25 / 05 / 2022

Antalya'nın 3 ilçesinde 181 bina riskli kabul edildi!

Antalya'nın 3 ilçesinde 181 bina riskli kabul edildi!

Antalya’da 1 milyon 260 bin kişilik nüfusa sahip Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı ilçelerinde deprem risk raporu oluşturuldu. Üç ilçenin toplamında 181 bina riskli kabul edilirken risk açısından en güvenli ilçenin Konyaaltı olduğu tespit edildi.İzmir’de yaşanan ve 114 kişinin hayatını kaybettiğ, 1000’den fazla kişinin göçük altında kalıp yaralandığı 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında gözler Türkiye’deki yapıların risk durumuna döndü. Hürriyet'te yer alan habere göre; Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan Özçelik’in yaptığı araştırma kapsamında son yıllarda 7 büyüklüğünde deprem bekleyen bölgelerden biri olarak anılan Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da, 1999'dan önce inşa edilen 40 bin riskli bina bulunuyor. Özellikle depremin Muğla sınırıyla Akdeniz’in içinde meydana gelebilecek faylanmayla meydana gelebileceğine değinilirken, Aksu ve Kırıkkavak fayının da aktif olması halinde 6.5 ve 7 büyüklüğünde depremlerin olabileceği ihtimali değerlendiriliyor.

Bu fayların aktif olup olmadıkları henüz bilinmiyorken Antalya’da birinci derece deprem bölgesinde 290 bin kişinin yaşadığı, ikinci derece deprem bölgesinde ise 1 milyon 450 bin kişinin risk altında olduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda şehirde bulunan belediyelerin birçoğu ilçe sınırları içindeki binaların risk haritasını çıkarmak için çalışmalar gerçekleştiriyor.

MURATPAŞA’DA 30 RİSKLİ YAPI

Antalya’nın 5 merkez ilçesinden biri ve 510 binin üzerinde nüfusa sahip Muratpaşa'da 206 riskli yapı belirlendi. Yıkımı gerçekleşen riskli yapı sayısının 176 olduğu ilçede riskli ve yıkılması için işlemleri süren 30 yapı daha yer alıyor. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, yapıların durumunun ciddi olduğu sözlerine eklendi. Riskli yapıların birçoğunun imar affı düzenlemesiyle kayıt altına alındığından bahseden Uysal, imar affı düzenlemesi ile yasal hale gelen yapıların bir kısmının riskli yapı olduğunu düşündükleri kaydedildi. Başkan Ümit Uysal, imar affı ve kentsel dönüşüm mevzuatlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinden bahsederek, şunları söyledi:

''Riskli yapı kaydı 206, yıkılan riskli yapı sayısı 176, yasal süreçleri, askı süreleri devam eden 30 yapı var. Yerel idarelerin riskli yapıları belirleyip topyekun kentsel dönüşüme sokabilmeleri gerekir. Mevzuatın tek taraflı kararlara açık hale getirilmesi lazım. Aşama aşama kentsel dönüşümle binaların yenilenmesi lazım. Şu rakamlara bakınca durumun ciddi olduğunu görüyorum."

190 bin nüfuslu Konyaaltı ilçesinde ise durum biraz daha iç açıcı. Özellikle yerleşik yabancıların tercih ettiği ilçede 2 yıl önce Uncalı mahallesindeki 1 binanın acilen tahliye edilip yıkılması için süreç başlatıldı. Mahkeme süreci devam eden bu binanın dışında 51 binanın riskli durumda olduğu belirlendi. Konyaaltı Belediyesi’nin bildirimleri ve kentsel dönüşümle bu 51 bina riskli yapı olmaktan çıkarıldı.

Depreme karşı hata ve yanlış yapma lüksü olmadığına değinen Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, belediye olarak deprem gerçeğini her zaman göz önüne aldıklarını açıkladı. Yükselen her yapının en az 3 kere denetlendiğinden bahseden Esen, şu ifadeleri kullandı:

''İlçemizde yükselen her yapıya yönelik öncesi, devam ederken ve inşaat bitiminde denetimler gerçekleştiriyoruz. Zemin etütleri yapılan binaların hangi temelle yapılması gerektiğini belirtiyoruz. Bu denetimi geçen yapılar için sonrasında inşaat devam ederken numune alıyoruz. Numuneleri yapı laboratuvarlarına göndererek uygunluğunu denetliyoruz. İlgili yönetmeliklere göre yapıların beton ve demir kontrollerini gerçekleştirdikten sonra şartlara uyan yapılara iskan izni veriyoruz."

Merkez ilçeler arasında bulunan ve yeni yapılarla son yıllarda emlak sektörünün büyük ilgi gösterdiği 560 bin nüfuslu Kepez'de 7 bin 600 riskli yapı başvurusunun yapıldığı, bunlardan 7 bin 450’sinin riskli bulunarak tapuya şerh konularak yıkımının sağlandığı belirlendi. 150 bina riskli olarak hala yıkım bekliyor.

Antalya'da 654 kaçak yapı yıkıldı!

Antalya Muratpaşa'daki 206 riskli bina tehlike saçıyor!