Ankara'da 88 tarihi ev restore edilecek

Ankara'da 88 tarihi ev restore edilecek

Altındağ'da, ilçenin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak için 80 yıldır yıpranan ve hiç dokunulmayan sokaklardaki evlerin dış cepheleri tarihi dokuya uygun şekilde restore ediliyor. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, yaptığı açıklamada, Hamamönü bölgesinin Ankara'nın geçmişine ışık tutan eski evleri bünyesinde barındırdığını söyledi.

Sokaklardaki evlerin son derece bakımsız, yıpranmış durumda olduğunu fark ettiklerini belirten Tiryaki, bunun için 'Restorasyon ve sokak sağlıklaştırma projesi'ni hayata geçirdiklerini dile getirdi. Tiryaki, şunları kaydetti:

'Proje kapsamında yenilecek olan binaların dış cephelerini, çatılarını ve çürüyen ahşap yapılarını tamamen yenileyerek, kaplama tahta yapıyoruz. Bu arada su ve ısı yalıtımı, baca tamiratları yapılarak kiremitler yenileniyor. Çinkodan yağmur deresi ve oluklar gerçekleştiriyoruz. Dış cephelerin yanında tüm sokak ve meydanlarda bulunan altyapı yenilenecek. Yer üstünde bulunan kablolar yer altına alınarak, sokaklar küp taş ile kaplanıyor.'

-ANKARA'NIN GENEL TARİHİ YAPI ÖZELLİKLERİ-

İnci ve Dutlu sokakta çalışmaların tamamlandığını ifade eden Tiryaki,  Ankara  Kalesi çıkışında Arslanhane Camisi çevresindeki Can Sokak ile Atpazarı Sokağı içeren 'sokak sağlıklaştırma projesi' kapsamında 88 adet yapının yer aldığını söyledi.

Bu yapıların Ankara'nın genel tarihi yapı özellikleri ile benzerlik gösteren tek katlı dükkanların yanı sıra iki-üç katlı, avlulu, sofa ve sedirgahlı yapılar olduğunu belirten Tiryaki, 'İlçenin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak için 80 yıldır yıpranan ve hiç

dokunulmayan sokaklardaki evlerin dış cephelerini, tarihi dokuya uygun şekilde restore ediyoruz' dedi.

Restore çalışmalarının büyük bir hızla sürdüğünü anlatan Tiryaki, 'Hamamönü'ndeki tarihi 80 ev, meydan düzenlemesi ve Ankara kalesi çevresindeki sokakları sağlıklaştırma çalışması çerçevesinde yapılan düzenlemeler 5 milyon YTL'ye mal oldu. Belediye imkanları ile yaptığımız çalışmalara, başka kurumların da destek vermesini bekliyoruz' diye konuştu.

Restorasyon ve sokak sağlıklaştırma projesinin, Ankara Yenileme Alanı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne gönderildiğini ve 18 Eylül 2007 tarihinde ihaleye çıkıldığını bildiren Tiryaki, 2008 yaz başında Can ve At Pazarı sokağı da yeniden canlandırmak istediklerini dile getirdi.

Restore edilen alanlarda 9 tescilli eser olduğunu dile getiren Tiryaki, 'Arslanhane ve Ahi Evran camileri ile Kesikbaş türbesinin yanı sıra sivil mimarinin önemli örnekleri de bu sokaklarda bulunuyor. Yani Başkentin tarihi ve kültür mirasının Altındağ'da olduğunu düşünürsek bu tür çalışmaların önemini daha iyi kavrarız' dedi.