AVM çalışanları dönüşümlü tatil yapma fikrine karşı!

AVM çalışanları dönüşümlü tatil yapma fikrine karşı!

AVM çalışanlarının dönüşümlü tatil yapma fikri destek bulmadı. Sanayi Bakanı Nihat Ergün “Bekarlar, en fazla primi hafta sonu alıyoruz diyerek tepki gösterdi. Evlilerden ise destek geldi” dediSanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Alışveriş Merkezlerinin Rekabet Kurumu’nun denetimine açık olması gerektiğini belirterek “Rekabet Kurumu’nun AVM’leri rekabetçilik açısından denetleyebilmesi lazım” dedi. Yasanın hazırlık aşamasında AVM çalışanlarının dönüşümlü tatil yapmalarını desteklediklerini de vurgulayan Bakan Ergün “Ancak buna ilk karşı çıkan yine çalışanlar oldu. Bekarlar, en fazla primi hafta sonu alıyoruz diye tepki gösterirken, destekleyenlerin başında ise evliler geldi” diye konuştu.

Karadeniz Ekonomik Forumu’na katılmak için Yalta’da bulunan Ergün, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, AVM’lerin ÇED raporuna bağlanmalarının da doğru bir yaklaşım olduğunu belirtti. Sanayi Bakanı Ergün, Büyük Mağazalar ve AVM Yasa taslağının çok tartışıldığını dile getirerek, “AVM’nin müşteri ve tedarikçileri ile ilişkileri düzenlenmeli. AVM dediğiniz yer bir pazar. Pazara girişlerle ilgili rekabet kuralları işliyor mu işlemiyor mu Pazara girebiliyor mu insanlar Yani rekabet kurumunun denetimine açık olması icap ediyor”   diye konuştu.

Bakan’dan KKDF yorumu

Bakan Ergün, tüketici kredilerinde KKDF’nin yüzde 15’e çıkarılması sonrasında ‘geriye yönelik uygulama olmaz ilkesinin’ delinip delinmediği tartışmalarının sorulması üzerine “Şahsi kanaatim geriye uygulanmayabilirdi. Ancak son kararı mahkemeler verir”  diye konuştu.
Star