Akıllı telefonu olanlar dikkat! Uygulama Atatürk Havalimanı'nda da başladı!

Akıllı telefonu olanlar dikkat! Uygulama Atatürk Havalimanı'nda da başladı! Akıllı telefonu olanlar dikkat! Uygulama Atatürk Havalimanı'nda da başladı!

El Kaide’nin akıllı cep telefonlarında dedektöre yakalanmayan bomba geliştirdiği istihbaratı üzerine, ABD Ulaşım Güvenlik Dairesi, şarjı dolu olmayan cep telefonları, tablet veya bilgisayarlarla uçuşa izin verilmeyeceğini açıklamıştı.
El Kaide’nin akıllı cep telefonlarında dedektöre yakalanmayan bomba geliştirdiği istihbaratı üzerine, ABD Ulaşım Güvenlik Dairesi, şarjı dolu olmayan cep telefonları, tablet veya bilgisayarlarla uçuşa izin verilmeyeceğini açıklamıştı. ABD tarafından hayata geçirilen yeni güvenlik uygulaması Türkiye’de de başladı.


ŞARJLAR KONTROL EDİLDİ


İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan ABD’ye uçan yolcuların cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlarının son kontrol noktasında şarjlarının olup olmadığı kontrol edildi. Uygulama kapsamında bundan sonra ABD’ye yapılacak uçuşlarda görevliler, uçuş öncesi mobil cihazları kontrol edecek. Cihazların çalışır durumda olmaları istenecek. Şarjı dolu olmayan mobil cihazlar uçağa alınmayacak. İtiraz eden yolcuların bileti yanacak. Bu arada patlayıcı dedektörüyle yapılan aramaların daha da sıklaştırıldığı bildirildi. Yeni güvenlik uygulaması daha önce İngiltere ve Fransa’da hayata geçmişti.HaberTürk