Antalya'da konut satışları azaldı

Antalya'da konut satışları azaldı



Yerli ve yabancıların büyük ilgisini çeken Antalya'da konut satışlarının azaldığı, buna karşılık fiyatların düştüğü bu dönemin, konut alımı için iyi bir zaman olduğu bildirildi.


 




Antalya Emlakçılar ve İş Takipçileri Odası Başkanı Şeref Sağlam, yaptığı açıklamada, yabancılara konut satışının yeniden düzenlenmesi, yaşanan durgunluk ve konut kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle Antalya'da konut satışlarının geçmiş yıllara göre azaldığını belirtti.


Marmara depreminden sonra inşaat sektöründe yapı denetimi zorunluluğu getirildiğini ve inşaatlarda kalitenin arttığını hatırlatan Sağlam, şunları söyledi: "İnşaatlardaki kalite, fiyatlara da yansıdı ve konut fiyatları yükseldi. İnşaat yapımı ve emlak satışı 2003-2006 yılları arasında çok yüksek seviyelere çıkmıştı. Geçen yıl ve bu yıl ise ekonomideki durgunluk, faiz oranlarının yüksek olması gibi nedenlerle, hem kendi vatandaşımıza hem de yabancılara konut satışı azaldı. Satışları artırmak


için kredi faiz oranları makul seviyeye çekilmeli."


Yabancılara konut satışlarıyla ilgili de sıkıntılı bir dönem yaşandığını, bu konuda iyi reklam ve tanıtım yapılamadığını savunan Sağlam, "Yabancılara konut satışıyla ilgili yeni düzenlemeleri gerektiği gibi anlatamadık. Yurt dışında, Türkiye'den konut almak isteyip, ülkemizdeki değişiklikten haberi olmayan yabancı sayısı çok fazla. Yurt dışında konut satışları için çok iyi reklam ve tanıtım yapmalıyız" dedi.


"KONUT ALIMI İÇİN İYİ BİR ZAMAN"


Bu arada Antalya'da 160 bin YTL değerindeki üç oda ve bir salon konutun fiyatının 120 bin YTL'ye kadar düştüğünü ifade eden Sağlam, bu nedenle bu dönemin konut alımı için iyi bir zaman olduğunu söyledi.


Antalya'da konut alımında en çok Konyaaltı ve Lara bölgesinin rağbet gördüğünü anlatan Sağlam, şunları kaydetti: "Lüks konut satışında rağbet gören Konyaaltı ve Lara gibi bölgelerde fiyatlar, diğer bölgelere göre daha yüksek. Alım gücü yüksek olan kişiler, denize yakın, lüks konutlara ilgi gösteriyor. Bu özelliklere sahip konutlar da Konyaaltı ve Lara bölgelerinde daha fazla."


Konut alacak müşterilere uyarılarda da bulunan Sağlam, emlak ya da konut satışı yapan kişinin odaya üye ve vergi mükellefi olup olmadığına dikkat etmelerini istedi.


ANTALYA'DA İNŞAAT SAYISI DA AZALDI-


Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bayram Ateş de, Antalya'da konut satışlarının düştüğünü, inşaat sayısının azaldığını bildirdi.


Ateş, Antalya'da bölgelere göre bakıldığında inşaat sayısının, Kepez bölgesinde yüzde 5, Muratpaşa'da yüzde 20, Konyaaltı'nda yüzde 25 oranında azaldığını, ancak hazır durumda olup da satılmayan çok fazla yapı olmadığını belirtti.


Antalya'nın bazı bölgelerinde üç oda, bir salon bulunan konutun en düşük


ve en yüksek fiyatları şöyle:


SEMT DÜŞÜK (YTL) EN YÜKSEK (YTL)


------------ ------------ --------------


Dokuma Mahallesi 80 bin 110 bin


Konyaaltı 120 bin 600 bin


Lara 120 bin 600 bin


Varsak 40 bin 70 bin


Bayındır-Meltem 100 bin 140 bin Güvenlik-Şarampol-Güllük 80 bin 135 bin