10 / 08 / 2022

Akyurt Fuar Alanı'nın ihalesi 30 Mart'ta!

Akyurt Fuar Alanı'nın ihalesi 30 Mart'ta!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın her fırsatta dile getirdiği ve Ankara’nın en elzem ihtiyaçları arasında yer alan Akyurt Fuar Alanı'nın ihalesi 30 Mart'ta yapılacak. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Akyurt’taki fuar alanıyla ilgili olarak kurulan şirket ortaklarıyla Başkanlık Makamı’nda toplantı gerçekleştirdi.  Ankara  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, toplantıda, Akyurt’a yapılacak Fuar Alanı için 30 Mart’ta ihaleye çıkılması kararlaştırıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 8 kurum ve kuruluşun ortaklığında kurulan “Ankara Uluslararası Fuar alanı ve Kongre Merkezi A.Ş.”nin hissedarları adına toplantıya; Ankara Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ile Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner katılım gösterdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın her fırsatta dile getirdiği ve Ankara’nın en elzem ihtiyaçları arasında yer alan Fuar Alanı ihalesinin tarihi konusunda görüş alışverişinde bulunan taraflar, fuar alanı ihalesinin 30 Mart’ta ATO Congresium’da VİP Salonu’nda saat 16.00’da yapılması konusunda görüş birliğine vardı.

72 FİRMA KATILACAK

Fuar alanıyla ilgili çalışmaların hızlandırılması kararlaştırılırken, toplantıda; 116 bin metrekare kapalı, 127 bin metrekare de açık alana sahip olmasının planlandığı Akyurt fuar alanının toplam maliyetinin 279 milyon TL olmasının hedeflendiği belirtildi.

Başkan Mustafa Tuna’nın Fuar alanının bir an önce yapılması ve Ankaralıların hizmete sunulması gerektiğini söylediği toplantıda, ihaleye 72 firmanın davet edilmesine karar verildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan, “Ankara Uluslararası Fuar Alanı ve Kongre Merkezi A.Ş.”nin 8 kurum-kuruluşunun hisse oranları şu şekilde;

-Ankara Büyükşehir Belediyesi                   -  % 21,6

-Türkiye Odalar Borsalar Birliği  (TOBB)    -  % 24

-Ankara Ticaret Odası (ATO)                        -  % 20

-Ankara Sanayi Odası  (ASO)                       -  % 20

-Ankara Ticaret Borsası (ATB)                     -  %   5

-Akyurt Belediyesi                                          -  %   5          

-Ankara Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği -  %   2

-Ankara Valiliği                                                -  %   2,4