Arsa emlak vergisi 2019!

Arsa emlak vergisi 2019! Arsa emlak vergisi 2019!

Arsa sahipleri, sahibi olduğu bu taşınmaz mal için her sene emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Peki, arsa sahipleri 2019'da ne kadar emlak vergisi ödeyecek? 2019 arsa emlak vergisi ne kadar?


Arsa sahipleri, sahibi olduğu bu taşınmaz mal için her sene emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisinde ilk taksit ödemeleri Mart ayında başlıyor, Mayıs ayının sonunda sona eriyor. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor.
 
Peki, arsa sahipleri 2019'da ne kadar emlak vergisi ödeyecek? 2019 arsa emlak vergisi ne kadar?

Arsa emlak vergisi 2019

Normal yöredeki arsaların emlak vergisi binde 3 oranında hesaplanıyor. Arsa değerinin binde 3 oranı ile hesaplanması halinde ödenecek vergi tutarı belli oluyor.

Normal yöredeki arsaların emlak vergisi binde 6 oranında hesaplanıyor. Arsa değerinin binde 6 oranı ile hesaplanması halinde ödenecek vergi tutarı belli oluyor.

Hesaplama örneği 2019

Kayıtlı değeri üzerinden yeniden değerleme oranı (yüzde 3,83) üzerinden yapılan hesap ile bir arsanın yeni değerinin 23 bin TL olduğunu düşünelim. Bu arsa normal yöredeyse, 69 lira vergi ödemesi yapılıyor. Eğer büyükşehirdeyse 138 lira vergi ödeniyor. 

Arsanın değeri 200 bin TL ise, normal yörede 600 lira, büyükşehirde 1.200 lira emlak vergisi ödenmesi gerekiyor.

Arsa emlak vergisi, ilçe belediyesinde ödeniyor. Arsanın başka bir ilde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden yapılabiliyor. E-belediye sistemi ile de online ödeme yapılabiliyor.


Emlak vergisi 2019'da ne zaman ödenecek?


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

 

pus