Arap turizmi Karadeniz'e kaydı!

Arap turizmi Karadeniz'e kaydı!

Geçen sene 600 bin dolayında Arap turist ağırlayan ve bu sayıyı 2015 yılı itibarıyla 1 milyon çıkarmayı hedefleyen Bursa, Arapların Karadeniz'i tercih etmesinin şaşkınlığını yaşıyor.Ortadoğu Bölgesi'ne çalışan turizm acentesi sahiplerinden Uğur Yılmaz yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinmelerine yönelik kanuni düzenlemelerin ardından turizm faaliyetinin dışına çıkıp, gayrimenkul satışı konusunda aracılık, danışmanlık da yapmaya başladığını hatırlattı. Yılmaz, kısa şiire öncesine kadar kentte gayrimenkul satışlarının ciddi boyutlarda olduğunu söyledi.

 

Yılmaz, "Gelen Arap turistler buraya çok güzel gayrimenkul yatırımları yapıyordu. 

Çok güzel paralar kazanıp, kazandırıyordu piyasaya. Fakat son dönemlerde satışlar çok büyük ölçüde azaldı, çoğu maalesef Karadeniz Bölgesi'ne kaydı. Kamunun desteğiyle oradaki bizim destinasyon olan olayımız elimizden alındı. Bu da bize çok büyük bir yara açtı" dedi. 


ARAPLARIN' DURAKLARI


Bursa'da, Ulu Camii, Yeşil Türbe, Emirsultan Camii ve Koza Han başta olmak üzere Hanlar Bölgesi'nin de aralarında bulunduğu tarihi mekanları gezen Arapturistler, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan, kuruluşu 1300'lü yıllara dayanan Cumalıkızık Mahallesi'ne özel ilgi gösteriyor. 


Saitabat Şelalesi, Suuçtu Şelalesi ve Uludağ yolundaki 600 yıllık tarihi İnkaya Çınarı'nı da turistik programlarına mutlaka katan Arapların önemli durakları arasında, Uludağ da yer alıyor.Bursa Hayat