Atatürk Havaalanı`na ek pist için dev imar değişikliği

Atatürk Havaalanı`na ek pist için dev imar değişikliğiAtatürk Havalimanı'nın ihtiyaç duyduğu ek pist için nihayet düğmeye basılıyor. Bunun için E-5-Çobançeşme mevkii ile Yeşilköy arasında kalan kısım dev bir imar değişikliğine gidiliyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi bunun için 1/5000'lik yeni planı Bakırköy Belediyesi'ne gönderdi. Burada hazırlanacak 1/1000'lik plan sonrasında kepçeler bölgeye girecek. İlk olarak Atatürk Havalimanı ile Yeşilköy'ü birbirine bağlayan yol iptal edilecek. Ve yeni kavşaklar ile bağlantı yolları inşa edilecek.

İstanbul'un birçok bölgesinde bir yandan dev konut ve alışveriş merkezi projeleri gerçekleştirilirken, diğer yanda ulaşım planlarında da köklü değişimler yaşanıyor. İstanbul'un çeşitli noktalarında (Okmeydanı-Dolmabahçe.......... gibi) yapılan tüneller, kavşaklar ve yeni bağlantı yollarına bir yenisi Yeşilköy'de eklenecek.

Daha doğrusu Atatürk Havalimanı'nı yıllarda yapılmak istenen ilave pist ile ilgili son gelişmeler kapsamında Yeşilköy-Hava Limanı arasındaki bağlantı yolu iptal edilerek

Yeşilköy'den E-5'e direk bir bağlantı yolu yapılacak. Bu çalışmalar kapsamında Hava Kuvetleri lojmanlarının da önemli bir kısmının da yıkılacağı bildiriliyor. Aynı zamanda Atatürk Havalimanı'nı Yenibosna Köprüsü'ne bağlayacak yeni yol planının bölgenin değerini oldukça arttıracak gelişmelerin başında geldiği ifade ediliyor.

Üç aşamalı plan

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) havalimanı bölgesindeki trafik yoğunluğunu azaltmayı amaçladığı bu projeyi, İBB'ye bağlı Ulaşım Planlama Müdürlüğü hazırladı. Hazırlanan yeni yol planı, üç aşamalı. Plana göre Atatürk Havalimanı'nın girişine köprülü bir kavşak yapılacak.

Havaalanından çıkan bir yol İstanbul Fuar Merkezi'nin önünden geçerek, bir döner kavşakla E-5'e bağlanacak. Yine plana göre Yeşilköy istikametinden gelen sahil yolu da Ayamama Deresi'ni takip ederek, İstanbul Fuar Merkezi'nin arkasından Çobançeşme Kavşağı'na bağlanacak.

Vilayet bu bölgeye geliyor

Hazırlanan bu yeni yol planına ilişkin 1/5000'lik plan, Bakırköy Belediyesi'ne gönderildi. Bu konuda görüşüne başvurduğumuz Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından hazırlanan 1/5000'lik planın kendilerine ulaştığını, bu plan dahilinde şimdi 1/1000'lik planı hazırlayıp Ulaşım Planlama Müdürlüğü'ne göndereceklerini söylüyor.

Bunun dışında Erzen, bölge ile ilgili ilginç bilgiler veriyor. Dünya Ticaret Merkezi'nden Ataköy 7 ve 8'inci kısma kadar uzanan bölgede yer alan arazilerin Hazine'ye ait olduğunu vurgulayan Erzen, "Şimdi bu bölgeye İstanbul Valiliği ve Defterdarlığı'nı taşımayı planlıyorlar. O nedenle bu yolların yapılması, bu süreci hızlandırıcı bir gelişme olarak yorumlanabilir" diyor.

Metrekaresi 4-5 bin dolar oldu

İBB'nin hazırladığı yeni yol planı, bölgedeki gayrimenkullerin değerinde de artışa neden oldu. Özellikle de Yenibosna Köprüsü ile Çobançeşme Kavşağı arasındaki yan yolun (Çobançeşme yan yol) üzerindeki arsalar, oldukça değerlendi. Çobançeşme yan yol üzerindeki arsaların metrekaresine 4-5 bin dolar arasında bir fiyat isteniyor.

Bu yol üzerinde yer alan Londra Camping'in bulunduğu 10 dönümlük arsa, yine 12 dönüm büyüklüğünde Erciyes Oto Pazarı'na ait arazi ve Kale Kilit'e ait 13 dönümlük arsa, bölgede elde kalan son arsaları oluşturuyor.

E-5'e paralel Çobançeşme yan yol üzerinde geçen yıl Öztürk Şirketler Grubu'na bağlı Regnum İnşaat; 24 dönüm büyüklüğünde bir arsa satın almıştı. Regnum bu arazi üzerinde ofis ve 4 yıldızlı bir havaalanı oteli inşa edecek. Yine Aşçıoğlu İnşaat, Yenibosna Köprüsü'nün hemen dibinde Pak Piliç'e ait 19 dönüm büyüklüğündeki arsaya kat karşılığı olarak rezidans yapmayı planlıyor.

En değerliler Dövme Ailesi'nin

Çobançeşme yan yol üzerindeki gayrimenkullerin önemli bir bölümü, Gaziantepli Hüseyin Döğme'ye ait. Bölgede ilk olarak 1964 yılında Londra Camping'i kuran Döğme; zamanla bölgedeki birçok arsayı satın almış. Döğme Ailesi'nin Çobançeşme'deki arsalarının bugünkü büyüklüğü yaklaşık 80 dönüm. Bu arsalar ve büyüklükleri ise şöyle:

Kültür Üniversitesi'nin kiracı olduğu binanın da bulunduğu 15 dönüm büyüklüğündeki arazi. Yine üniversitenin hemen yanında Airport Alışveriş Merkezi'nin inşa edildiği 28 dönüm büyüklüğündeki arazi. Londra Camping'in bulunduğu 10 dönümlük arsa ve bunun hemen yanında şu an üzerinde outlet çadırının bulunduğu 12 dönümlük arsa.

Döğme Ailesi, outlet çadırın üzerinde yer aldığı 12 dönümlük bu araziyi kat karşılığı Hat Yapı'ya verdi. Hat Yapı, bu arazinin hemen yanında Melih Yılmaz'a ait 8 dönümlük arsayı da yine kat karşılığı aldı. Her iki araziyi birleştirerek, 20 dönümlük bir arsa büyüklüğü elde eden Hat Yapı, burada şimdi bir rezidans projesine başlamayı planlıyor.

Bölgenin imar planı iptal edildi

Dünya Ticaret Merkezi, İstanbul Fuar Merkezi ve WOW Otel'in de içinde yer aldığı bölgenin imar planı geçtiğimiz günlerde iptal edildi. İptal kararı ile birlikte 1/1000'lik yeni imar planı hazırlanana kadar bölgede yeni iskâna izin verilmiyor.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, bu konuda şu bilgileri veriyor:

"Bölgenin 1/1000'lik planlarını bölge idare mahkemesi iptal etti. Bölgede yer alan gayrimenkul sahiplerine bir süre verildi. Bu süre zarfında bölgenin mevcut imar planlarına dahil olmaları istendi. Onlar da bu süreyi geçirdiler. Sonuçta bölgenin imar planı da iptal edildi. Şimdi Büyükşehir, buranın 1/5000'lik planını çıkaracak. Daha sonra 1/1000'lik planını çıkaracak. Ancak ondan sonra, iskân verilecek."

OKHAN ŞENTÜRK/EKONOMİST