Albayrak 2009`a iki yeni halka arzla girecek

Albayrak 2009`a iki yeni halka arzla girecekAlbayrak Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak, ertelenen GYO halka arzının yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşeceğini belirterek, "2009'da iki yeni halka arzı daha düşünüyoruz" dedi.
Albayrak Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak, ertelenen GYO halka arzının, borsadaki büyük kayıplara rağmen gerçekleşeceğini ve grubun gelecek yıl içinde iki yeni halka arz daha düşündüğünü söyledi.


Geçen hafta katılım bankası Kuveyt Türk'ün halka arzı ertelenmiş ve gerekçe olarak da İMKB'nin benzeri gelişmekte olan piyasalardan daha kötü bir performansla bu yıl yüzde 20'lik kayıp yaşaması gösterilmişti.


Albayrak Grubu içinde inşaat, emlak ve medya sektörlerindeki faaliyetten sorumlu olan başkan Mustafa Albayrak, Reuters ile Cuma günü yaptığı söyleşide, genel durumdan umutlu olduğunu vurguladı ve "Mevcut piyasa koşullarını çok kötü görmüyorum" dedi.


İKİNCİ ÇEYREKTE


Albayrak, planlanan yüzde 49 oranındaki GYO halka arzının, SPK'nın onayına bağlı olarak, bu yıl birinci ya da ikinci çeyrekte gerçekleşeceğini söyledi. Albayrak, yapacakları GYO arzının daha çok konut varlıklarından oluşacağını ve muhtemelen piyasadaki üçüncü ya da dördüncü büyük GYO olacağını belirtti. Bu durumda Albayrak GYO'nun büyük rakipleri İş GYO ve Sinpaş GYO olacak.


Ahmet Albayrak'ın 1952 yılında kurduğu şirket, şimdi kendi yönlendirmesi altında, ailenin yedi kardeşten oluşan ikinci kuşağı tarafından yönetiliyor. Albayrak grubu taşımacılık ve atık madde yönetimi alanlarında da faal; ayrıca Trabzon limanının işletmecisi olan Albayrak, traktör de imal ediyor.


"GYO'dan sonra bizim Trabzon Limanı ve (traktör fabrikası) Tumosan'ın halka arzını düşünüyoruz...2009 takviminde belki de olacak" diyen Albayrak, medya sektöründeki hisselerini satmayı düşünmediklerini kaydetti.


MEDYAYI SEVİYORUZ


Geçen yıl 750 milyon dolar gelir kaydeden Albayrak grubunda Yeni Şafak gazetesi ve büyütmeyi planladıkları bir de TV kanalı var. Albayrak, yakında TMSF tarafından satışa çıkarılacak olan müzik-eğlence kanalı Kral TV ile de yakından ilgilendiklerini söyledi. Albayrak grubu, bu arada iki önemli sektöre, enerji ve savunma alanlarına girmeye hazırlanıyor ve bu amaçla ortaklık konusunda bazı yabancı şirketlerle görüşmeler sürdürüyor. Albayrak enerji şebekeleri ve rüzgar enerjisi ile termik santrallar için açılacak ihalelerle ilgili. NATO'nun ikinci büyük ordusuna ve 4 milyar doları aşan yıllık savunma bütçesine sahip olan Türkiye'de savunma ekipmanı üretimi için Albayrak'ın ortak girişim planları da var. Albayrak, "İkisi İspanyol olan yabancı firmalarla görüşüyoruz. Bu yıl kesinleşir" dedi.


(Yeni Şafak)