19 / 08 / 2022

Ankara'daki sel mağdurlarının evleri onarılıyor!

Ankara'daki sel mağdurlarının evleri onarılıyor!

Çalışmalarına son sürat devam eden Ankara Büyükşehir Belediyesi şiddetli sağanak yağışlar sonrası evleri zarar gören vatandaşların yaralarını sarmaya devam ediyor.Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik ilkesi doğrultusunda Ankara'da etkili olan sağanak yağış sonrası zarar gören iş yerleri ve konutlara tadilat desteği sağlayarak yaraları sarmaya devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, iş yeri ve evlerde maddi zarara yol açan sel felaketine hazırlıksız yakalanan Ankaralıların imdadına yetişen Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekipleri, sel ve su taşkınlarından etkilenen vatandaşların tadilat taleplerini de geri çevirmiyor.  

 

BADANA VE BOYADAN KAPI DEĞİŞİMİNE KADAR ÜCRETSİZ TADİLAT

Yağıştan sonra konut ve iş yerlerinin su tahliyesini ve temizliğini yapan  Ankara  Büyükşehir ekipleri, zarar tespit çalışmalarıyla birlikte tadilat çalışmalarını da hız verdi.

Ankara'da 25 senedir yapılmayan altyapı nedeniyle su taşkınları yaşanırken, evinde maddi zararın meydana geldiğini dile getiren Zekeriya Şenol, Büyükşehir Belediyesinin tadilat, bakım ve onarım desteği sayesinde yaralarını sardıklarını anlattı:

“Sağ olsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri zamanında müdahale etti. Evin su seviyesi düşürüldü. Daha sonra evimize gerekli tadilatları yapmak üzere ekipler harekete geçti. Boya badana işlemleri yapılıyor. Kapı yapılacak, zarar gören eşyalarımız var onlar için de bir şey yapılmasını talep ettik. Mağduriyetimizin giderileceği söylendi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a ve ekibine bize bu zor günümüzde yardım ettiği için teşekkür ediyoruz.”

Sel felaketi sonrası evini su bastığını belirten Ulviye Yıldırım adlı bir başka vatandaş da konuyla ilgili olarak, “Ankara Büyükşehir Belediyesi gerekli müdahaleyi gerçekleştirerek önce suyu boşalttı. Daha sonra da tadilat işlemlerine geçildi. Evimizin zarar gören her yerini yaptılar. Eşyalarımız da işlemler tamamlandıktan sonra gelecek. Bizi zorda bırakmadığınız için Allah razı olsun” diye konuştu.

 

ÖNCELİK VATANDAŞIN CAN GÜVENLİĞİ

Çalışmalar dahilinde vatandaşların zarar gören iş yerleri ve evleri boyanırken, hayati öneme sahip olan elektrik tesisatları kontrol edilerek onarımı Büyükşehir ekipleri tarafından ücretsiz yapılıyor.

Taşkın suyundan etkilenerek kullanılamaz duruma gelen parkeler, ahşap kapılar, mutfak dolapları ve tezgahlarını da yenileriyle değiştiren ekipler, tıkanan atık su giderlerini de açıyor. Ortak kullanım alanlarında yaşanan zararları tek tek tespit eden ekipler ayrıca hasar gören ya da yıkılan istinat duvarlarının onarımını da gerçekleştirerek vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlıyor.