Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde son durum!

Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde son durum!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İstanbul trafiğine nefes aldıracak Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki son durumu açıkladı.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İstanbul trafiğine nefes aldıracak Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki son durumu açıkladı. Dünyanın önde gelen mühendislik harikası projelerinden Avrasya Tüneli için 2017 yılı işaret edildi. Yüzde 80 oranında yapım aşamasının tamamlandığı açıklanan üçüncü köprü için ise tarih verilemedi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Cumhuriyetin 92'inci kuruluş yıl dönümüne denk getirmek istediği boğazın üçüncü gerdanı olacak olan Yavuz Sultan Selim köprüsü için işaret ettiği 29 Ekim 2015 tarihini askıya aldı. Öte yandan İstanbul boğazını karayolu ile geçerek iki kıta arası yolculuğu 100 dakikadan 15 dakikaya indirmesi planlanan Avrasya Tüneli için ise 2016 yılının Ekim ayı olarak açıklanan takvim 2017 yılının ilk çeyreği olarak öngörüldü. Türkiye'nin ulaşım ağındaki çehresini değiştirecek milyar dolarlık iki projenin yapım aşamasındaki son durumuna ilişkin merak edilenleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü açıkladı.

Avrasya Tüneli


Karayolları Genel Müdürlüğü Avrupa ve Asya kıtalarını İstanbul Boğazı üzerinde üçüncü kez birleştirecek olan 'Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde hızla devam eden inşaat çalışmalarının yüzde 80 oranında tamamlandığını açıkladı. Avrupa yakasında Sarıyer'in Garipçe köyü ile Anadolu yakasında Beykoz'un Poyrazköy semtinde yer alması beklenen köprü 8 şeridi karayolu 2 şeridi ise raylı sistem için ayrılan ve kenar açıklıklarıyla birlikte toplam uzunluğu 2 bin 164 metre olacak olan toplamda 10 şeritli olacak. Avrupa yakasında Garipçe köyündeki kulenin yüksekliği 322, Anadolu yakasında Poyrazköy kesimindeki kulenin yüksekliği ise 318 metreyi bulacak. 3. Köprü, ayak yüksekliği ile de dünyanın en büyüğü olacak. Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne'den İzmit'e kadar yolcu taşıyacak.  Marmaray  ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yapımı süren 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.


3 KÖPRÜ EYLÜL 2015BUGÜNE KADAR NELER YAPILDI?


En ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 36'sının montaj ve kaynak işlemleri sona erdi. 36 çelik tabliyelerinin montajının tamamlanmasıyla birlikte iki yakanın birleşmesine 535 metre kalmış oldu. 75 milyon m³ kazı, 38 milyon m³ dolgu çalışması yapılmış, 19 adet viyadük, 159 adet menfez, 25 adet altgeçit/dere köprüsü ve 19 adet üstgeçit tamamlanmıştır. 16 adet viyadük ile 19 adet altgeçit/dere köprüsü ve 28 adet üstgeçitte betonarme imalatlar yapılmakta, ayrıca 26 adet menfez ile Riva ve Çamlık tünellerinde çalışmalar sürdürülmektedir. (Riva giriş ve çıkış ile Çamlık çıkış portalları tamamlanmış, Riva tüneli kazı işleri tamamlanmıştır. Tünel imalatları çeşitli aşamalarda devam etmektedir.) "Yap, işlet, devret' modeliyle gerçekleştirilecek. 3 milyar dolar yatırım bedeline sahip projenin yapım dahil işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş - Astaldi JV tarafından yapılacak ve bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı'na devir edilecek.


ANA KABLO BİLEZİKLERİ VE HALAT İMALATLARI DEVAM EDİYOR


Henüz temeli atılmadan çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yapımına karşı çıktığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylı Boğaziçi Geri Görünüm İmar Planı yargı kanalı ile iptal edilmiş olup yenilenen İmar Planı imzalanarak yürürlüğe girmiş olup köprünün yapımına engel teşkil edecek hiçbir bir yargı kararı bulunmadığını açıkladı. Hizmet için kesin bir tarih verilmeyen açıklamada ise; "Ana kablo bilezikleri ile askı halatlarının imalatı halen devam etmektedir. Yapım işleri halen devam olan Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim köprüsünün mümkün olan en kısa zamanda tamamlanarak hizmete açılması hedeflenmektedir" denildi.


BAĞLANTI YOLLARINDA DA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR


Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında dört kez bağlantı yolları ihalesi ertelenen ve ardından netlik kazanan rotada de çalışmalar kesintisiz devam ediyor. Köprü ile Silivri Kınalı, Çanakkale Savaştepe ve İstanbul -  İzmir  Otoyolu birleştirilecek ve komşu şehirlere ulaşım süresi azalacak. Kuzey Marmara Otoyolu'nun geçeceği ana güzergah belirlenmiş olup, söz konusu güzergah dahilinde, Anadolu yakasında yer alan ilk otoban çıkışı Beykoz'da, 2. otoban çıkışı ise Riva'da olması bekleniyor.


AVRASYA TÜNELİ 2017'DE


Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM)'den alınan bilgi çerçevesinde Kazlıçeşme-Göztepe hattında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen Avrasya Tüneli Projesi'nde de çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 19 Nisan 2014 yılında yapımına başlanan tünelin 2017 yılının ilk çeyreğinde hizmete girmesi bekleniyor.


NELER YAPILDI?


Proje için özel olarak geliştirilen Tünel Açma Makinesi (TBM) ile gerçekleştirilen kazı çalışmaları tamamlanarak Asya yakasından başlayan tünel kazısı Avrupa yakasında sona erdi. Doğu yönü ve Batı Yönü NATM tünel kazıları tamamlandı.Toplam bin 672 bilezikten oluşacak Avrasya Tüneli olası büyük bir depremde tünelin dayanıklılığını artırmak amacıyla, iki ayrı noktada özel sismik conta monte ediliyor. İlk sismik contanın montajı, 852'nci metrede tamamlandı. İkinci conta ise bin 380'nci metrede monte edildi.


3 ANA BÖLÜMDEN OLUŞAN PROJEDE YAPILACAKLAR


Avrupa Yakası Yol ve Kavşak Düzenlemesi olarak tanımlanan birinci kısımda 5,4 km'lik sahil yolu Kazlıçeşme'ye kadar 6 şeritten 8 şeride çıkarılacak, yaklaşık 1,5 km kısım yer kotunun altına alınacak, kavşak düzenlemeleri ve yan yollar yapılacak. Tünelin boğaz geçişi olarak tanımlanan ikinci kısmında da 5,4 km tünel açma teknikleri uygulanacak.


Üçüncü kısım yani Asya Yakası Yol ve Kavşak Düzenlemesinde ise D-100 karayolunun 3 bin 800 m'lik bölümünde (Göztepe'ye kadar) yol ve kavşak düzenlemesi ile mevcut yol 6 şeritten 8 şeride çıkarılacak. Öte yandan açıklamada Asya ve Avrupa yakasında yol genişletme ve sanat yapılarının inşaatının devam ettiği belirtildi.


Ana taşıyıcı kablonun döşenme işleminde sona yaklaşılırken Aralık ayı başında tabliyeler döşenmeye başlanacak. Toplam 433 kilometre uzunluğundaki projenin yüzde 50'lik kısmın tamamlandığı belirtildi. İstanbul-İzmir arasının 3,5 saate inmesini sağlayacak dev projeyle, yılda 650 milyon dolarlık bir tasarruf sağlanması planlanıyor. Belirlenen geçiş ücreti ise 35 dolar artı kdv karşılığı Türk lirası.


ARALIK AYI BAŞINDA TABLİYEYER DÖŞENMEYE BAŞLIYOR


İzmit körfez geçiş köprüsünde İki yakayı birleştirecek tabliyeleri taşıyacak olan ana kablo toplam 330 bin metre ince çelik kablodan oluştuğu belirtildi. Ana kablonun çekilme işleminin devam ettiği yüzde 75'lik kısmen tamamlandığı öğrenildi. Önümüzdeki ay sonunda kablonun döşenmesinin bitmesinin ardından tabliyeler birbiri ardına yerlerine kaldırılacak. Yüzer vinçlerle getirilecek olan tabliyeler yerine yerleştirilecek.


433 KİLOMETRELİK PROJENİN YÜZDE 50'Sİ TAMAMLANDI


Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Projesi, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometreyi kapsıyor. Yapım çalışmalarının devam ettiği Gebze-Gemlik kesiminde yüzde 89, Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde ise yüzde 81, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde yüzde 74 olmak üzere dev projenin tamamında yüzde 50'lik fiziksel gerçekleşme sağlandığı belirtildi.


GEÇİŞ ÜCRETİ ŞU AN İÇİN 35 DOLAR ARTI KDV


Toplamda 2 bin 682 metre olarak planlanan köprünün orta açıklığının 1500 metre olacağı ve dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü köprü olacağı belirtildi. Köprü bittiğinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit olarak hizmet verecek. Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak. Körfez geçiş köprüsü tamamlandığında, şu anda körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan körfez geçiş süresi ortalama 6 dakikaya inecek. İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü 1.1 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştiriliyor. Proje tamamlandığında halen 8-10 saat süren İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saatte inmesi ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.


Sabah