Alara Fidancılık, Avrupa'nın en büyük meyve bahçesini kurdu!

Alara Fidancılık, Avrupa'nın en büyük meyve bahçesini kurdu! Alara Fidancılık, Avrupa'nın en büyük meyve bahçesini kurdu!

Alara Fidancılık, 2 bin 500 dönüm büyüklüğünde, Avrupa'nın en büyük entegre meyve bahçesini geçtiğimiz yıl Salihli'de kurdu. Alara Fidancılık CEO'su Yavuz Taner, kirazda 65 bin tonla ihracat lideri olduklarını belirttiAlara Fidancılık CEO'su Yavuz Taner, kirazda 65 bin tonla ihracat lideri olduklarını belirterek sıranın kayısıya geldiğini söylüyor ve 'Sadece bu bahçede 2 bin ton civarında sofralık kayısı yetiştirebileceğiz' diyor.

Yavuz Taner, 1984'te Alara Tarım'ı kurup Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerine kiraz ve incir ihraç etmeye başladı. şžimdi, Türkiye'de 15 bin ton incir ihracatının yaklaşık yüzde 20'sini gerçekleştiriyor. şžirket, 10 yıl gibi kısa sürede dünyanın en büyük incir ihracatçısı konumuna yükseldi. Bunun yanı sıra kiraz üretimi ve ihracatı ile Avrupa'nın en büyüğü oldu. Olumsuz hava şartlarına rağmen, 2010 yılında dünyaya 65 bin ton kiraz ihraç ederek bir rekora imza attı. Daha sonra Alara Fidan Üretim Pazarlama şirketini kurarak fidan üretimine girdi. Yerli ağaçlarla yapılan üretimin düşük kaliteli ve yüksek maliyetli olduğunu gören Taner, dünyada kullanılan verimli ağaçlan Türkiye'ye getirdi. Üreticiyi bodur ağaçlarla tanıştıran Taner, modern bahçeler, modern sulama teknikleri ve hasat yöntemleri kurdurarak üretimin kalitesini üst seviyeye çıkardı.

Rio'da kurduğu şirketle kiraz üretiminde Arjantin birinciliğini elde etti. Alara Fidancılık, kayısı, nektarin, Japon erik, nar, kiraz ve elma gibi meyvelerden oluşan ürünleriyle yıllık 10 bin tonun üzerinde meyve ihracatı yapmayı hedefliyor. Tarsus, Adana-Ceyhan,  İzmir  bölgesi, çanakkale, Manisa ve Bursa'da yaklaşık 4 bin dekar arazi üzerinde yeni, sert çekirdekli meyve çeşitlerinin üretimini yapan şirket, 2 bin 500 dönüm büyüklüğünde, Avrupa'nın en büyük entegre meyve bahçesini ise geçen sene Salihli'de kurdu. Türkiye'de 16 milyon ton meyve üretimi yapıldığını ve bunun yüzde 8'inin ihraç edildiğini belirten Taner, meyve çeşitlerinin dış pazar taleplerine göre modemize edilmesi halinde ihracatın katlanacağı inancında. Güney Afrika ile farklı bir ticaret geliştirdiklerinin altını çiziyor ve ekliyor: 'Renkli çekirdeksiz üzüm çeşitleri, Japon erikleri ve nektarin çeşitlerini kışın Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerine gönderiyoruz. Güney Afrika ile geliştirilen müşterek proje çerçevesinde, kış döneminde tedarikçi olan Güney Afrika'nın yerine yaz aylarında Türkiye tedarikçi görevini üstlenebilecek.'

KİRAZDA LİDER, SİRA KAYISIDA

Alara Fidancılık, lider olduğu kiraz ve incirin ardından yeni meyvelerle de dünya pazarında söz sahibi olmak hedefiyle yola devam ediyor. Kayısı üretimi için yıllardır denemeler yaptıklarını söyleyen Alara Fidancılık CEO'su Yavuz Taner şunları söylüyor: 'Son 3 yıldır Adalar-Salihli Manisa'da 4-5 yıl önce toplamış olduğumuz 2 bin 500 dönüm arazimizi meyve bahçesi haline getirdik. Son 3 yıldır onun dikimi bitirildi. En çok kiraz ağacı var. Türk menşei meyveler yetiştirildi. O bölgede kayısı yetiştiğini gördükten sonra kendimiz denemeler yaptık. Amerikan, İspanya, Fransa menşei 17 çeşit kayısının 6 çeşidini yetiştirdik. Sadece o bahçemizde 2 bin ton civarında sofralık kayısı yetişebileceğiz.

JAPON ERİÄžİ YÜKSELİYOR

Aynı bahçede Japon eriği de yetiştiriyoruz. Antioksidan deposu olan bu ürünler, Avrupa ve Amerika'da çok rağbet görüyor. Diğer bir ürün nektarin. Halk arasında tüysüz şeftali olarak adlandırılan bu üründen dikim sonrasında 100 tonun üzerinde verim alacağız. Son yıllarda öne çıkan narın da yetiştirmesine başladık. Her ne kadar Türkiye'de de nar olsa da, ihracata yönelik özel türleri tercih ettik. Amerika'da geliştirilen, depoda uzun süre bekleyebilen bir ürünü seçtik. Önümüzdeki yıl içerisinde ihracata ve iç pazara hazırlamak üzere yeni bir soğuk hava deposu yatırımı yapıyoruz. 2 yıllık süre içinde paketleme tesisine yetecek şekilde inşa edeceğiz.' Kendi üretiminin dışında, bölgedeki halka meyvecilik eğitimi veren şirket, kendisinden fidan alan çiftçilerin ürünlerini satın alıyor. Taner konuyla ilgili şunları söylüyor: 'Fidanlarımızı alıp diken çiftçiler, bizimkilerle beraber yüksek tonajlarda satabilecek. çiftçi doğrudan dış pazar ile tanışacak. Bölge olarak bu ürünlerin çok sağlıklı ve kaliteli yetişmesine olanak sağlıyoruz.'
Global Bursa/Capital