Astoria'yı yaratan Aşçı milyar dolarlık iş peşinde

Astoria'yı yaratan Aşçı milyar dolarlık iş peşinde Astoria'yı yaratan Aşçı milyar dolarlık iş peşinde

Vedat Aşçı, 3-5 yıl içinde birkaç milyar dolarlık otel projesi gerçekleştireceklerini söyledi.Türkiye'yi ilk teknolojik konfeksiyon dikiş makineleriyle tanıştıran Astaş Gayrimenkul Yatırım ve TurizmYönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, şimdi de büyük gayrimenkul projelerini kovalıyor. 180 milyon dolara malolan ilk yatırımı Astoria'yı kısa bir sürede hayata geçiren ve şimdi başka projeler üzerinde çalışan Aşçı, ‘TEM-Taksim arasındaki bölgede otel ve residence yatırımları yapmak için görüşmeler yapıyoruz. Ancak tok satıcıyız sadece elit projelerle ilgileniyoruz' dedi. Aşçı, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün yönlendirmesiyle Maçka Oteli'nin ihalesiyle ilgilenmeyi de düşündüklerini söyledi.

Makine ihraç ediyor

Dünyaya konfeksiyon makineleri satıyorsunuz. İş hayatınız nasıl başladı?

1978 yılında Almanya'da bulunan ağabeyimin yanına eğitim amacıyla gitmiştim. Biraz Almanca öğrenerek eğitimin yanı sıra ticarete atıldım. 1980'li yıllarda Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerini gezdim. Almanya'dan getirdiğim elektronik cihaz ve lambaları Türk mağazalarına satmaya başladım. Türkiye'den de deri giysi ve tekstil ürünlerini Avrupa'da pazarlıyordum. O dönemlerde tekstil ve konfeksiyon makineleri ihtiyacını da olduğunu gördük. Dikiş makinelerinin ihracatına başladık. O yıllarda üretim kapasitesine göre makinelere ve teknolojiye büyük talep vardı.

Türkiye'de çok potansiyel var mıydı?

Türkiye'de hemen hemen 500 tane küçük ve orta ölçekli makine alıp satan firma vardı. Bunları Unkapanı'ndaki yerimizde 1983'te toptan getirip makine dağıtımına başladık. Kendimiz bu makineleri getirip 1988 yılından itibaren de Merter'deki merkezimizde satmaya başladık. Japon ve Alman uzmanlar getirerek bu makinelerin kullanımını da müşterilerimize yerinde öğretiyorduk. Daha sonra Türkiye'nin pek çok şehrinde şubeler açtık. Şimdi de ithal ettiğimiz makineleri ihraç ediyoruz.

Maçka Oteli için Mustafa Sarıgül bir öneri getirmişti...

6 yıl kaba inşaat halinde bekleyen alanı, 30 ayda Astoria Alışveriş ve Yaşam Merkezi olarak açtık. Ardından Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de bize ‘Rezidor SAS Grubu'na kiralandıktan sonra mahkemelik olan Maçka Oteli'ni de alıp, hizmete açın' dedi. Teklif güzel, açılacak ihaleye katılacağız. Mahkemelik bir durumu var, bekliyoruz.

Yeni yatırımlar neler olacak?

3-5 yıl içinde birkaç milyar dolarlık otel ve residence yatırımlarımız olacak. Şu anda birkaç yerle yakın ilgileniyoruz. Residence ve otel olabilecek arsalar. Bakıyoruz. TEM-Taksim arası ilgilendiğimiz bölgeler. Gayrimenkul geliştirmeye devam edeceğiz.

3 aylık bebek

Son dönemde Astoria projenizle gündeme geldiniz. Astoria nasıl doğdu?

2001 krizinden sonra Türkiye'de farklı işler yapmak istedik. 30 yıla varan tecrübeyi başka alanlarda da değerlendirmek istedik. Krizi fırsata çevirelim dedik ve turizm, inşaat ve alışveriş merkezi alanlarında potansiyeli gördük. Farklı bir proje yaratmaya karar verdik. Astoria'ya başladık ve 30 ayda tamamladık. Kempinski ile işbirliği yaptık. Kempinski residence ve otel olarak isimlendirdik. Kempinski'nin ilk recidence projesi Astoria oldu. Ardından Levent'teki daha küçük bir proje olan Bellevue'ye başladık.

Astoria açılalı 3 ay oldu, beklentilerinizi karşıladı mı?

Kiralama dönemimizi 6 ayda tamamladık. 3 aylık bir bebek Astoria. Beklediğimizi bulduk. Beklentimiz boşa çıkmadı. 180 milyon dolar yatırım yaptığımız merkezin pazar değeri bugün 500 milyon dolar civarında. 5 katlı alışveriş merkezi, 160 residence, ofis alanlarıyla Astoria'da yıllık 1.5 milyar dolarlık iş hacmi yaratılması planlanıyor.

Astoria'da kiralar nasıl?

Kiralar residence'lerde 3 bin-15 bin Euro, alışveriş merkezinde ise metrekarede 50-150 Euro arasında değişiyor.

F1 ile birlikte otellerin doluluk oranları arttı. Size bir yansıması oldu mu?

Residence otel olduğumuz için bizim müşterilerimiz 6 ay-1 yıl kalıyor. Günlük giriş çıkışlar olmuyor. O nedenle F1 için bize de talep geliyor ama biz geri çevirmek zorunda kalıyoruz. Uluslararası büyük şirketlerin Türkiye'ye atadıkları yöneticileri ve Türkiye'de eğitim alanında, konsoloslukta görevli insanlar burayı konut olarak kullanıyor.

İstanbul manzaralı sinema salonu

Dünyanın en iyi 25 SPA'sı arasında seçilen ‘Anantara'yı bu ay içinde açmayı planlıyoruz. Astoria'nın üçüncü katında 3 bin metrekare alana yayılan Anantara, SPA ve fitness hizmetleri dışında iki hamam, ayurveda masajı, fin saunası, buhar ve kar odaları ayrıca bir de kapalı havuzla hizmet verecek. Sinema salonumuzun cam duvarlarından da İstanbul'un manzarasını seyretmek mümkün. Sinema işletmeciliğinde sektörün büyük oyuncusu Mars Entertainment Group tarafından en son teknoloji kullanılarak hazırlanan Cinebonus Astoria, bin kişi oturma kapasiteli toplam 10 sinema salonuna sahip. Misafirlerimiz, duvarları cam olarak tasarlanan salonların içerisinden alışveriş merkezini ve İstanbul manzarasını görebilecek. Film esnasında özel bir sistem ile kapanan bu camlar film aralarında tekrar açılıyor. Cinebonus Astoria, salonlarında fiyatlar ise diğer Cinebonus sinemalarının fiyatları ile aynı olacak.

‘Oto tamircisi olmak isterdim'

Ailesinin yanında mutlu bir çocuktum. 9 kardeşin en küçüğüyüm. Çok iyi bir çocukluk geçirdim. Bafra çok yeşil ve varlıklı bir bölgedir. Aynı çocukluğu 10 defa yaşamayı arzu ederim. Çalışkandım. Matematik ve tarihte güçlüydüm. Evle ilgilenmeyi çok severdim. Komşulardan farklı bir evim olsun isterdim. Mesela arabaları günde 3 kere yıkardım. Farklı olsun diye. Çok severdim arabaları. Otomobil tamircisi olmak isterdim. Doğayı çok seviyorum. Bahçe ve çiçekle uğraşıyorum. Bantta yürüyorum. Benim bir de hayalim, idealim var. O da müteahhitlerin işlerini iyi yapması. Bir de eğitim. En büyük sorunumuz eğitimsizlik. İnsanlar devletten kredi, teşvik istiyor. Ben iyi bir eğitim verilsin istiyorum. Çocuklar yeteneklerine ilgilerine göre yönlendirilsin ve insanlar işinde uzman olsun. Herkes her işi yapmasın.

Ekonomik ve siyasi sıkıntılar ekimde biter

Ekonomiyi ve siyaseti de değerlendiren Vedat Aşçı, dış kaynaklı finansal krizin kendilerini etkilemediğini ifade etti. Aşçı, kendilerininki gibi butik projelerin durgunluklardan çok da fazla etkilenmediğini belirtti. Bu tip projeler için her zaman müşteri olduğunun altını çizen Aşçı ‘ABD'de özellikle mortgage ile başlayan ve yayılan finansal kriz, dünya devlerinin aldıkları önlemlerle atlatılacaktır. Yönetimler krizleri fazla derinleşmeden önlüyorlar. Geçmişte de böyle oldu. Kriz zamanlarında dengelere çok zarar vermeden toparlanma oluyor. Türkiye'ye de bu toparlanmanın sonuçlarının yansıyacağını bekliyorum. Siyasi sıkıntıların da yoluna gireceğini, sonbahar gibi de atlatılacağını ve bundan sonra da pozitife geçileceğini tahmin ediyorum' dedi.

AK Parti'nin başarılı işler yaptığını ve çoğu kesim tarafından beğenildiğini kaydeden Aşçı, partinin kapatılmamasını umduğunu dile getirerek konuya ilişkin şunları söyledi: ‘5 yıl boyunca iyi işler yapmış, kesimlerin onayını almış bir partinin kapatılma durumuna gelmiş olması insanlarda tabii ki bir çekingenlik oluşturacaktır. Ancak sonuç ne olursa olsun yine yıl bitmeden toparlanacağını tahmin ediyorum. Kapanmaz inşallah ama bir olumsuz durumda da çabuk toparlanılacağını düşünüyorum. Hayat inişli çıkışlı ama güzel. Yokuş inerken iyi oluyor ama çıkarken de biraz yoruyor.'

Fulya ERDEM / Star