AKM’ye ilk kazma vuruldu!

AKM’ye ilk kazma vuruldu! AKM’ye ilk kazma vuruldu!

Atatürk Kültür Merkezi binasında dün itibarı ile yıkım çalışmaları başladı. Çevresi kapatılan AKM’ye gelen iş makinesi ve işçiler ön bahçede yıkım projesi kapsamında ilk kazma vuruldu. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


1946 yılında temeli atılan fakat ödenek yetersizliği nedeniyle yaklaşık 10 yıl boyunca inşaatına başlanamayan Atatürk Kültür Merkezi, 1969 yılında İstanbul Kültür Sarayı adıyla hizmete açılmıştı. 

Yıllarca kentin kültür sanat ihtiyacını karşılamak adına etkinliklerin gerçekleştiridiği merkez, 2007 yılında ekonomik ömrünü tamamladığı ve depreme karşı güvensiz olduğu gerekçesiyle kapatıldı.

Gazete Habertürk'ten Akıncan Abadan'ın haberine göre, önü paravanlarla kapatılan AKM’ye gelen işçiler, çalışma kapsamında binadaki kırık camları sökerken, iş makineleri de beton zemini kazmaya başladı. 

Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılıp yıkılmayacağı uzun süre tartışıldı. Yıkım çalışmalarının ardından yeni yapılacak AKM binasında tasarımı kırmızı kubbe şeklinde 2 bin 500 kişilik opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphanenin yanı sıra 885 araçlık otopark da yer alacak. 

Yeni AKM bir bina değil, büyük bir kompleks olarak tasarlanacak. Eski binada 30 bin metrekare olan inşaat alanı 68 bin metrekare artışla yaklaşık 100 bin metrekareye ulaşacak. AKM’ye ek yapıların çatısı yeşil ve çevre dostu olacak.

pus