Anadolu'da depremler sürecek! Eviniz sağlamsa korkmayın!

Anadolu'da depremler sürecek! Eviniz sağlamsa korkmayın! Anadolu'da depremler sürecek! Eviniz sağlamsa korkmayın!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Anadolu’da devam etmesi öngörülen depremler için, “Eviniz sağlam bir yerde, sağlam bir yapıysa korkmanıza gerek yok” dedi...Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşanan depremin Anadolu'da beklenen ana depremlerden bir tanesi olduğunu belirtti. 

Sözcü'den Mustafa Sarıipek'in haberine göre; depremlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini dile getiren Ercan, "Girit ile Rodos, Marmaris, Fethiye, Finike, Kaş dolaylarının deprem çekincesi yüksektir. Çameli ve Burdur göller bölgesi ve Afyon'a kadar giden bölge bana göre çekinceli bölgedir. Sadece Anadolu gergin değil bütün dünya gergin. Önceden söylediğim gibi 2020 bir deprem yılı olacaktır. Bu deprem yılları 2022 yıllarına kadar sürecek. Anadolu, 7 büyüklüğündeki bir depreme gebe. 26 tane deprem bekliyorum" ddiye konuştu.

Depremin Anadolu topraklarına yaklaştığına dikkat çeken Ercan, “Marmaris depremi bunlardan bir tanesidir. Depremin derinliğinin 67 kilometre olmuş olması bunun tamamen dalan kuşak üzerinde olduğunu gösteriyor. Yani dalma-batma kuşağı üzerinde bir derpem. O nedenle yıkıcı olmayacaktır” şeklinde konuştu.

“BU ANA DEPREMDİR, DAHA BÜYÜĞÜNÜ BEKLEMİYORUM”

Depremin yıkıcı olmayacağını bir kez daha ifade eden Ercan, “Bunun ardından daha büyük bir depremin gelip gelmeyeceği belli değildir. Ancak 50 yıllık deneyimim doğrultusunda ben bunun ana deprem olduğu kanısındayım. Arkasından daha büyük bir deprem olursa benim için şaşırtıcı olur” dedi. 

“ANADOLU 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREME GEBE”

İlerleyen günlerde özellikle bu bölgedeki depremlerin devam edeceğine dikkat çeken Ercan, “Girit ile Rodos, Marmaris, Fethiye, Finike, Kaş dolaylarının deprem çekincesi yüksektir. Çameli ve Burdur göller bölgesi ve Afyon’a kadar giden bölge bana göre çekinceli bölgedir. Sadece Anadolu gergin değil bütün dünya gergin. Önceden söylediğim gibi 2020 bir deprem yılı olacaktır. Bu deprem yılları 2022 yıllarına kadar sürecek. Anadolu, 7 büyüklüğündeki bir depreme gebe. 26 tane deprem bekliyorum” şeklinde konuştu.

“EVİNİZ SAĞLAMSA KORKMANIZA GEREK YOK”

Anadolu’da devam etmesi öngörülen depremler için, “Eviniz sağlam bir yerde, sağlam bir yapıysa korkmanıza gerek yok” diyen Ercan, depremi yaşayan Marmaris halkına ise, “Eviniz çok sağlamsa evinizde yatmanızda bir sakınca yok. İlle de çekiniyorsanız, evinizin bahçesinde bu akşamı geçirin. Öyle sizi pek korkuya sürükleyecek deprem haberlerini dinlemeyin. Ben bu akşam daha büyük bir deprem beklentisi içerisinde değilim. Marmaris’te depremlerin yıkıcı olabilmesi için 6.4’ten daha büyük olması gerekiyor” dedi.

Peş peşe meydana gelen depremler ne anlama geliyor?

Naci Görür'den korkutan uyarı! 7.3'lük deprem geliyor, şakası yok!