Avrupalı'nın 5'te 1'i kadar boya tüketiyoruz

Avrupalı'nın 5'te 1'i kadar boya tüketiyoruz

Yıllık boya tüketiminin 250-300 bin ton olduğu Türkiye'de, kişi başına düşen boya tüketiminin 2-3 litre arasında değiştiği bunun da Avrupa'da tüketilen boya miktarının 5'te 1'ine denk geldiği açıklandı.

Türkiye boya üretiminin önemli kısmını karşılayan Akdeniz Boya Sanayi (ABS) İşletme Müdürü Hakkı Ütebay, iç ve dış mekanlardaki görselliği ile kent yaşamına önemli katkı sağlayan boya tüketiminin Türkiye'de yeterli düzeyde olmadığını söyledi.


Avrupa ülkelerinde boyama faaliyetlerinin genellikle ev halkı tarafından yapıldığını belirten Ütebay, Türkiye'de ise boyacılığın ayrı bir sektör olduğunu ifade etti.


Türkiye boya tüketiminin yıllık 250-300 bin ton civarında olduğunu ifade eden Ütebay, şöyle konuştu:
"Türkiye'de işçilik boya fiyatı kadar yekun teşkil ediyor. Masrafın yüksek olması nedeniyle boyaya ilgi de az oluyor. Avrupa'da evler her yıl boyanırken, ülkemizde ancak 4-5 yılda bir boya yapılıyor. Avrupa ülkelerinde yıllık boya tüketimi 15 litreye kadar çıkarken, bu oran Türkiye'de 2-3 litre arasında değişiyor. Komşumuz Yunanistan'da bile yıllık tüketim 12-13 litre. Yani Avrupalı'nın 5'te 1'i kadar ancak boya tüketiyoruz."


Sektör durgun


Ütebay, döviz kurlarında yaşanan dalgalanma, inşaat sektöründeki durgunluk ve yüksek hammadde girdileri nedeniyle bu yıl sezona buruk başladıklarını bildirdi.


ABS olarak günlük 80 ton üretim kapasitesine sahip olduklarını ancak yüzde 30-40 seviyesinde üretim yaptıklarını anlatan Ütebay, "Sektör genel olarak sezona durgun başladı. Yaz aylarında, yapılan reklam faaliyetleri sektöre bir canlılık getirmezse, bu yıl önceki yıllara göre büyük kayıplar yaşarız" dedi.


Ütebay, Türkiye'den genellikle Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri'ne ihracat yapıldığını anımsatarak, ihracatın da şimdilik beklenen düzeyde olmadığını söyledi.


Koyu tonlar trendini yükseltiyor


Ütebay, genellikle aydınlık olması nedeniyle son yıllarda iç cephe boyalarında şampanya ve fil dişi renklerin hakim olduğunu ancak, iç mekan aydınlatmalarındaki gelişmelere paralel olarak koyu renklerin de fazlasıyla tercih edilmeye başlandığını söyledi.


Dış cepheler için ise genellikle kiremit kırmızı tonların tercih edildiğini kaydeden Ütebay, canlı krom sarıların da tüketiminin yaygın olduğunu bildirdi.