Ataşehir'deki 99 bin metrekarelik arsa için büyük yarış!

Ataşehir'deki 99 bin metrekarelik arsa için büyük yarış!

Doğu Ataşehir'in son büyük arsasının ihalesi için 6 şirket şartname aldı. İhalede başvurunun 20'yi bulması bekleniyor

Doğu Ataşehir'deki son büyük arsanın ihalesine 19 gün kaldı. Şimdilik 6 yerli şirketin şartname aldığı ihalede sayının 20'yi bulması beklenirken, 99 bin metrekarelik arsayı kazanan firmanın yatırım maliyeti 1 milyar doları bulacak.
 
Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından ihaleye çıkartılan Doğu Ataşehir'in son büyük arsasının ihalesi için 6 şirket şartname aldı. İhale için şartname alan şirketlerin tümü yerli. Yabancılar şimdilik ilgisiz görünüyor. İhalenin gerçekleşeceği tarih olan 22 Şubat'a kadar şartname alanların sayısının 20'ye ulaşmasına kesin gözüyle bakılırken, yabancı yatırımcıların da ihale gerçekleştikten sonra kazananla ortaklık kuracağı yönünde bir beklenti hakim.

Emlak GYO, ihale sonuçlanana kadar şartname alanlar hakkında prosedür gereği açıklama yapmıyor. Ancak,  TOKİ  ve Emlak Konut GYO'nun hasılat paylaşımı modeliyle yaptığı arsa ihalelerine katılan isimler arasında Ağaoğlu, Soyak, Mesa, Emay, Avrupa Konutları, Varyap, Teknik Yapı, Albayrak, Torunlar ve Sinpaş önplana çıkıyor.

Emlak Konut'un satışa çıkardığı arsa toplam 99 bin 108 metrekarelik alana sahip. AVM, ofis binası gibi ticari binaların yapılabileceği arsanın satılabilir alanı ise toplam 267 bin 573 metrekare. Ancak, inşaat alanı otopar, sosyal donatılar gibi unsurlar da dahil edildiğinde ortalama 400 bin metrekareye ulaşabilecek.

Ciro 1.5 milyarı zorlayacak

Emlak Konut GYO için bu ihale, özel bir önem taşıyor. Çünkü, şirket, ilk defa ticaret imarlı arsada hasılat paylaşımı modeliyle ihale gerçekleştirmiş olacak. Bu açıdan bakıldığında ihalede oluşacak fiyat ve idare payı büyük merak konusu. 267 bin 573 metrekarelik alanın ortalama metrekaresi 5 bin TL'den satışa çıkarıldığında 1 milyar 337 milyon TL ciro elde edilebilecek. Ataşehir'de ortalama hasılat paylaşım oranının yüzde 45 civarında olduğu düşünüldüğünde Emlak Konut'a arsa karşılığı verilecek payın da 600 milyon TL civarında gerçekleceği öngörülüyor. 

KAZANAN ŞİRKETİ NE BEKLİYOR?
NE KADAR NAKİT: İhaleyi kazanan, sözleşme öncesinde idareye vereceği arsa payının yüzde 20'sini sözleşme imzalamadan ödemesi gerekiyor. Buna göre ihaleye katılacak şirketin en az 120 milyon TL nakitinin olması gerekiyor.

5 YIL BOYUNCA YÜZDE 10: Daha sonraki ilk ödeme yer tesliminden 550 gün sonra. 5 yılın sonuna kadar her 6 ayda bir yüzde 10 oranında ödeme gerekiyor.

1 MİLYAR TL MALİYET: Bodrumlarda dahil edildiğinde inşaat maliyeti 400 milyon TL'yi bulacak. İhaleyi alacak şirketin arsaya 600 milyon TL civarında bir rakam ayırması durumunda projenin boyutu 1 milyar TL'yi bulacaktır.

İHALEDE SONRASINDA NE OLUR?
YABANCI SÜRPRİZİ: İhaleye yabancı şirket katılmaması ilginç bulunuyor. Bu noktada şartnameyi alan yerli şirketlerle ortaklık kurarak süpriz yapmaları beklenebilir.
PEŞİNAT ÇOK YÜKSEK: İstenilen yüzde 20'lik peşinat da inşaata ilk 18 ay boyunca harcanacak rakam da çok yüksek bulunuyor. İhaleyi kazanan şirketlerin bu noktada maliyet hesaplamalarını çok incelikli yapmaları gerekiyor.

DOĞRU PROJE: Bu noktada Doğu Ataşehir'in en gözde ve hatta tek boş bu arsasına ortalamanın üzerinde bir proje yapılarak fiyat ve satış ortalamasının da yukarı çekilmesi önem taşıyor. 

ORTALAMA FİYAT: En olağan şartlarda bile konutların ortalama metrekare fiyatının 4 bin TL olduğu bir lokasyonda ticari imarlı bir ofis, homeofis, dükkan ve avm'den oluşan bir komplekste metrekare fiyatların 6 bin TL civarında olması süpriz bir gelişme olmayacak.
 
 
 
ATAŞEHİR'DEKİ PROJELERDE KİM, NE ÖNERMİŞTİ?
Şirket                                   Proje                  Önerdiği oran
Ağaoğlu                                My Towerland      47
Varyap                                 Meridian              44.15
Ağaoğlu                                My World            38.5
Varyap-Teknik Yapı              Uphill                    34.10
Emay-İpek                           Kentplus               33.62

Tebernüş Kireçci