Altan Elmas: Kriz beklemiyorum, yeni projeler yolda!

Altan Elmas: Kriz beklemiyorum, yeni projeler yolda!Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Türkiye ekonomisinin 2011'de başarılı bir dönemi geride bıraktığını söyledi


Türkiye'nin önde gelen konut markalarından Sur Yapı'nın Başkanı Altan Elmas, 'Tüketici güveni azalsa da konut talebi güçlü. Bu nedenle biz de yatırımlara hız vereceğiz' dedi.

Aynı anda 2 milyar dolarlık konut projesine devam eden  Sur Yapının Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, bütün dünyanın korkuyla beklediği 2012 ekonomik krizi şirket planlarını değiştirmeyeceğini söyledi. Gayrimenkul sektörü ve Sur Yapı olarak 2012 yılı için olumlu beklentilere sahip olduklarını vurgulayan Elmas 'Tüketici güveni bir miktar azalsa da konut üretimi ve talebi çok güçlü dinamiklere sahip. Van depremi, bir kez daha deprem gerçeğini ve sağlam binalara geçme zorunluluğunu zihinlere kazıdı. Cazip kampanyalarla başlattığımız Konut Bayramı çok iyi sonuç verdi. Sur Yapı olarak, biz 2012 yılı planlarımızda bir değişiklik yapmadık. Yatırımlarımıza devam edeceğiz' diye konuştu. 2011 yılının da Sur Yapı için oldukça iyi geçtiğini söyleyen Altan Elmas '2011 'de başlamayı planladığımız projemizi ilk yarıda gerçekleştirdik. Son çeyrek olarak başladığımız iki projemiz süreçler yetişmediği için 2012'ye kaldı. Temelde 2011 iyi bir yıl oldu. 2006'dan beri her anlamda, en iyi yılı yaşadık. Satışlarımız tüm zamanların en iyi rakamlarına ulaştı. Cirolarımız, üretim hacmimiz, yeni ürün lansmanlarımız hepsi için mükemmel bir yıl geçirdik. Faizler de son çeyrek hariç en dip seviyede olduğu için hem finansman temini hem konut kredileri açısından hem de tüketici güveni açısından iyi bir yıl oldu' şeklinde konuştu.

Türkiye ekonomisinin de genel sektörler anlamında 2012'den etkilenmemesinin mümkün olmadığını vurgulayan Elmas 'Dünyada 2011'in ikinci yarısından itibaren Avrupa kaynaklı endişelerle piyasalar etkilendi. 2012 yılına dönük beklentiler olumsuza döndü. Türkiye olarak bu ortamdan etkilenmememiz mümkün değil. Avrupa küçülecek, dünya yavaşlayacak ama Türkiye büyüyecek. 2011'deki gibi yüzde 8-9 aralığı olmayacak ama benim beklentim yüzde 5.5-6'dan aşağı olmayacağı yönünde' diye konuştu. Bu büyüme rakamının Avrupa'da çok büyük bir dağılma olmazsa veya İtalya-İspanya gibi dev bir ekonomi çökmezse yakalanacağını söyleyen Elmas 'Ben İtalya ya da İspanya gibi AB'nin büyük ekonomilerinin çökeceğine inanmıyorum. Bu nedenle Türkiye bu büyüme rakamını yakalayabilir' diye konuştu. Dış ticarette de Avrupa'ya ihracatın daralabileceğini ama kriz dönemlerinde insanların ekonomik ürünlere yöneldiği için Türk malına da talebin artabileceğini vurguladı. Elmas 'Dış kaynaklı olmasa bile iç talep Türkiye ekonomisini taşır rahatlıkla. Bankalar sağlam, talep güçlü. Avrupa'daki krizi çok abartmamak lazım. çünkü Almanya bu krizi siyasi sonuç almak için uzatıyor ve tabiri caizse 3. Alman İmparatorluğunun saflarını sıklaştırmaya çalışıyor' diye konuştu. 2011'i Türkiye ekonomisi açısından da değerlendiren Elmas, şöyle konuştu: 'Türkiye için 2011 çok iyi bir yıl oldu. Temeldeki cari açık sorunu ise devam etti. Katma değerli ürün üretip ihraç edilmediği ve ara malı içeride üretilmediği müddetçe de cari açık sorunu kolay çözülmeyecek ve kur üzerinde hep risk oluşturacak. Her şeye rağmen Türkiye 2011 yılını çok iyi bir yıl olarak geride bırakıyor. Bu sonucun doğmasında; ekonomi yönetiminin önden tedbir alması, hadiselerin önünden yürümesi, siyasi istikrarın güçlü bir şekilde devam etmesi ve Türk insanının dinamizmi en temel etken oldu.'

Yatırımların toplamı 2 milyar dolar

Altan Elmas, 2012 yılının Mart-Nisan ayında Güneşli projelerinin başlayacağını belirterek şu bilgileri verdi:

'Bayrampaşa projemizde de sona geldik. Burada da çevre parsellerle anlaşma yoluna gittiğimiz için süre biraz uzadı. İzmir'deki engellerimiz kalktığı için baharda kazmayı vurmayı planlıyoruz. Yıl sonuna doğru da Beykoz'da bir projemiz olacak. Devam edenlerle birlikte 2012'de 3.300 konutlu 2 milyar dolar değere sahip projelerle yürüyeceğiz.

DÖNÜşžÜME YÖNELDİ

Dora Park, Ada Park, Mahalle İstanbul, Exen İstanbul ve Metrogarden gibi konut projelerini üreten Sur Yapı, proje gerçekleştirdiği bölgelerin kentsel dönüşümüne yöneldi. 2012 yılında satışa çıkaracağı Güneşli ve Bayrampaşa projelerinin etrafındaki parsellerle anlaşma yoluna giderek, konut üretim alanlarını genişlettiklerini söyleyen Altan Elmas, '5 dönüm araziye değer katmakla 30 dönüm araziye değer katmanın arasında fark var' diye konuştu.

STAR