Akşan Yapı depreme dayanıklı 5 bin konut üretecek!

Akşan Yapı depreme dayanıklı 5 bin konut üretecek!

Hafif çelik yapı sistemleriyle depreme dayanıklı ve çevreci konut, otel, hastane ve okul gibi yaşam alanları inşa eden Akşan Yapı, aynı sistemle 2015 yılına kadar 5 bin ev yapmayı planlıyor  

Hafif çelik yapı sistemleriyle depreme dayanıklı ve çevreci konut, otel, hastane ve okul gibi yaşam alanları inşa eden Akşan Yapı, aynı sistemle 2015 yılına kadar 5 bin ev yapmayı planlıyor.  Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “İzmir de yapımı devam eden 35. Sokak projesinin yanı sıra  Ankara  ve Antalya’da yeni konut projelerine başlıyoruz. Yurtdışında ise Libya, İran ve Irak’ta çalışmalarımız sürüyor” dedi

Hafif çelik yapı sistemleriyle 2000 yılından bu yana Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Suriye, Güney Afrika, Rusya, Romanya, Fransa, Ukrayna, Sudan, Kazakistan, Azerbaycan ve Yunanistan’ da depreme dayanıklı konut, otel, hastane ve okul gibi yaşam alanları inşa eden Akşan Yapı, 2011’e iddialı giriyor. 2015 yılına kadar hafif çelik yapı sistemleriyle 5 bin konut inşa etmeyi planladıklarını söyleyen Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, ekonomik krizden sonra konut sektörüne başka bir gözlükle baktıklarını söyleyerek Pazarda hem müşteri beklentilerini, hem de sektörel  konjonktürü iyi okuyup, sorunları doğru tespit etmek ve doğru cevapları bulmanın önemini vurguladı. Akşan olarak yol haritalarının bu olduğunu dile getiren Şimşek, Bu gün çevre sorunlarına duyarsız, işletmesi pahalı olan, gereğinden fazla enerji tüketen konutların sonuna gelindiği bir dönem ve ancak bu sorunlara cevap üretebilen projelerin tercih edileceği yeni bir döneme giriyoruz. Bu yolda ki ilk projemiz 555 konutluk 35.sokak İzmir’ de başladı Arkasından Ankara ve Antalya’da yeni konut projelerine başlıyoruz. İkinci olarak 221 konutluk bir projemiz yeni yılda Ankara’ da başlıyor hemen arkasından 370 konutluk Antalya projemiz gelecek. diye konuştu.

Ankara’da daha önce pazara farklılık getirmeyi başaran Ankaville projesini gerçekleştirdiklerini ve dolayısıyla bu pazarı iyi bildiklerini belirten Melih Şimşek, “Yeni  proje kapsamında Ankara/Çankaya’da 221 konut inşa edeceğiz. Özelliği yeşil bina konsepti ile tasarlanan Türkiye’nin ilk çok katlı çelik konut projesi olması. 63 dönüm arazide gerçekleşecek olan proje 70-80 milyon lira büyüklüğünde. Yapımına şubat ayında başlanacak olan proje 24 ayda sahiplerine teslim edilecek” dedi.

Tıpkı İzmir’de olduğu gibi Ankaralı’ nın da müstakil konut sahibi olma talebini değerlendireceklerini ifade eden Şimşek, “Bu talepler doğrultusunda 2011 yılı içinde en az iki kooperatif projesine daha başlamayı planlıyoruz ki kooperatifler için kurguladığımız iş modelimiz de sektöre yeni bir bakış açısı getirecektir. Biz müstakil konutta oturmanın bir lüks değil, hak ve ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

35. Sokak’ta 2 bin kişi yaşacak

2 kilometrelik tek bir sokak üzerine yerleştirilmiş, altı tipte 555 konuttan oluşan 35. Sokak hakkında da bilgi veren Şimşek şunları söyledi:
“35. Sokak, İzmir’in yeni konut bölgesi olarak kabul edilen Karşıyaka çıkışı Ulukent’ te inşa ediliyor. 130 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan 35. Sokak, 200 milyon lira büyüklüğünde.  Projede, bahçeli, müstakil evleri, tek bir sokak üzerinde düşünerek, sosyal yönden zengin bir hayat yaratmayı amaçladık ve dörtte üçünü yeşil alana ayırdık. 35. Sokak,  kıvrılarak uzanan 2 kilometrelik tek bir sokak üzerine yerleştirilmiş, 2000 kişilik bir nüfusun yaşayacağı bahçeli evlerden oluşuyor. Projenin Mimarı,  İzmir  Opera Binası projesinin yarışmasını kazanan, yapı dalında 2010 Ulusal Mimarlık Ödüllü’ nün de sahibi Yüksek Mimar Mehmet Kütükçüoğlu.”
35. Sokak Projesi’ne başlamadan önce İzmir halkına ‘Nasıl bir evde yaşamak istersiniz’ sorusunu sorduklarını belirten Melih Şimşek, “Çoğunluk ekonomik bir müstakil ev cevabını verdi. Zaten 35. Sokak’ta bu cevaptan ortaya çıktı. Bu beklenti sonucunda hazırlanan projemiz büyük ilgi gördü. Artık aileler çocuklarını eski komşuluk ilişkilerinin olduğu bir mahallede büyütmek istiyor” diye konuştu.

Hızlı, çevreci ve ekonomik

2011 yılında konutun yanı sıra hafif çelik yapı sistemleriyle okul, hastane,  otel ve eğitim tesisleri gibi yaşam alanlarının yapımına da devam edeceklerini ifade eden Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “Hafif çelik yapılar, aynı büyüklükteki betonarme yapılara göre yüzde 13 ila 15 oranında daha hafif. Bu nedenle depreme daha dayanıklı. İnşası ise betonarmeye göre yüzde 10 daha ekonomik ve üç kat daha hızlı ilerliyor” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin yüzakı

Akşan Yapı yurtdışında da başarılı işlere imza atan bir kuruluş. Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Suriye, Güney Afrika, Rusya, Romanya, Fransa, Ukrayna, Sudan, Kazakistan, Azerbaycan ve Yunanistan da depreme dayanıklı konut, otel, hastane, okul, eğitim tesisleri, yurt binaları gibi yaşam alanları inşa eden Akşan Yapı, 2011’de de çalışmalarını sürdürecek. Bugüne kadar yurtdışında yaptıkları projelerden bir kaçı hakkında bilgi veren Melih Şimşek şunları söyledi:

“Afrika ve Ortadoğu’da da tercih edilmemizin en önemli sebebi, kullandığımız sistemin ve organizasyon yapımızın hızı. 2007’den beri Libya pazarında önemli projelere imza attık.  2010’da Libya’da Akşan Libya şirketimizi kurarak, bu pazarda daha büyük bir oyuncu olma kararımız doğrultusunda, konsantrasyonumuzu yoğunlaştırdık. En az 5 yıl daha Libya’da kalmayı düşünüyoruz. Yeni yıl ile birlikte hedef ülkelerimiz Cezayir, Mısır ve Katar’da iş yapmayı planlıyoruz. Öncelikle Cezayir’e eğitim yapıları inşa etmekle başlamayı hedefliyoruz.”

Değerli basın mensupları, sevgili misafirler,

Hafif çelik yapı sistemleriyle depreme dayanıklı konut, otel, hastane ve okul gibi yaşam alanları inşa eden Akşan Yapı’nın yıl sonu değerlendirme toplantısına hoş geldiniz. 2000 yılı itibarıyla inşa etmeye başladığı depreme dayanıklı yapılarla sektörde adını duyuran grubumuzun kökleri aslında 40 yıl öncesine dayanıyor.  1970 yılında inşaat taahhüt işleri yapmak için kurulan firmamız için 1999 depremi tam bir dönüm noktası oldu. Kalitesiz binalar yüzünden 40 bine yakın vatandaşımızın hayatını kaybetmesi, tıpkı bir doktorun kansere çare araması gibi bir mühendis olarak bizi de depreme dayanıklı yapı sistemlerine yöneltti. Yaptığımız araştırmalar sonucunda dünya yapı endüstrisinde güvenli, ekonomik, hızlı ve çevre dostu bir sistem olarak tercih edilen hafif çelik yapı sistemi ile inşaat yapmaya karar verdik. Bu amaçla grubumuz bünyesinde faaliyet gösteren Akkon Hafif Çelik Yapı Sistemleri Fabrikası’nı Çerkezköy’de kurduk. Akkon Çelik, yılda 600 bin metrekare kapalı alan, başka bir deyişle 3 bin adet 200 metrekarelik konut üretme kapasitesine sahip.
2000 yılından buyana hafif çelik yapı sistemiyle 1.5 milyon metrekarenin üzerinde yapı inşa ettik. Hafif çelik yapılar, aynı büyüklükteki betonarme yapılara göre yüzde 13 ila 15 oranında daha hafiftir. Bu nedenle depreme daha dayanıklıdır. İnşası ise betonarmeye göre yüzde 10 ekonomiktir ve üç kat daha hızlı ilerler.
Bugüne kadar hafif çelik yapı sistemleriyle gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında pek çok  konut,  otel, hastane ve okul gibi yaşam alanları yaptık.

35. Sokak’a ilgi büyük

Bunlardan en bilinenleri Muğla Göcek’te yaptığımız 100 konutluk Terrace Life Evleri, Ankara İncek’teki 74 villalık Ankaville projesi ve bu ay yapımına başladığımız İzmir Ulukent’teki 35. Sokak. Yurtdışındaysa özellikle Libya’daki eğitim ve yaşam alanlarıyla İran Örnek Bina Projesinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yaşam alanına imza attık. Yine Türkiye’ye dönersek size biraz 35. Sokak’tan bahsetmek istiyorum. Çünkü 35. Sokak çok özel bir proje. Neden diye sorarsanız, biz burada insanlara müstakil evde oturmanın bir lüks değil, ihtiyaç ve hak olduğunu göstermeye çalışıyoruz, ulaşılabilir fiyatlarla satışa çıkardık.

2 kilometrelik tek bir sokak üzerine yerleştirilmiş, altı tipte 555 konuttan oluşan 35. Sokak’ta evler 140.000 TL’den başlayan lansmana özel fiyatlarla satışa çıktı. Özel lansman fiyatları Halk Bankası ve Yapıkredi Bankası’nın cazip oranları ile 120 aya kadar kredilendirilebiliyor.
35. Sokak, İzmir’in yeni konut bölgesi olarak kabul edilen Karşıyaka çıkışı Ulukent’te inşaa ediliyor. 130 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan 35. Sokak, 200 milyon lira büyüklüğünde.  Projede, bahçeli, müstakil evleri, tek bir sokak üzerinde düşünerek, sosyal yönden zengin bir hayat yaratmayı amaçladık ve dörtte üçünü yeşil alana ayırdık. 35. Sokak,  kıvrılarak uzanan 2 kilometrelik tek bir sokak üzerine yerleştirilmiş, 2000 kişilik bir nüfusun yaşayacağı bahçeli evlerden oluşuyor. Projenin Mimarı, İzmir Opera Binası projesinin yarışmasını kazanan, yapı dalında 2010 Ulusal Mimarlık Ödüllü’nün de sahibi Yüksek Mimar Mehmet Kütükçüoğlu. 35.Sokak, Türkiye’den Breeam'e başvuran ilk sürdürülebilir konut projesidir ve ‘very good’ adayı olarak kayıtlara geçti.

Biz aslında 35. Sokak Projesi’ne başlamadan önce İzmir halkına ‘Nasıl bir evde yaşamak istersiniz’ sorusunu sorduk. Çoğunluk müstakil ev cevabını verdi. Zaten 35. Sokak’ta bu cevaptan ortaya çıktı. Bu beklenti sonucunda hazırlanan projemiz büyük ilgi gördü. Aileler artık çocuklarını eski komşuluk ilişkilerinin olduğu güvenli ve çevre bilinci ile hareket eden insanların olduğu bir mahallede büyütmek istiyor.

Depreme dayanıklı 5 bin ev

2011 yılında yapımı devam eden 35. Sokak ve Enez projelerinin yanı sıra Ankara ve Antalya’da yeni konut projelerine başlıyoruz. İlk olarak Ankara projesine start veriyoruz.
Ankara’da daha önce Ankaville projesini yapmıştık, dolayısıyla bu pazarı iyi tanıyoruz. Yeni  proje kapsamında Ankara/Çankaya’da 221 konut inşaa ediyoruz. Özelliği yeşil bina konsepti ile tasarlanan Türkiye’nin ilk çok katlı çelik konut projesi olması. 63 dönüm arazide gerçekleşecek olan proje 70 milyon liraya büyüklüğünde. Yapımına şubat ayında başlanacak  olan proje 24 ayda sahiplerine teslim edilecek. Bu arada tıpkı İzmir’de olduğu gibi Ankaralı’ nın da müstakil konut sahibi olma talebini değerlendiriyoruz. Bu talepler doğrultusunda 2011 yılı içinde en az iki kooperatif projesine daha başlamayı planlıyoruz. Biz müstakil konutta oturmanın bir lüks değil, hak ve ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında İran ve Libya’da da projelerimiz var. 40 yıllık birikimimizi ve tecrübemizi göz önünde tutarak 2011 yılına iddialı bir hedefle giriyoruz. 2015’e kadar yurt içinde toplam 5 bin konut inşa etmeyi planlıyoruz.

 Anadolu insanı paket evle tanıştıracak

Şimdi size Anadolu insanını ilgilendiren çok önemli bir projemizden daha bahsetmek istiyorum.  ABD’de çok yaygın olan paket ev ya da hazır ev sistemini Akşan olarak, Anadolu’ya yaymayı hedefliyoruz. Sizin de bildiğiniz gibi katalogdan seçilip var olan arsanın üzerine ev inşa etmek ABD’de çok yaygın bir sistem. ABD’de her yıl milyonlarca adet hazır ev satılıyor. Türkiye’de de bu sistemi yerleştirmek istiyoruz. Çelik yapı sistemi üreticileri olarak Türkiye’deki konut pazarının yüzde 10’unu hedefliyoruz. Türkiye’de yılda 500 bin konut üretiliyor. Bu pazarın yüzde 10’unu müstakil konutların oluşturduğunu düşünürsek, biz de bu pazarın başlangıçta % 10 una sahip olmak için Anadolu şehirlerinde de sesimizi duyurmamız lazım. Bu amaçla yeni bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bir çeşit, çözüm ortaklığı sistemi kuracağız ve mühendis menşeili firmalarla çözüm ortaklığına gideceğiz. Sistem 2011 yılı ya da en geç 2012’de devreye girecek. Müşterinin katalogdan seçtiği ev, çözüm ortakları kanalıyla genel merkeze bildirilecek ve fabrikada üretime başlanacak. Daha sonra bu evler istenilen şehirlere ulaştırılacak ve yine çözüm ortaklarımız tarafından monte edilecek. 100 metrekarelik bir ev ulaşılabilir bir fiyatla 60 gün içinde oturulabilecek halde sahiplerine teslim edilecek. Bankaların da finansal çözümleriyle desteklediği bu sistem ilk etapta 20 ilde uygulanacak. Hatta önümüzdeki dönemde çevreci yapıları teşvik edecek fonların da piyasaya gireceğini düşünürsek, temsil ettiğimiz yapı sisteminin çevreci kimlikli olması nedeni ile müşteri lehine iyi ödeme koşulları sunabileceğiz.

Konuşmama burada son verirken hepinizi sevgi ve saygıyla selamlar varsa sorularınızı almak isterim.

Melih Şimşek
Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Basında yer alan diğer haberler:

 

Akşan Yapı, 5 yılda 5 bin çevreci konut yapacak

Akşan Yapı hafif çelik yapı sistemiyle 2015 yılına kadar 5 bin konut üretmeyi hedefliyor. 555 konutluk 35. Sokak projesine İzmir'de start veren şirket, 140 bin TL'den başlayan fiyatlarla daire satacak. Hafif çelik yapı sistemleriyle depreme dayanıklı ve çevreci konut, otel, hastane ve okul gibi yaşam alanları inşa eden firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, "Ankara ve Antalya'da da yeni konut projelerine başlıyoruz. Yurtdışında ise Libya, İran ve Irak'ta çalışmalarımız sürüyor" dedi. Akşan Yapı'nın ilk projesi 35. Sokak, İzmir'in yeni konut bölgesi olarak kabul edilen Karşıyaka çıkışı Ulukent' te inşa ediliyor. 130 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan 35. Sokak, 200 milyon lira büyüklüğünde. 221 konutluk Ankara projesi ve 370 konutluk Antalya projesi takip edecek. 

2 BİN KİŞİ YAŞAYACAK 

"Proje 2 bin kişilik bir nüfusun yaşayacağı bahçeli evlerden oluşuyor" diyen Şimşek, projenin yapı dalında '2010 Ulusal Mimarlık Ödülü'nü alan Yüksek Mimer Mehmet Kütükçüoğlu imzasını taşıdığını kaydetti. 

Anadolu paket evle tanışacak

ABD'de çok yaygın olan paket ev ya da hazır ev sistemini Akşan olarak, Anadolu'ya yaymayı hedeflediklerini anlatan Şimşek, "ABD'de her yıl milyonlarca adet hazır ev satılıyor. Türkiye'de de bu sistemi yerleştirmek istiyoruz. Çelik yapı sistemi üreticileri olarak Türkiye'deki konut pazarının yüzde 10'unu hedefliyoruz" dedi.
Sabah

 

Akşan Yapı depreme dayanıklı 5 bin konut yapacak
Hafif çelik yapı sistemleriyle yurtdışında pek çok yapı projesine hayat veren Akşan Yapı'nın dört yıllık planlamalarında bu sistem yine önemli bir yer tututuyor. Bugüne kadar BAE, Libya, Suriye, Güney Afrika, Rusya, Romanya, Fransa, Ukrayna, Sudan, Kazakistan, Azerbaycan ve Yunanistan'de hafif çelik yapı sistemiyle birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirten Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, 2015 yılına kadar hafif çelik yapı sistemleriyle 5 bin konut inşa etmeyi planladıklarını açıkladı. Bunların büyük bir kısmını 2011’de gerçekleştireceklerini dile getiren Şimşek,  “İzmir ’de yapımına devam ettiğimiz 555 konutluk 35. Sokak projesinin yanı sıra Ankara ve Antalya’da da yeni konut projelerine başlıyoruz. Yurtdışında ise Libya, İran ve Irak’ta çalışmalarımız sürüyor” dedi.
Ankara'ya çelik ama yeşil yapılar
Ankara planları hakkında konuşan Melih Şimşek, daha önce başkentte Ankaville projesiyle yer aldıklarını belirterek, yeni projeleri çerçevesinden Çankaya'ya 221 konut inşa etmeyi hedeflediklerini ifade etti. Yeşil bina konseptiyle tasarlanan projeyi, Türkiye’nin ilk çok katlı çelik konut projesi olarak nitelendiren Şimşek, "Projeyi, 63 dönüm arazide gerçekleştireceğiz. Büyüklüğü ise 70-80 milyon lira büyüklüğünde. Yapımına şubat ayında başlayacağız ve 24 ayda sahiplerine teslim edeceğiz" diye konuştu. Başkentte bu doğrultuda en az iki kooperatif projesine başlamayı planladıklarını söyleyen Şimşek,

 

35. Sokak’ta 2 bin kişi yaşacak
2 kilometrelik tek bir sokak üzerine yerleştirilmiş, altı tipte 555 konuttan oluşan 35. Sokak hakkında da bilgi veren Şimşek şunları söyledi:
“35. Sokak, İzmir’in yeni konut bölgesi olarak kabul edilen Karşıyaka çıkışı Ulukent’te inşa ediliyor. 130 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan 35. Sokak, 200 milyon lira büyüklüğünde.  Projede, bahçeli, müstakil evleri, tek bir sokak üzerinde düşünerek, sosyal yönden zengin bir hayat yaratmayı amaçladık ve dörtte üçünü yeşil alana ayırdık. 35. Sokak,  kıvrılarak uzanan 2 kilometrelik tek bir sokak üzerine yerleştirilmiş, 2000 kişilik bir nüfusun yaşayacağı bahçeli evlerden oluşuyor. Projenin Mimarı, İzmir Opera Binası projesinin yarışmasını kazanan, yapı dalında 2010 Ulusal Mimarlık Ödüllü’ nün de sahibi Yüksek Mimar Mehmet Kütükçüoğlu.”
35. Sokak Projesi’ne başlamadan önce İzmir halkına ‘Nasıl bir evde yaşamak istersiniz’ sorusunu sorduklarını belirten Melih Şimşek, “Çoğunluk ekonomik bir müstakil ev cevabını verdi. Zaten 35. Sokak’ta bu cevaptan ortaya çıktı. Bu beklenti sonucunda hazırlanan projemiz büyük ilgi gördü. Artık aileler çocuklarını eski komşuluk ilişkilerinin olduğu bir mahallede büyütmek istiyor” diye konuştu.
Hızlı, çevreci ve ekonomik
2011 yılında konutun yanı sıra hafif çelik yapı sistemleriyle okul, hastane,  otel ve eğitim tesisleri gibi yaşam alanlarının yapımına da devam edeceklerini ifade eden Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, “Hafif çelik yapılar, aynı büyüklükteki betonarme yapılara göre yüzde 13 ila 15 oranında daha hafif. Bu nedenle depreme daha dayanıklı. İnşası ise betonarmeye göre yüzde 10 daha ekonomik ve üç kat daha hızlı ilerliyor” açıklamasında bulundu.

Akşan Yapı, 5 bin çevreci konut üretecek

Akşan Yapı hafif çelik yapı sistemiyle 2015 yılına kadar 5 bin konut üretmeyi hedefliyor. 555 konutluk 35. Sokak projesine İzmir'de start veren şirket, 140 bin TL'den başlayan fiyatlarla daire satacak

Hafif çelik yapı sistemleriyle depreme dayanıklı ve çevreci konut, otel, hastane ve okul gibi yaşam alanları inşa eden Akşan Yapı, aynı sistemle 2015 yılına kadar 5 bin ev yapmayı planlıyor. Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, "İzmir de yapımı devam eden 35. Sokak projesinin yanı sıra Ankara ve Antalya'da yeni konut projelerine başlıyoruz. Yurtdışında ise Libya, İran ve Irak'ta çalışmalarımız sürüyor" dedi. Akşan Yapı'nın ilk projesi 555 konutluk 35. Sokak İzmir' de satışa sunuldu. 221 konutluk Ankara projesi ve 370 konutluk Antalya projesi takip edecek. 35. Sokak, İzmir'in yeni konut bölgesi olarak kabul edilen Karşıyaka çıkışı Ulukent' te inşa ediliyor. 130 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan 35. Sokak, 200 milyon lira büyüklüğünde. Projede daire fiyatları 140 bin TL'den başlıyor.

2 BİN KİŞİ YAŞAYACAK
2 kilometrelik tek bir sokak üzerine yerleştirilmiş, altı tipte 555 konuttan oluşan 35. Sokak hakkında da bilgi veren Şimşek " 35. Sokak, 200 milyon lira büyüklüğünde. Projede, bahçeli, müstakil evleri, tek bir sokak üzerinde düşünerek, sosyal yönden zengin bir hayat yaratmayı amaçladık ve dörtte üçünü yeşil alana ayırdık. 35. Sokak, kıvrılarak uzanan 2 kilometrelik tek bir sokak üzerine yerleştirilmiş, 2 bin kişilik bir nüfusun yaşayacağı bahçeli evlerden oluşuyor" dedi. Şimşek projenin yapı dalında '2010 Ulusal mimarlık Ödülü'nü alan Yüksek Mimer Mehmet Kütükçüoğlu imzasını taşıdığını kaydetti.

ANADOLU PAKET EVLE TANIŞACAK
ABD'de çok yaygın olan paket ev ya da hazır ev sistemini Akşan olarak, Anadolu'ya yaymayı hedeflediklerini amlatan Şimşek, "ABD'de her yıl milyonlarca adet hazır ev satılıyor. Türkiye'de de bu sistemi yerleştirmek istiyoruz. Çelik yapı sistemi üreticileri olarak Türkiye'deki konut pazarının yüzde 10'unu hedefliyoruz" dedi.
Sabah Emlak

 Aksan Yapı yeni yıla iddialı projelerle girdi

HAFİF çelik yapı sistemleriyle 2000 yanından bu yana Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkede depreme dayanıklı konut, otel hastane ve okul gibi yaşam alanları inşa eden Aksan Yapı, 2011'e iddialı giriyor. 2015 yılına kadar hafif çelik yapı sistemleriyle 5 bin konut inşa etmeyi planladıklarını söyleyen Aksan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, ekonomik krizden sonra konut sektörüne başka bir gözlükle baktıklarını söyledi. Şimşek şövle konuştu: "Bu Bön çevre sorunlarına duyarsız, işletmesi pahalı olan, gereğinden fazla enerji tüketen konutların sonuna gelindiği bir dönem ve ancak bu sorunlara cevap üretebilen projelerin tercih edileceği yeni bir döneme giriyoruz. Bu yoldaki ilk projemiz 555 konutluk 35. Sokak İzmir' de başladı. İkinci olarak 221 konutluk bir projemiz yeni yılda Ankara' da başlıyor hemen arkasından 370 konutluk Antalya projemiz gelecek."
Habertürk

Akşan Yapı depreme dayanıklı, çevreci 5 bin konut üretecek

HAFİF çelik yapı sistemleriyle depreme dayanıklı ve çevreci konut, otel, hastane ve okul gibi yaşam alanları inşa eden Akşan Yapı, aynı sistemle 2015 yılına kadar 5 bin ev yapmayı planlıyor.  Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, 'İzmir de yapımı devam eden 35. Sokak projesinin yanı sıra Ankara ve Antalya'da yeni konut projelerine başlıyoruz. Yurtdışında ise Libya, İran ve Irak'ta çalışmalarımız sürüyor' dedi.
Akşam