Akdeniz Oyunları için ilk kazma 20 Ocak 2012'de vuruluyor!

Akdeniz Oyunları için ilk kazma 20 Ocak 2012'de vuruluyor!2013 Akdeniz Oyunları"na ev sahipliği yapacak Mersin"de 20 Ocakta inşa edilecek tesislerden dördünün temeli atılacak


2013 Akdeniz Oyunları"na ev  sahipliği yapmaya hazırlanan Mersin"de, organizasyon için ilk inşaat 4 tesisin  temelinin atılmasıyla başlayacak.

İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, yaptığı açıklamada, organizasyonla ilgili hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü  söyledi.

Bu kapsamda tesislerin inşaat aşamasına geçmek üzere olduklarını, 20 Ocak  Cuma günü 4 tesisin temelinin düzenlenen törenle atılacağını vurgulayan Koç,  temeli atılacak tesislerin Olimpik Yüzme Havuzu, Cimnastik Salonu, Tenis  Kompleksi ve Spor Salonu olduğunu belirterek şöyle devam etti:

'Bu tesisler oldukça modern görünüme sahip olacak ve tüm ihtiyaçları  karşılayacak şekilde inşa edilecek. Kendine has bir mimarisi olan Olimpik Yüzme  Havuzu bin kişiye aynı anda seyirci olarak bir arada olma imkanı tanıyacak.  jimnastik Salonu da bin kişiye hitap edecek şekilde tasarlanacak. Akdeniz"in  nadide kentlerinden olan Mersin"de ikisi kapalı, 8"i açık, biri ise merkez olmak  üzere 11 tenis kortu yapılırken, 3 bin seyirci kapasitesine sahip olacak. Son  olarak ise kentin spora yatkınlığı göz önünde bulundurularak kapasitesi artırılan  6 bin 500 kişilik spor salonunun yapımına başlayacağız.'

Temel atma törenlerine Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç"ın da  katılacağını ifade eden Koç, Bakan Kılıç"ın açıkladığı stadyum, bin seyirci  kapasitesine sahip ikinci bir spor salonu, tamamen amatörlerin hizmetinde olacak  ve bunların bireysel sporlarda kendilerini yetiştirmelerini sağlayabilecek 500  kişilik 3. spor salonu ve Nevin Yanıt Atletizm Pistine yapılacak tribünler ile  ilgili hazırlıkların da tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti.

'VAR GÜCÜMÜZLE çALIşžACAĞIZ'

2013 Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörü Taha Aksoy da, Türkiye"nin artık  çok büyük organizasyonlara imza attığını ifade ederek, bu sayede Türkiye"nin  dünyadaki tanıtımının yapıldığını ve Türk insanının neleri başarabileceğini  gösterdiğini söyledi.

Organizasyonların yapıldıkları kentteki insanlara ekonomik ve sosyal  açıdan katkı sunduğunu dile getiren Aksoy, 2013 Akdeniz Oyunları"nın başarısında  kentin vereceği desteğin önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

'Bu organizasyondan bize ne gelir fikri geriye itilmeli, bu  organizasyona biz neler verebiliriz fikri öne çıkmalıdır. Burada başarıyı
yakalayacağımızdan hiç kimse kuşkuya düşmesin. çünkü bu kuşku yüreğimizde yer  ederse biz başaramayız. Zor bir işe girdiğimizi biliyoruz. Bize ilk yarışmada bu  organizasyon verilseydi, rahat ederdik. Ama komşumuzdaki sıkıntılar nedeniyle  sıkışmış bir takvimde bu organizasyonu ve tesisleri yetiştirmek zorundayız. Var  gücümüzle çalışacağız ve tüm Mersinlilerden yardım ve katkı istiyoruz. Biz,  Türkiye"ye ve oyunlara katılan insanlara Mersin"i alkışlatabilirsek, görevimizi  yapmış olacağız.'

AA