Arsa ve arazi yatırımı yapacaklar dikkat!

Arsa ve arazi yatırımı yapacaklar dikkat!Pandemi döneminin etkisiyle gözler bir kez daha arsa ve arazi yatırımına çevrildi. İşte arsa ve arazi yatırımında dikkat edilmesi gerekenler...


Pandemi döneminin etkisiyle arsa arazi değerleri hızla yükselmekteyken gözler, bir defa daha toprak yatırımına çevrildi.

Arsa ve arazi yatırımı yapacaklar dikkat!

İnsanların kent hayatından uzaklaşarak doğaya yöneldiği ve bu sebeple birikimlerini bakir bölgelerde yaptıkları arsa arazi yatırımlarıyla değerlendirmeye çalıştıkları bu dönemde arsa arazi değerlerinin minimum yüzde 40 artış gösterdiğini belirten uparazzi Genel Müdürü Hakan Erilkun bu yatırımı yaparken çok dikkatli olunması gerektiğini, özellikle hisseli yer alımı yapılmasının büyük riskler taşıdığını söyledi.

Arsa ve arazi yatırımı yapacaklar dikkat!

Ülkemizde arsa arazi alanında uzmanlaşan ilk ve tek kurumsal franchise zinciri olma özelliğine sahip uparazzi’nin Genel Müdürü Hakan Erilkun, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada hisseli yerlerin alımında 1 TL’lik borcun bile tüm ortakları etkileyebilecek zararlar doğuracağını dava sayıları ile beraber ortaya koydu ve şunları söyledi: "Toprak yatırımında en önemli unsurlardan birisi sorunsuz bir yatırıma imza atmaktır. Bir başka ifadeyle en kazançlı yatırım olan toprak yatırımının tüm detayları düşünülerek sorunsuz bir yatırım aracı olarak edinilmesi gerekir. Bu çerçevede önemli detaylardan biri de alınacak toprağın hisseli olmamasıdır. Zira hisseli arsa arazilerde en küçük bir sorun sadece hisse sahibini değil diğer hisse sahiplerini de etkiler, faydalanma amacı yatırımı elden çıkarma amacına dönüşebilir. Unutmayalım ki ülkemizde hisse sorunun olduğu sadece miras davaları toplam dava sayısı hukuk mahkemelerinde açılan toplam dava sayısının yüzde  16,2’sidir."

Yalnızca bir sene içinde 350.065 adet hisse paylaşımı temelli izale-i şüyu davası açıldığını dile getiren Hakan Erilkun, ön alım hakkı gibi riskler de düşünüldüğünde hisseli arazilerin tüm bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Bu illerde arsası olanlar yaşadı!