Amerikalı inşaat mühendisi John Elfreth Watkins"in kehanetleri bu gün gerçek oldu!

Amerikalı inşaat mühendisi John Elfreth WatkinsAmerikalı inşaat mühendisi Watkins"in 112 yıl önceki kehanetlerinin çoğu doğru çıktı


ABD"de 1900 yılında John Elfreth Watkins  isimli tanınmamış bir inşaat mühendisinin, 2000 yılında dünyanın nasıl olacağına  dair öngörülerinin çoğunun doğru çıkması herkesi şaşkınlığa sürüklüyor.

Watkins, 20. yüzyılın başında, 1900"ün Aralık ayında merkezi  Indianapolis"te bulunan Evening Post gazetesinin kadın eki Ladies" Home  Journal"da, 'Gelecek Yüzyılda Neler Olabilir' başlıklı makalesine başlarken, 'Bu  kehanetler tuhaf gelebilir, hatta imkansız' ifadesini kullanmıştı.

Makaleyi yeniden gündeme getiren Evening Post gazetesinin tarih editörü  Jeff Nilsson, Watkins"in öngörülerinin doğruluğuna işaret etti ve 112 yıl önceki kehanetlerinden en vurucu 10 tanesini yeniden yazdı.

Watkins kehanetlerinde, fotoğrafların her türlü mesafeden iletileceğini,  'çin"de savaş olursa bunun en çarpıcı karelerinin bir saat sonra gazetelerde, hem  de tüm doğal renkleriyle yayımlanacağını' belirterek, şimdiki 'dijital renkli  fotoğrafları ve inernetten bilgiye erişimi' tahmin etti.

Amerikalıların boylarının da uzayacağını tahmin eden Watkins, 1900"de  erkekler için ortalama 1,68-1,70 m olan boy uzunluğunun 2000"de 1,75 m olacağını  öngördü. ABD"de bugün ortalama boy erkekler için 1,76 m, kadınlar için 1,63 m.

Fütürist Watkins, ayrıca kablosuz telefon ve telgraf devrelerinin tüm  dünyaya yayılacağını, 'Bir erkeğin Atlantik"in ortasında Chicago"da yatak  odasındaki eşiyle konuşabileceği, New York"tan Brooklyn"e telefon eder gibi aynı  hızla çin"i arayabileceklerini' öngörüsünde bulunarak, uluslararası telefon görüşmelerinin yapılmadığı ve ABD"nin bir kıyısından diğer kıyısına ilk telefon  konuşmasının 1915"te yapıldığı bir dönemde, mobil telefonları tahmin etti.

'100 yıl sonra bugünkü ekmek fırınlarına benzer dükkanlardan hazır  yemekler satın alınabilecek' diyerek, 'şimdiki hazır yemekleri ve fast-food  lokantalarını öngören Watkins, ayrıca ABD"nin nüfus artış hızının düşeceğini de  önceden gördü.

Watkins, 112 yıl önceki makalesinde, 'çiftçiler için kış yaza, gece  gündüze dönecek' derken günümüzde elektrikle ısıtılan seraları da başarıyla tahmin etti.

Fütürist Watkins ayrıca, 'İnsan bütün dünyayı görecek. Kişiler ve şeyler  binlerce mil uzaktan, devrelerin ters tarafındaki ekranlara elektrikle bağlı  kameraların odaklanmasıyla taşınacak' ifadesini kullanarak, canlı televizyon  yayını ve son dönemde webcam ile alınan görüntülerin elektrik devrelerine bağlı  kameralar ve ekranlarla taşınmasını da öngördü.

'Bugünün ekspres trenlerinin hızında dev tekerlekli kaleler açık alanları  dolaşacak' diyerek şimdiki tankları da tahmin edebilen Watkins ayrıca, 'Elma  büyüklüğündeki çilekleri, torunlarımızın torunları yiyecek' ifadesiyle de geçen  yüzyılda geliştirilen birçok meyve türünü doğru tahmin etmeyi başardı.

Watkins ayrıca, 'Normalde trenler dakikada iki mil katediyor. Ekspres  trenler saatte 150 mil hız yapacak' diyerek, hızlı trenleri de öngördü. Buna karşın, Watkins"in 'C, X veya Q"nun günlük alfabeden, gereksiz  olduğu için çıkarılacağı', 'herkesin günde 16 km yürüyeceği', 'büyük kentlerde  otomobillerin bulunmayacağı' ve 'sivrisinek, ev sineği ve hamam böceklerinin  soyunun tükeneceği' kehanetleri doğru çıkmadı.

AA