ALD İstanbul, mimar ve tasarımcıları buluşturdu!

ALD İstanbul, mimar ve tasarımcıları buluşturdu!

PLD Türkiye (Professional Lighting Design Türkiye) dergisi tarafından ilki 25 Ekim 2010’da Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleşen ALD İstanbul (Architectural Lighting Day İstanbul) mimar ve aydınlatma tasarımcılarını İstan


PLD Türkiye (Professional Lighting Design Türkiye) dergisi tarafından ilki 25 Ekim 2010’da Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleşen ALD İstanbul (Architectural Lighting Day İstanbul) uluslararası alanda ışık konusunda başarılı çalışmaları ile dikkat çeken dünyanın dört bir tarafından  mimar ve aydınlatma tasarımcılarını İstanbul’da buluşturdu

İstanbul, ilki 25 Ekim 2010’da gerçekleşen aydınlatma tasarımı konulu uluslararası bir konferansa ev sahipliği yaptı. ALD İstanbul (Architectural Lighting Day İstanbul) yapı sektöründeki ışık ve aydınlatma ile ilgili sürecin  sağlıklı yürütülebilmesi için mimari aydınlatma profesyonellerini (mimar, iç mimar, elektrik mühendisi, işveren, kamu yetkilisi vb.) bir araya getirdi. Ancak daha da önemlisi ALD İstanbul, konunun önemli uzmanlarını Türkiye’ye getirerek yeni trend ve teknolojilerin de takip edilmesine katkı sağladı.

Bulunduğu coğrafya içinde benzeri bulunmayan konsepti ile önemli bir boşluğu dolduran ALD İstanbul’un altın sponsorları Emfa Lighting Solutions, Philips, Reggiani, Siteco; gümüş sponsorları LSP Lighting Systems Projects ve Osram.  Via-Verlag’ın desteği ile organize edilen bu ‘ışığa adanmış bir gün’ün partner dernekleri de Professional Lighting Designers’ Association (PLDA) ve Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGID).

Konferansa,  uluslararası alanda başarılı çalışmaları ile dikkatleri çeken dünyanın dört bir yanından on üç mimar ve aydınlatma tasarımcısı katıldı. Kuapat Yantrasat ve Simone Giostra’nın anahtar konuşmacılar arasında olduğu ALD İstanbul’da, Douglas James, Emrah Baki Ulaş, Francesco Iannonne, Giovanni Traverso, Glenn Shrum, Kai Piippo, Paul Traynor, Sharon Stammers, Martin Lupton, Tai-Wei Lin, Keith Bradshaw da ilginç sunumlarıyla katılımcılarla buluştular.

Açılışta bir konuşma yapan PLD Türkiye Editörü ve PLDA Türkiye Temsilcisi Emre Güneş, "Aydınlatma tasarımı önemlidir’. Bu cümleyi beyinlere kazımak için yola çıktık” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Beş buçuk senelik yolculuğun geldiği bugün, bir milat.  ALD İstanbul, aydınlatma tasarımının insan hayatına, mimari projeye, sağlığımıza, psikolojimize ve yaşam kalitemize kattıklarını göstermek ve yeni işbirliği imkanlarını tartışmak için bir platform. Işığa gönül vermiş, aydınlatma tasarımı mesleğine inanan insanlar olarak ALD İstanbul'a katıldığınız için teşekkür ederim. Umarım bugün bir arada olan bizler, her iki senede bir daha kalabalıklaşarak, yeni bir dönemin ve yeni bir mesleğin öncüleri olacağız.“

‘Işığa adanmış bir gün-ALD İstanbul’ sunumlar dışında da zengin bir içerik sundu. Konferansta,  iç ve dış aydınlatma konulu iki paralel oturum ile aydınlatma tasarımı ve algılanmasındaki kültür farklarından yola çıkarak ışığın kullanımını konu alan ‘Aydınlatma Tasarımı ve Kültür’ konulu ‘Pecha Kucha Gecesi’* de yer aldı. Bu gecede farklı kıta ve kültürlerden gelen aydınlatma tasarımcıları tecrübelerini 20 saniyex20 slayt ile katılımcılarla paylaştılar. Kokteyl eşliğinde gerçekleşen bu interaktif geceyi, Türk aydınlatma tasarımcıları tarafından tasarlanan ‘Oyun alanı’ konseptli dış aydınlatma enstalasyonu takip etti. Gecenin sonunda tüm katılımcılar ALD İstanbul kapsamında Şairler Sofası Parkı’nda gerçekleştirilen aydınlatma enstalasyonunu ziyaret ettiler.
Yalnız şairler ışıkla hayat buldu.

ALD İstanbul etkinliği kapsamında  ilginç bir de aydınlatma enstalasyonu gerçekleştirildi. Akaretler’de yer alan Şairler Sofası Parkı, 15-26 Ekim tarihleri arasında ışıkla hayat buldu. Bu parkta Melih Cevdet Anday, Sabahattin Kudret Aksal,  Behçet Necatigil,  Orhan Veli Kanık, Oktay Rifat,  Özdemir Asaf,  Şair Nigar,  Neyzen Tevfik, Cahit Sıtkı Tarancı Necati Cumalı’nın heykelleri yer alıyor. İşte şehrin merkezinde ama geceleri karanlığa bürünen bu park, ALD İstanbul etkinliği çerçevesinde dört bağımsız aydınlatma tasarımı ofisinin tasarımcıları tarafından aydınlatıldı. Bunlar: Nergiz Arifoğlu Light Style, Planlux (Korhan Şişman), Seven Lights (Mustafa Sven), ZKLD Studio (Zeki Kadirbeyoğlu). 26 Ekim tarihine kadar herkes açık olan bu enstalasyon hem bir ilk, hem de sonuçları çok keyifli bir çalışma oldu.