Altınbaş gayrimenkul ve turizmde büyüyecek

Altınbaş gayrimenkul ve turizmde büyüyecek

Altınbaş Holding çatısı altında başta enerji, finans, kuyumculuk, lojistik sektöründe olmak üzere 30'u aşkın şirket yer alıyor. Şirket gözünü gayrimenkule dikti.
Almanya, ABD, Bulgaristan, Arnavutluk ve Romanya gibi dünyanın önde gelen yatırım noktalarında faaliyette bulunduklarını söyleyen Altınbaş Holding Başkanı İmam Altınbaş, gelecekte uluslararası alanda yapacakları yatırımlara daha da ağırlık vererek özellikle Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerde daha güçlü faaliyet göstermeyi amaçladıklarını belirtti. Holdingin temellerinin kuyumculuk sektörüne yapılan yatırımlarla atıldığını hatırlatan İmam Altınbaş, finans sektörüne 1994'te adım attıklarını da belirtti. Altınbaş, 1990ların başında Kıbrıs'ta Altınbaş Petrol ile enerji alanında yatırımlarına başladıklarını, 2000'lerin başında Alpet olarak Türkiye'de faaliyet gösterdiklerini belirtti. Alpet'in yanı sıra Exen Gaz ve Atak madeni yağları olmak üzere enerji ve akaryakıt sektöründe hızlı bir büyüme içinde olduklarını kaydeden İmam Altınbaş, holding olarak organik bir büyüme gerçekleştirdiklerini vurguladı.


ORTAKLIĞA SICAK BAKIYORUZ


İmam Altınbaş, farklı sektörlerdeki ihtiyaçlarının kendilerini yeni alanlarda yatırıma yönelttiğini aktardı. Gelecek 10 yılda enerji, finans, kuyumculuk, lojistiğin yanı sıra gayrimenkul ve turizm gibi sektörlerde daha fazla büyümeyi, bölgesel yatırımlarını artırmayı hedeflediklerini kaydeden Altınbaş, yurtiçi yatırımlarının yanı sıra bölge ülkelerindeki yatırımlarını artırmayı da öncelikli olarak düşündüklerini söyledi. Altınbaş, enerji, finans ve mücevherat alanında yurtdışında yatırım çalışmalarını hızlandırdıklarını ifade ederek, yabancı ortağa sıcak bakan bir gurup olduklarını bildirdi. Altınbaş şunları belirtti: "Ülkemize gelen yabancı yatırımcıların yerli firmalarla işbirliği ve ortaklık kurması son derece önemli ve olumlu. Şimdi devir uluslararası rekabetten pay alma, kendini dev global şirketlerle birlikte konumlayabilme devridir. Biz Altınbaş olarak kendimizi rekabette bu noktada konumluyoruz.


MİKRO REFORMLAR HAYATA GEÇSİN


Hükümetin uyguladığı ekonomik politikaların özel sektörün beklentilerini büyük ölçüde karşıladığını belirten İmam Altınbaş, devletin artık yavaş yavaş özel sektörden elini çekme dönemine girdiği bir sürecin yaşandığını söyledi. Hükümetin, bölgesel geri kalmışlığın ortadan kaldırılması için devreye soktuğu teşvikleri yerinde bulduğunu kaydeden Altınbaş, "Türkiye'nin bölgesel güç olma planı var. Bu yüzden hükümetin uygulamaya koyduğu ekonomik programın mikro reformlarla desteklenmesi gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.(Bugün)