14 / 08 / 2022

Asgari ücrete zam oranı belli oluyor! 5 bin 880 TL mi olacak? Emre Şirin anlattı

Asgari ücrete zam oranı belli oluyor! 5 bin 880 TL mi olacak? Emre Şirin anlattı

ENA Strateji Kurucusu ve Finans Uzmanı Emre Şirin, asgari ücrete yapılacak ara zamma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Enflasyon asgari ücretlinin belini bükerken, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılacağını müjdelemişti.

Asgari ücret komisyonunda zam oranı tartışılırken, ekonomist Emre Şirin'den konuya ilişkin açıklamalar geldi.

Asgari ücretin 5 bin 880 TL olacağına yönelik iddiaları yanıtlayan Şirin, şu ifadeleri kullandı:

"Yapılan zam enflasyonu körükleyecek. Asgari ücret şu an 6 bin TL de yapılsa hiçbir derde dermen olmayacak. Bunu hepimiz gözlemleyeceğiz. Bu tip hamleler yalnızca günü kurtarır, krizi birkaç ay öteye atar. Burada önemli olan şey asgari ücretin 4 bin 250 TL'den 6 bin TL'ye çıkması değil, 6 bin TL ile alım gücünün artmasıdır. 

 Asgari ücrete zam oranı belli oluyor! 5 bin 880 TL mi olacak? Emre Şirin anlattı

Türkiye'de şu an açlık sınırı 6 bin 391 TL. O da açlık sınırı. Sadece doymak için gereken para. Yoksulluk sınırı da 20 bin küsür TL. Muhtemelen artık hepimiz yoksuluz bu ülkede. Yoksul olanlar da artık aç. Gelen rakam ve veriler de söylediklerimizi teyit ediyor."
 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.