Antalya'da 654 kaçak yapı yıkıldı!

Antalya'da 654 kaçak yapı yıkıldı!


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Antalya'da 654 kaçak yapının yıkıldığı, 1127 kaçak yapının daha yıkılacağı belirlendi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Antalya'da 654 kaçak yapının yıkıldığı, belirlenen 1127 kaçak yapının da ileriki günlerde yıkılacağı ortaya çıktı. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un kaçak yapılar için başlattığı seferberlik kapsamında turizm kenti Antalya'da rakamlar her geçen gün artıyor.

Çevre ve Şehircilik Antalya İl Müdürlüğü tarafından il genelinde 654 kaçak yapı yıkıldı. Yıkımların yüzde 70'i 4 ilçede yaşandı. En fazla kaçak yapı yıkımının yapıldığı ilçeler arasında Kepez 148 ile ilk sıraya yerleşti. Kepez'i, 126 kaçak yapı ile Kemer, 93 yapı ile Muratpaşa ve 91 yapı ile de Manavgat ilçeleri izledi. 

Ayrıca, Korkuteli'nde 50, Konyaaltı ile Döşemealtı'nda 32'şer, Elmalı'da 23, Alanya'da 20, Kumluca'da 18, Kaş'ta 11, Demre ve Serik'te 4'er, Akseki'de de 2 kaçak yapının yıkımı tamamlandı. 

- ÖÇK ve sit alanlarında 413 kaçak tespit edildi

Diğer taraftan Özel Çevre Koruma Alanları (ÖÇK ) ve doğal sit alanlarına yönelik de çalışma yapan bakanlık, bölgede kaçak yapı tespitlerine devam etti.

İmar denetçilerinin yükseldiği Antalya'da, ekiplerce 413 kaçak yapı belirlendi. Kaçakların büyük bölümü ise Kaş'ta yer aldı. İlçede bulunan kaçak yapı sayısı 266 olarak açıklandı. 

Bakanlık tarafından ÖÇK ve doğal sitlerde, Kemer'de 49, Demre'de 40, Muratpaşa'da 17, Manavgat'ta 15, Serik'te 9, Alanya'da 8, Gazipaşa'da 3, Konyaaltı, Kumluca ve Döşemealtı'nda 2'şer olmak üzere toplam 413 kaçak yapının yıkılması için ilgili belediyelere yazı gönderildi.

- 714 yapı kayıt belgesi iptal edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÖÇK ve doğal sit alanları dışında imar barışı başvurularını inceliyor. Bu kapsamda yapı kayıt iptallerinde Kaş ilçesi yine ilk sıra da yer aldı. Kaş'ta 272 yapı kayıt belgesi iptal edildi. Kaş'ı, 103 yapı kayıt iptali ile Kepez ilçesi izledi.

Ayrıca, Muratpaşa'da 61, Alanya'da 55, Konyaaltı'nda 48, Aksu'da 45, Döşemealtı'nda 35, Kemer'de 23, Kumluca'da 21, Manavgat ile Serik'te 17'şer, Gündoğmuş'da 6, Korkuteli'nde 4, Elmalı'da 3, Demre'de 2, Gazipaşa ve Akseki'de birer yapı kayıt belgesinin iptal etti.

- Belediyelere yıkım için yazı gönderildi

Antalya'da, ÖÇK ve doğal sit alanlarında 413, imar barışı kapsamında 714 kaçak yapı kayıt iptali ile toplam 1127 kaçak yapının daha yıkımı gerçekleşecek.

Bakanlık, Antalya'da en çok kaçak yapının belirlendiği Kaş ile diğer ilçelerde, belediyelere, ortaya çıkan kaçak yapıların ivedilikle yıkılması için yazı gönderdi. 

İlgili belediyeler yıkımı tamamlanamadığında takdirde, büyükşehir belediyesinin yıkımı gerçekleştirmesi gerekiyor. Büyükşehir belediyesinin de yıkmaması durumunda, valilik devreye giriyor.