Arsada altın çıkarsa yüzde 25'i bizim!

Arsada altın çıkarsa yüzde 25'i bizim!Emlak GYO, Zeytinburnu'nda 'devletin hazine arayacağı arsa' iddiasıyla gündeme gelen arazinin satış şartnamesine, 'hazine çıkarsa, yüzde 25'i şirketimize ait olacak' şerhini koyduracak.


TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz, Zeytinburnu'nda 'devletin hazine arayacağı arsa' iddiasıyla gündeme gelen arazinin satış şartnamesine şerh koyacaklarını belirterek, 'Eğer satıştan sonra da herhangi bir resmi arama ve hazine gibi bir şey çıkarsa, kamuyu koruma açısından yüzde 25'inin şirketimize ait olacağına dair bir madde koyduracağız' dedi.

Zeytinburnu sahil şeridinde yer alan 73 bin metrekarelik 2 adet arsa, yüzde 18 KDV hariç 184 milyon YTL vadeli satış değeri ile, 15 bin 500 metrekarelik bir arsa da, yüzde 18 KDV hariç 41 milyon YTL vadeli satış değeri ile açık artırma ile satışa sunuldu. Demiröz, yaptığı açıklamada, arsada yapılan 'hazine araması'na ilişkin olarak özel kişilerin, Valilikten özel izin alarak müracaat ettiklerini, kendilerinin de bu satışı yapmadan önce ileride töhmet altında kalmamak için resmi müracaat yazısına cevap verdiklerini, emekli bir albay tarafından arama ruhsatı alındığını söyledi. Arsada, define aramasının yapıldığını ve verilen sürenin dün dolduğunu belirten Demiröz, aramanın arsanın yan tarafında yer alan askeri alana doğru yönlendiğini, söz konusu alanın kendileriyle bir ilgisi olmadığı için iznin askeri yetkilerden alınması kanaatine varıldığını ifade etti.

'BU DEFA KDV HARİÇ, NEREDEN BAKSANIZ YÜZDE 18 FARK VAR'

Vedat Demiröz, arsanın ihalesinin 'arsada hazine olduğu' iddiası nedeniyle iptal edilmediğini kaydederek, 'Biz, birinci ihaleyi 11 Haziran'da iptal ettik. Çünkü yeterli, istediğimiz rakama ulaşamamıştık. Eroğlu Grubu bizim ihaleye katılmadı. Bizim ihalede en yüksek rakamı Keleşoğlu Proje ve İnşaat diye bir firma verdi. Verilen rakam uygun gelmediği için 11 Haziran'da iptal etmiştik' dedi. Arama izninin kendilerine 28 Haziran'da geldiğini, bu tarihten itibaren arama izninin verildiğini ve dün verilen sürenin dolduğunu ifade eden Demiröz, hukuki süreç bittiği için de 12 Eylül'de tekrar satışa çıkacaklarını aktardı. Yapılan aramanın valilik izniyle yapıldığını, ancak 'hazineyi' kendilerinin aramadığını dile getiren Demiröz, 'Kanun ve ona bağlı ek yönetmelik var. Zaten kamu kurumuyuz, her şey hukuki çerçevede yapılıyor. Herhangi bir şey olmadığını düşünüyorduk, gerçekten de çıktığı da yok' diye konuştu. Arsanın 73 bin metrekarelik kısmı için 184 milyon YTL satış değeri konulduğunu, daha önceki ihalede 184 milyon YTL'nin içine KDV dahil olduğunu ifade eden Demiröz, 'Bu defa KDV hariç... Yani nereden baksanız yüzde 18 bir fark var' dedi.

'TAPUYA ŞERH KOYMAYA ÇALIŞACAĞIZ'

 Vedat Demiröz, şartnameye 'arsada hazine bulunmasına karşın' şerh koyacaklarını belirterek, şunları kaydetti: 'Biz, her ihtimale karşı, kamunun herhangi bir zarara uğramaması açısından bu arsanın satış şartnamesine bir şerh koyacağız. Eğer satıştan sonra da herhangi bir resmi arama ve hazine gibi bir şey çıkarsa, kamuyu koruma açısından yüzde 25'inin şirketimize ait olacağına dair bir madde koyduracağız. Yüzde 50'si devletin, yüzde 25 yeni sahibin, yüzde 25 de bizim... Herhangi bir buluntu veya ne olursa, çıkarsa, toplam değerinin yüzde 25'inin nakden ve defaten şirkete ödenmesi hususunda tapuya şerh koymaya çalışacağız.'

Bütün amaçlarının kamunun zarara uğramaması olduğunu dile getiren Demiröz, 'Milyonda bir ihtimal de olsa gene biz tedbirimizi alacağız. Öyle bir şerhi koyduracağız, madem böyle bir şey çıkmış... Hiç yok saymak yanlış olabilir. Bunda neden, iddia edenlerin geçmişte belli bir noktalara gelmiş üst düzey ordu mensubu olmaları, araştırma yapmış olmaları etkili oluyor' dedi. Demiröz, böylece satın alanın da 'hazine'nin yüzde 75'inin kamuya ait olacağını, devlete ait olacağını bileceğini kaydederek, 'Bizim şartnamede yüzde 25 bizim, yüzde 25 bulanların, yüzde 50 de zaten devletin malı' şeklinde konuştu.