Ankara doğa parkı 6 yıl sonra açılacak!

Ankara doğa parkı 6 yıl sonra açılacak!

Yıkılacak olan Ankara Atatürk Kültür Merkezi yerine doğa parkı yapılacak. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, projenin 6 yıl içinde tamamlanacağını açıkladı.Melih Gökçek planına göre, önce 19 Mayıs Stadyumu yıkılacak, ardından da AKM. yerine ise dev bir doğa parkı yapılacak. Gökçek, AKM'nin bulunduğu 700 metrekarelik alanın dev bir doğa parkı placağını açıkladı. Proje Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'ye sunuldu, Özhaseki'nin projeye olumlu baktığı öğrenildi. Gökçek, "Projeye bu yıl başlayacağız, 6 yıl içinde tamamlayacağız" dedi.
KorkusuzHaber Sabah  Ankara  Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Ankara 19 Mayıs Stadı’nın ardından Atatürk Kültür Merkezi de yıkılacak. AKM’nin yerine gençlerin spor yapacağı, vatandaşların nefes alacağı Doğa Parkı yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Kültür Merkezi'ni (AKM) amatör kulüp ve sporcuların yanı sıra halkın da yararlanabileceği dev bir spor alana çevirmeyi planlıyor. Geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı'na bağlı Etüt ve Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan Doğa Parkı dosyasını Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'ye sundu. 700 bin metrekarelik alan üzerine hiçbir yapı inşa edilmeden içerisinde sadece futbol, basketbol, tenis, hentbol ve atletizm gibi sporların yapılacağı sahaların olacağı dev spor kompleksini detaylı bir şekilde inceleyen Bakan Özhaseki'nin de projeye sıcak baktığı öğrenildi.


ÜZERİNDE YAPI OLMAYACAK

AKM'ye yapılması planlanan yeni proje ile ilgili SABAH Ankara'ya konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "AKM içerisine Ankaralı gençlerin spor faaliyetlerini yürütebileceği devasa bir kompleks kuracağız. Bu tesisin içerisine herhangi bir yapı inşa edilmeyecek ve bölgenin yeşil alan miktarı arttırılacak. Buraya yapılacak her sahanın bir tribünü olacak ve sporcular bu tribünlerin altına yapılacak soyunma odalarını kullanacak. Ayrıca spor tesisi ile 19 Mayıs'ın olduğu bölgeye yapılacak olan yeni stat üstten birbirine bağlanacak" dedi.


BU YIL BAŞLANACAK

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı'nın yürüttüğü proje kapsamında Doğa Parkı içerisinde 8 futbol, 16 basketbol, 16 voleybol sahası ile 12 adet tenis kortu bulunacak. 4 kilometrelik koşu ve bisiklet yolunun bulunacağı Doğa Parkı'nda ayrıca 30 bin metrekarelik gölet ile 300 bin metrekarelik çim alanı yer alacak. Projeye bu yıl başlamayı planladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Projeye bu yıl içerisinde başlayacağız. Projeyi başladıktan 6 sonrada tamamlayacağız" ifadelerini kullandı.


ÇİÇEK UCUBE DEMİŞTİ

AKM için 2012'de ucube benzetmesi yapan eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek o dönem, "Bu çirkinlikten bir an evvel kurtulalım" demişti. Mimarlar Odası ise 1988 yılında hizmete giren AKM'ye 1990 yılında Yapı Dalı Başarı Ödülü vermişti.


Sabah Ankara