12 / 08 / 2022

Al Qemam Holdingin Türkiye'deki yatırım şirketi Akzirve Gayrimenkul satın aldı!

 Al Qemam Holdingin Türkiye'deki yatırım şirketi Akzirve Gayrimenkul satın aldı!

Uzun süredir dev holdinglerin peşinde olduğu Zeytinburnu Ambarlar Sitesi arazisinin satışı gerçekleşti. Araziyi Suudi Arabistanlı Al Qemam Holdingin Türkiye'deki yatırım şirketi Akzirve Gayrimenkul satın aldı.180 ortaklı İstanbul Nakliyat Ambarlan İşletme Kooperatifine (NAKO) ait araziyi Suudi Arabistanlı Al Qemam Holdingin Türkiye'deki yatırım şirketi Akzirve Gayrimenkul satın aldı.

 

Uzun süredir dev holdinglerin peşinde olduğu Zeytinburnu Ambarlar Sitesi arazisinin satışı gerçekleşti. 180 ortaklı İstanbul Nakliyat Ambarları İşletme Kooperatifi "ne (NAKO) ait araziyi Suudi Arabistanlı Al Qemam Holdingin Türkiye'deki yatırım şirketi Akzirve Gayrimenkul satın aldı. 


Akzirve, 120 dönümlük arazi için ambar başına sosyal tesislerle birlikte 1 milyon dolar ödeyecek. 245 ambarın bulunduğu arazi için toplam 245 milyon dolar ödenecek. 

Ayrıca, vergi masrafları da Akzirve'ye ait olacak. NAKO ortaklarından aldığı bilgiye göre geçtiğimiz haftalarda ön protokolü imzalanan anlaşma için 16 Haziran'da İstanbul'daki bir otelde resmi devir teslim töreni yapılacak. Ambarların diğer talipleri arasında Mesa Mesken, Tahincioğlu, Varvap. EgeYapı, Dumankaya, Mada ve Al Mülhem'in merkezi Suudi Arabistan'da bulunuyor.

Nef gibi şirketler vardı. Zeytinburnu Ambarlarını toplam 245 milyon dolara satın alan Akzirve'nin sahibi İbrahim Ali Ahmad Ürdünlü. Türkiye'de Antalya Ticaret Sicili'ne kayıtlı Yeşil Zirve Gayrimenkul ile Faris Mermer adlı iki şirketle faaliyet gösteriyor. Akzirve Gayrimenkul bu iki şirketin ortaklığı. 10 Aralık 2009'da kurulmuş. Akzirve Gayrimenkul, AL Qemam Holding Co. bünyesinde. 

Bu holdingin iki ana şirketi Al Mada ve Al Mulhem'in merkezi Suudi Arabistan'da bulunuyor.Şirket 35 yıldır inşaat ve inşaat malzemeleri tedarikçiliği yapıyor. 

Ortadoğu'daki özel projelerine, Antalya'da bulunan mermer fabrikasında imalat yapıyor. Akzirve Gayrimenkul, İstanbul'da Bahçeşehir, Kartal, Tuzla, Ataşehir, Şişli ve Beşiktaş'ta, ayrıca Antalya'da gayrinienkuller, projeler geliştirdi. 


Zeytinburnu Ambarlı Sitesi'nde faaliyet gösteren nakliyeciler taşınma süreci için kurumlardan destek bekliyor. Akzirve ile yapılan sözleşmede nakliyecilere taşınmaları için 6 ay süre tanındı. Türkiye Nakliyeciler Derneği Başkanı Erol Özçelik, Maliye Bakanlığı ile görüşme halinde olduklarını ve destek beklediklerini belirterek, "Henüz taşınma konusunda gelişme yok. Hadımköy'de 39 seneliğine kiralık yer bulabilirsek taşınmayı düşünüyoruz" dedi.Ticari Hayat