Ahmet Ercan'dan kritik uyarı: Bu binalar öldürür!

Ahmet Ercan'dan kritik uyarı: Bu binalar öldürür!

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Aydın ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirde girişte duvarsız bırakılan katların, deprem güvenliğini yüzde 15 düşürdüğüne dikkat çekti. Prof. Dr. Ercan, "Deprem yönetmeliklerine aykırı bu hatalar nasıl yapılıyor, doğrusu şaşırıyorum" dedi.


İzmir ve Aydın'da çok yaygın olan ve Türkiye'nin birçok bölgesinde de rastlanan giriş katları dikmeler üzerinde, duvarsız binaların depremde ilk yıkılacak binalar olduğuna dikkat çeken Deprem uzmanı, Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, önemli açıklamalarda bulundu. 

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Aydın ve  İzmir  başta olmak üzere birçok şehirde girişte duvarsız bırakılan katların, deprem güvenliğini yüzde 15 düşürdüğüne dikkat çekti. Prof. Dr. Ercan, "Deprem yönetmeliklerine aykırı bu hatalar nasıl yapılıyor, doğrusu şaşırıyorum" dedi.

Sözcü'den Latif Sansür'ün haberine göre; Ercan, "Bu evleri hangi mantıkla yaparlar anlamıyorum” dedi.

“DEPREM YÖNETMELİĞİNE AYKIRI”

Aydın'da beklenen yıkıcı depremin 6.8 ile 7.2 arasında değişeceğine vurgu yapan Ercan, “Aydın, Denizli, Manisa ve İzmir'de göçüntülü deprem bekliyoruz. Bu tür depremler yanal atımlı depremlere göre yıkıcılığı daha fazladır. Kör gözüne der gibi özellikle buralarda bu tür zayıf yapıların yapılmasını hayretle karşılıyorum. Deprem yönetmeliklerine aykırı bu hatalar nasıl yapılıyor, doğrusu şaşırıyorum” diye konuştu. 

“DEPREM BASKISI EN ÇOK GİRİŞ KATINDA HİSSEDİLİR”

Prof. Dr. Ercan, duvarların taşımadaki payının yüzde on beş olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

- Duvarları kaldırdığınızda, hangi katta olursanız olun güvenliği yüzde 15 düşürmüş olursunuz. Giriş katı söz konusu olduğunda deprem çekincesi çok artar.

- Çünkü deprem baskıları en çok bodrum katta ve giriş katına gelir. Ondan sonra azalarak üst katlara gider. Bu nedenle bir yapıda en sağlam yer bodrum ve giriş katı olmalıdır.

- Bodrum'da perde betonlu çerçeve şeklinde su almaz durumda, yalıtılmış ve tamamı toprağın altında ve penceresiz olması öngörülür.

- Yapı temel derinliği olarak her beş kat için yerin altında bu özelliklerde bir kat gerekir daha yüksek binalarda iki kat bodrum gerekir.

“PARA İÇİN KAÇAK KATLARA GÖZ YUMULMAMALI”

Bodrum katları gibi, binaların üstüne çıkılan kaçak katlarında büyük tehlike yarattığına dikkat çeken Ercan, şunları kaydetti: 

- Bölgede kaçak kat da çok fazla. Kaçak katların rezonansını ölçüyoruz, bütün yapıdan farklı rezonansta sallanıyor.

- Bu kaçak katlar imar barışına girmiş olsa dahi, devletin aldığı bir parayla sağlam konuma getirilmiş olmaz. Devletin hazinesine para lazım diye kaçak kata göz yummak olmaz. Bu çok büyük bir ayıp ve bir katliamın başlangıcıdır.

- Her yapı girişten veya temelden yıkılmaz ama kaçak yapıların en üst katlarındaki kaçak katlar deprem anında yapıdan daha farklı bir davranış içine girdiği için buralar yıkılır.

İstanbul'daki 500 bin konut riskli!