Sınırlarımız içerisinde bir çok yer var yenilenmesi gereken. Geçen yıl itibarıyla duyurusunu yaptığımız ve kararlarını aldığımız kentsel dönüşüm bölgesi ilan ettiğimiz yerlerimiz var. Ahi Evran, Seyrani Yunus Emre, Alsancak ve Argıncık'ta kentsel dönüşüm ilan ettik. Bunlar yürürken şehrin başka başka yerlerinde de değişimlerimiz, dönüşümlerimiz devam edecek. Şehrin giriş aksı Erkilet'ten girdiğimiz zaman Yeşil Mahalle'nin ön tarafında bulunan ekonomik ömrünü yitirmiş, şehir kimliği noktasında görselliğini yitirmiş, güzel görüntüler olmayan köhneleşmiş yapıları da çok hızlı bir şekilde yok etmemiz lazım. 


Dışarıdan gelen insanların şehirle ilgili kafalarında kalan şey olmamalı. Şehire ilk defa gelen biri oradan girdiği zaman siz istediğiniz kadar biz dünya şehriyiz diye anlatın. Oradan giriş yapan birisinin hafızasında şehre o ilk girdiğinde gece kondular vardı Kayseri'de diye bir şey hafızasına kazınabilir. Ondan dolayı o bölge de bizim önceliklerimiz arasında. Yeşil Mahalle güzergahı üzerinde karayoluna girdiğimiz zaman onu görmemek bizim önceliklerimiz arasında. 


Havaalanından geldiğiniz zaman şehre girerken o sağlı sollu görüntülerde bizim önceliğimiz arasında. Seyrani Bölgesi kentsel dönüşüm kararı aldığımız bölge olduğu için orası şu anda işleyen durumda. 

Ahi Evran öylesine. Sivas tarafından geldiğinizde çok güzel bir bölge. Havanın dumanlı olduğunda oraya gittiğiniz zaman şehrin üzerine çıktığınızı hissediyorsunuz. Veyahutta akşam gittiğinizde ışıl ışıl bir şehir manzarası ile karşılaşıyorsunuz. 


Ahi Evran'da şu anda iyi konumdayız. Mesela 130 tane gecekondusu olan vatandaşımızla sessiz sedasız anlaştık. Karşılıklı rıza ile bu işi bitirdik. Gecekondularını yıktık. Orada 130 tane gecekondu sahibi ile anlaşmalarımızı tamamladık. Yıkımları gerçekleşti. En kısa zamanda da onların daha iyi şartlarda yaşayacakları modern konutları inşa etmek için başlayacağız. Şu anda oranın projelendirme aşamasında devam ediyoruz. 


Bir başka bölge de Argıncık... Argıncık yıllar öncesinde belediye olan bir yer. Yakın gelecekte Argıncık'ta farklı bir kimliğe bürünecek. Bunların hepsi ile ilgili süreç devam ediyor. Hedefimizde bir Kocasinan tablosu var. Ortaya bir Kocasinan tablosu koyduk. Bu yap boz misali, biraz tırtıklı tırtıklı kestik ama bunları zamanla şablon içerisine oturtulup büyükçe bir Kocasinan oluşturmamız bir miktar zaman alacak. Ama inşallah ulaştığımızda o koskoca tablonun içerisinde iyi bir Kocasinan manzarası olacak. Herkesin yaşamak için istediği bir bölge oluşacak. Hem şehre yakın olma avantajı, hem de günün şartlarıyla yapılaşıyor olabilmesi de önemli bir fırsat olacak. Burada ev sahibi olacak insanlarımız çok şanslı. Onlara iyi bir yaşam alanı inşa edeceğiz." 


Vizyon Kent Haber


Haber E Haber Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


Kocasinan Belediyesi Ocak Ayı Meclis Toplantısı, Başkan Ahmet Çolakbayrakdar yönetiminde gerçekleştirildi. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar'ın önemli açıklamalarda bulunduğu Ocak Ayı Meclis Toplantısına 16 gündem maddesi oylanarak karara bağlandı. 

Toplantıya Kentsel Dönüşüm Projeleri ve Başkan Çolakbayrakdar'ın konuya ilişkin açıklamaları damga vurdu. 


"Yeni Kayseri Kocasinan Üzerine Kurulacak" diyen Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, çeşitli mahallelerde hayata geçirilecek olan Kentsel Dönüşüm Projelerinin alışılmışın dışında olacağını belirtti. 


"Bölge sınırlarımız dahilinde ambulansın ya da itfaiye aracının giremeyeceği dar sokaklar var" diyen Başkan Çolakbayrakdar, kentsel dönüşümün sadece teknik değil, aynı zamanda sosyal bir gereklilik olduğunun bilinciyle çalıştıklarım vurguladı. 


Kentsel dönüşüme ilişkin müjdeler veren Başkan Ahmet Çolakbayrakdar, "Cırgalan'da konut yerine, ticaret içerikli bir dönüşüm uygulayacağız. Ticaret, sanayi ve endüstri amaçlı Kayseri'nin ve Kocasinan'ın ihtiyacını karşılayacak bir dönüşüm gerçekleştireceğiz. Aynı şekilde Kuşçu'da da Kayseri'nin sosyal amaçlı ihtiyaçlarını karşılayacak alanlarda dönüşüm uygulayacağız. Yanı konut olmayan bir kentsel dönüşüm modelini ilk kez uygulamış olacağız" dedi. 


Seyranı Mahallesi'nde uygulanacak kentsel dönüşümde "Kentsel dönüşüm yaptığımız bölgelerde okul, sağlık ocağı, pazar yeri ve çeşitli sosyal donatılar bulunacak" diyen Başkan Çolakbayrakdar, yapılacak kentsel dönüşüm projelerinin içerikleri hakkında meclis üyelerine ayrıntılı bilgiler aktardı. 

16 gündem maddesinin görüşülüp karara bağlandığı meclis toplantısında Kocasinan Belediyesi Spor Kulübü'nün yardım talebi, MHP'lı meclis üyelerinin teklifiyle arttırılarak kabul edildi. Toplantıda söz alan Şevki Dursun, Kocasinan Beledıyesı'mn spora ve sporcuya desteğinden dolayı MHP'lı meclis üyeleri adına teşekkür etti. 


Başkan Çolakbayrakdar ise, sporcu gençlerin kendilerine verilen değeri ziyadesiyle hak ettiklerini ve başarı ile dönüş yaptıklarını belirtti. 


Başkan Ahmet Çolakbayrakdar meclis üyeleri arasındaki uyuma dikkat çekerek, "Meclis üyelerimizin mensup olduğu parti veya dünya görüşü ne olursa olsun, Kocasinan'a daha iyi, daha kaliteli ve daha hızlı hizmet noktasında ortak paydada buluşuyoruz. Doğaısu bu; hem biz belediye yöneticileri, hem de Kocasinan sakinleri için mutluluk vericidir" dedi.


E Haber