Çukurova Balkon

Ayder'de kentsel dönüşüm bu yıl başlayacak!

Ayder'de kentsel dönüşüm bu yıl başlayacak! Ayder'de kentsel dönüşüm bu yıl başlayacak!

Ayder Yaylası’nda TOKİ öncülüğünde 5 bakanlığın ortaklaşa uygulayacağı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ayrıntıları ortaya çıktı...


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Ayderi kirlettik, rezil ettik" çıkışıyla gündeme gelen ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası için harekete geçildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Ayder için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) öncülüğünde 5 bakanlığın ortaklaşa uygulayacağı Kentsel Dönüşüm Projesi hazırlandı. Yeni proje kapsamında otopark, otel ve pansiyon alanları, seyir terasları, günübirlik eğlence alanları, çadır ve kamp bölgeleri ile giriş- çıkış noktaları yapılacak.

VALİ: AYDER ÖRNEĞİ OLMAYAN BİR YER OLACAK

Ayder Yaylası’nda kimsenin sevmediği görüntü oluştuğunu belirtip, buna çözüm olarak TOKİ’nin güzel proje ortaya çıkardığını ifade eden Rize Valisi Erdoğan Bektaş, ilk kazmanın yıl sonunda vurulacağını belirtti. Bektaş, "Ayder ülkemizde çok da örneği olmayan bir yayla amaçlı kasaba görünümüne kavuşacak. Projeden umutluyuz; ama yalnız başına bu bir çözüm değil. Mevcut yoğunluğu bölgedeki diğer alanlara yaymak gerekiyor" dedi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına halkın da sıcak baktığını ifade eden Ayder Çevre ve Turizm Derneği Başkanı Erdal Sarı, "Gelen uzmanlar bizleri ve Ayder Yaylası'nda yaşayan işletme sahiplerini dinlediler. Burada bizim beklentilerimizi heyete anlattık, onlar da bunları not aldılar. TOKİ, Ayder'i yenileme ve koruma projesi yapıyor. Gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılması için yapılan bir projedir. Vatandaşımız bu projeye destek veriyor. ’Yeni Ayder’ projesi bölgeye imaj ve kalite kazandıracaktır. Bununla birlikte daha iyi bir hizmet verilecektir. Daha bilinçli işletmecilik yapılırsa bölgeye dünyanın her yerinden müşteri çekeriz. Bu konuda beklentileri de proje bitimin ardından en iyi şekilde karşılayacağımızı düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN "AYDER’İ KİRLETTİK, REZİL ETTİK" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Ağustos 2017’de katıldığı AK Parti Rize İl Başkanları Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda Ayder Yaylası ile ilgili "Şu anki Ayder Yaylası bizim temsilimiz olamaz. Allah’ın bize verdiği Ayder bambaşka ama biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Ayder’i kentsel dönüşüm değişimle şanına yakışır bir hale getireceğiz. Aynı değişim dönüşümü de Uzungöl’de yapmamız lazım" demişti.