16 / 08 / 2022

Ankara Sincan'da hobi bahçeleri yıkıldı!

Ankara Sincan'da hobi bahçeleri yıkıldı!

Tarım arazilerinin birtakım aracılar tarafından hobi bahçeleri şeklinde bölünüp satılmasının engellenmesi için geçen yıl Ekim'de meclisten geçen Torba Yasa'da bulunan  düzenleme sonrası mağdur olan hobi bahçesi sahiplerinin evleri ve bahçeleri yıkıldı. Tarım arazilerinin birtakım aracılar tarafından hobi bahçeleri şeklinde bölünüp satılmasının engellenmesi için geçen yıl Ekim'de meclisten geçen Torba Yasa'da bulunan  düzenleme sonrası mağdur olan hobi bahçesi sahiplerinin evleri ve bahçeleri yıkıldı. 

Sözcü'den Mustafa Sarıipek'in haberine göre; Ankara'nın Sincan Belediyesi zabıtaları, jandarma eşliğinde ve TOMA'larla gerçekleştirilen yıkıma çok sayıda vatandaş son ana kadar karşı durdu. Hobi bahçelerinden geriye moloz yığınları kalırken, emek harcadıkları bahçelerini yitiren vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı.

İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan ve 1980'li yıllarda da ülkemizde başlayan ‘hobi bahçeleri’ ile ilgili, tarım arazilerinin bir takım aracılar tarafından bölünüp satılmasının engellenmesi amacıyla geçen yıl Ekim ayında meclisten geçen Torba Yasa’da düzenleme yapıldı. Düzenlemeyle mağdur olduklarını dile getiren gerçek hobi bahçesi sahipleri duruma tepki gösterdi. Gerçek hobi bahçe sahipleri, “Bizi rantçılarla bir tutmasınlar, yasalar çerçevesinde paralarımızı yatırdık, hayallerimizi elimizden almasınlar” ifadelerini kullandı. Hobi bahçe sahiplerinin korktukları başlarına geldi ve yıkımlar yapıldı. 

Ankara Sincan da hobi bahçeleri yıkıldı!

ÇOK SAYIDA JANDARMA SEVK EDİLDİ

Ankara'nın Sincan Belediyesi Çarşamba günü 10 adet hobi bahçesini yıkmaya jandarmalar, TOMA ve KİRPİ korumasında kepçelerle geldi. 10 adet hobi bahçesinin yıkımı Çarşamba günü, kalan kısmın yıkımı ise hafta sonu yapıldı.

Çarşamba günkü yıkımda çok sayıda vatandaş olay yerinde toplandı ve yıkıma karşı durdu. Olay yerine sevk edilen jandarma sayısının fazlalılığı dikkat çekti. Yıkıma karşı duran vatandaşlar bir süre kepçelerin üzerine çıktı ve yıkımı engellemeye çalıştı. Vatandaşlar, daha sonra jandarmayı ikna etmeye çalışarak yıkımı engellemeye çalışsa da çabaları sonuçsuz kaldı. Hobi bahçelerinden geride artık moloz yığınları var. Bazı vatandaşların duygu dolu anlar yaşadığı, göz yaşlarını tutamadığı kaydedildi. 

Ankara Sincan da hobi bahçeleri yıkıldı!

“BİR GÖZ KULÜBEMİZDE BAHÇEMİZİ EKİP BİÇTİK”

Vatandaşlar şu açıklamaları yaptı:

-  Ankara  Sincan'da Anayurt Köyündeki evleri yıkılan mağdurlardanız. 10 tane hobi bahçemizi yıktılar. Lütfen bizi birileri duysun.”

- Ben burayı evlerin tuvaletlerini temizleyerek aldım. Şu an kredi ödüyorum. Kalanını da bir şekilde öderim. Ama yıkılan hayallerimin kredisi yok.

- Bizler hobi bahçesi sahipleriyiz. Bir göz kulübemizde bahçemizi ekip biçip toprakla buluşmak için emek harcadık. Hobi bahçeleri ile ilgili yasada düzenleme rica ediyoruz.

- Bizlerin elinden tutun yardımcı olun lütfen. Hobi bahçeleri yıkılmasın.

İzmir Menderes'te hobi bahçeleri yıkılıyor!