Arap turist istedi, otelci odaları genişletti!

Arap turist istedi, otelci odaları genişletti!

İstanbul'daki oteller aileleriyle aynı odada kalmak isteyen Ortadoğulu turisti rahat ettirmek için oda genişliklerini 27'den 55 metrekareye çıkardı. Yeni otellerde oda büyüklüğü 70 metrekareyi buldu

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Arap ülkelerinden gelen turist sayısındaki artış, oda genişlikleri ortalama 25 metrekare olan İstanbul otellerinde devrim yaşattı. Oteller kalabalık aileleriyle tatile gelip aynı odalarda kalmak isteyen Arap turisti rahat ettirip, pazardan daha fazla pay kapabilmek için oda genişliklerini iki katına çıkardı. Oteller ayrıca, birbirine geçişli odalar yapmaya başladı.

Elmadağ'daki Divan Oteli'nin 27 metrekare olan oda genişliklerini 55 metrekareye çıkarmasının ardından Taksim'deki The Marmara Oteli de aynı yola gitti. 20 milyon dolarlık yatırımla oteli yenileyeceklerini belirten The Marmara Collection CEO'su Hüseyin öztürk, "Arap turistler aileleriyle birlikte çok sayıda bavulla geliyor. Bu nedenle metrekare ve bavul sistemlerini değiştireceğiz" dedi. The Marmara Taksim'de süit odalarda yapılacak oynamalarla 27 metrekarelik odalar 55 metrekareye çıkartılacak.

50 METREKAREDEN BÜYÜK ODALAR TERCİH EDİLİYOR

Turistik Otelciler Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, İstanbul'daki otellerin ortalama genişliklerinin 25 metrekare olduğunu belirterek, "Ancak Arap turistler 50 metrekare üzerindeki odalara ilgi gösteriyor. Bu nedenle oteller böyle bir dönüşüme ihtiyaç duydu" dedi. Bayındır, yeni otel yatırımlarında da buna özellikle dikkat edildiğini belirtti.

Kısa süre önce otellerinin renovasyonlarını tamamladıklarını belirten Dedeman İstanbul Genel Müdürü Bora Göymen, Ortadoğu turistine yönelik olarak oda genişliklerini artırdıklarını kaydetti.

Yeni yapılan otellerde süit sayısı arttı

Akfen'in Karaköy'de hayata geçireceği ve 2014 yılında tamamlanacak 5 yıldızlı Novotel'de turist yoğunluğu göz önünde bulundurularak zincirin diğer otellerine göre yüzde 6 oranında daha fazla (21 adet) 54 metrekarelik süit oda bulunacak. Dilek Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İskender Dilek ise Radisson Blu markasıyla Pera'da hayata geçirecekleri otelde Arap turistin isteğine yönelik 70 metrekareye kadar odalar yapacaklarını söyledi.

İstanbul otelleri Arap turistin peşinde

İstanbul'a gelerek en az 5 gece konaklayan ve çok para bırakan Arap turist sayısının ilk 7 ayda yüzde 25 artarak 700 bine ulaşması bu pazarı kaçırmak istemeyen otellerin odalarını genişletmesine yol açtı.

Ünsal Ereke / HABERTURK

pus