Akfen Holding, 3. çeyrekte 6,3 milyon lira kar elde etti!

Akfen Holding, 3. çeyrekte 6,3 milyon lira kar elde etti!

Akfen Holding, 3. çeyrekte konsolide net 6,3 milyon lira dönem karı açıkladı. Akfen Holdingden yapılan yazılı açıklamada, Eylül 2011 dönemine ilişkin finansal sonuçların Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) açıklandığı belirtildi


Akfen Holding, 3. çeyrekte konsolide net 6,3 milyon lira dönem karı açıkladı.

Akfen Holdingden yapılan yazılı açıklamada, Eylül 2011 dönemine ilişkin finansal sonuçların Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) açıklandığı belirtildi.

Faaliyet raporuna göre, Akfen Holdingin 3. çeyrekte konsolide gelirleri, 2011 yılı ilk 9 ayı itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33,6 oranında artarak 982 milyon liraya yükseldi.

Holdingin 2010 yılının ilk 9 ayında elde edilen 150,5 milyon lira düzeyindeki faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) yüzde 59 artarak 239 milyon TL oldu. 2011 yılı ilk 9 ayında Holdingin konsolide net dönem karı 6,3 milyon lira olarak gerçekleşti.

Holdingin 2011 yılı Ocak-Eylül dönemine ilişkin mali tablolarını değerlendiren Akfen Holding Üst Yöneticisi (CEO) Süha Güçsav, bu yılın holding için yatırım yılı olduğunu, tüm şirketlerde karlılığın artarak devam ettiğini belirtti.

2011 yılı Nisan ayında İstanbul Deniz Otobüsleri A.Şnin (İDO) özelleştirme ihalesini kazandıklarını ve finans piyasalarında uluslararası düzeyde yaşanan sıkıntılara rağmen, proje finansmanını gerçekleştirerek iki ay gibi kısa bir süre içerisinde şirketi devraldıklarını ifade eden Güçsav, şunları kaydetti:
"Akfen GYO, Akfen HES ve TAV Havalimanları Holding (ağırlıklı olarak Makedonya havalimanları) yatırımlarına devam ederek yıl içinde toplam 722 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. 2011 yılının ilk 9 ayında Mersin Limanı ve TAV Havalimanları Holdingde net borç miktarı düşüş gösterdi. Akfen GYOda devam eden yeni otel yatırımlarından ve Akfen HESde de devam eden idroelektrik santrali yatırımlarından kaynaklanan borç miktarında artış oldu. Holdingin kredilerindeki artışın ana nedeni İDOnun satın alınması oldu. Dönemsel zararımız borçların TL cinsinden ifade edilmesinden kaynaklanıyor ki bu da geçici bir durum. Tüm şirketlerimizin performansının beklentilerimizin üzerinde olması bizi memnun etti. Bu gelişmenin devam edeceğini öngörüyoruz."
AA