Çukurova Balkon

Aygün: 'Titanic Otel'le Anadolu illerine demir atacağız'

Aygün: 'Titanic Otel'le Anadolu illerine demir atacağız' Aygün: 'Titanic Otel'le Anadolu illerine demir atacağız'

Titanic Business'ı hizmete açan Aygün, "Yabancı zincirlerden neyimiz eksik, Anadolu'da nerede otel ihtiyacı varsa oradayız" dedi.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


İstanbul Anadolu yakasında yaklaşık bir aydır müşteri kabul etmeye başlayan henüz resmi açılışı yapılmayan Titanic Otel'in Kartal'dan sonraki durağı Almanya ve Anadolu'nun çeşitli kentleri olacak. Ankara, İzmir, Kayseri ve Eskişehir gibi illerde 'Titanic markası' ile var olmak istediklerini ve proje geliştirdiklerini dile getiren Aygün Şirketler Grubu Başkanı Mehmet Aygün, "Hangi şehirde potansiyel görürsek orada var olmak istiyoruz. Neden bir Türk şirketi uluslararası zincirler gibi yayılmasın? Bizim onlardan fazlamız var, eksiğimiz yok" dedi. Sadece Türkiye değil Dubai, Amerika, Fransa gibi ülkelerde de var olmak istediklerini dile getiren Aygün, yurtdışında atacakları ilk adımın ise Almanya Berlin'de olacağını dile getirdi. Berlin'e 300 odalı bir Titanic Otel kurmak için yola çıktıklarını, araziyi satın aldıklarını kaydeden Aygün, "Berlin'deki otelin toplam maliyeti 50 milyon Euro olacak. Yakın zamanda temelini atacağız" değerlendirmesinde bulundu. Yıllar önce Karadeniz'den Almanya'ya giden ve orada 'Hasır Restoranları' ile ünlenen Aygün Grubu'nun aslında otelcilikteki ilk markası Titanic değil. İlk olarak 'yürüyen otel' olarak nitelendirdiği Sezer Otobüs İşletmesi ile hizmet sektöründe yer aldıklarını anlatan Mehmet Aygün gelişmeleri şöyle anlattı:

Adım Titanic Mehmet oldu

"Ancak otobüs işletmeciliğine ayak uyduramadık. Ardından Almanya'da yiyecek- içecek sektöründe yer aldığımız için Almanya'nın disiplini ile Türk'ün pratik zekasını birleştirdik ve Taksim ile Şişli'de Aygün Otelleri'ni hizmete açtık. Daha sonra ise Antalya'daki Titanic Otel gündeme geldi." 1912 yılında buzdağına çarparak batan ünlü Titanic Gemisi'nden esinlerek Antalya Lara'da 2003 yılında açılan Titanic Otel'in isminin bir zincir haline gelmesini istediklerini kaydeden Aygün, "Peki Titanic batan bir gemi. İsim koyarken bir tedirginlik yaşamadınız mı?" sorumuza da şu yanıtı verdi: "Biz Antalya'daki Titanic Otel'in arazisini devletten değil başka bir şirkette almıştık. Bir proje vardı ama içime sinmedi. Sonra Türkiye'nin üç mimarından proje istedik bir tanesi açtı önüme Titanic'i koydu. Hoşuma gitti, 'tamam bu olsun' dedik ve bir anda Titanic ismi kaldı. Ama benim ismim de Titanic Mehmet oldu! Bir müddet sonra bir arkadaşım, "Ya bu gemi battı, bin 500 kişi de öldü" deyince doğrusu içimi bir korku sardı. Ama yine de vazgeçmedik, iyiki de vazgeçmemişiz."

Kartal bitti, sıra Bakırköy'de

Dığer yandan İstanbul Kartal'da Titanic Business Hotel'in resmi açılışını henüz yapmadıklarını kaydeden Mehmet Aygün, 30 milyon Euro yatırımı olan bu tesiste şimdiden yüzde 50 doluluk oranını yakaladıklarını kaydetti. Aygün, "Kartal gelişen ve büyüme vaadeden bir bölge. Şimdiden gelecek yılın Formula 1 yarışları dönemini sattık. Bu sırada otellerimizin hepsinin adını Titanic yaptık. Bakırköy'de Capacity'in hemen yanında büyük bir bina aldık. Orada dört yıldızlı Titanic Ford'u açacağız. 200 odalı bir otel olacak. Yine Taksim'deki oteli yıktık, iki ay içinde yeniden Titanic City olarak açıyoruz. Şişli'deki ise Titanic Comfort olarak değişti. 4 bin yatağa doğru gidiyoruz" dedi.

'Savarona Antalya'da kat sınırına takıldı, yeni tahsislerde olabilir'

TITANIC ile yola çıkan ve tatil otellerinde konseptini 'gemiden' yana sürdürmeye karar veren Mehmet Aygün'ün Titanic'in hemen yanında kurmak istediği ve Atatürk'ün yatı Savarona'ya benzeyecek otel projesi 'kat sınırına' takılmış. 17 katlı olacağı için izin çıkmadığını dile getiren Mehmet Aygün, "O sırada Genelkurmay Başkanlığı'ndan gerekli izinleri almıştık. Otelde Atatürk müzesi de olacaktı, leblebisi ve rakısının bulunduğu sofra da. Şimdi yeni tahsisler bölgede gündemde. Bunlardan birini alarak Savarona hayalimizi gerçekleştirmek istiyoruz. 700-800 odalı bu otelin maliyetinin yaklaşık 75 milyon Euro'yu bulmasını bekliyoruz" dedi.

'Titanic'te ölenlerin yakınları arıyor'

Antalya'daki otelin açılışı için Oscar ödüllü Titanic Filmi'nin başrol oyuncularından Leonardo DiCaprio'yu getirmek istediklerini kaydeden Aygün, "Birinci menajerini aştık, ikinciyi aştık üçüncüye takıldık. Yaklaşık 1 milyon dolar istediler olmadı" dedi. Titanic gemisinin ilk hareket noktası olan İngiltere'den yoğun ilgi gördüklerini de anlatan Aygün, "Oteli merak edip bize mektup gönderen, ailesini Titanic'te kaybetmiş insanlar var. Çok sayıda mesaj alıyoruz" dedi. Antalya'daki otelin balayı oteli olarak da ünlendiğini söyleyen Aygün yılda yaklaşık 2 bin 500 balayı çiftini ağırladıklarını vurguladı.

'Benzin vardı da biz mi içtik?'

Antalya'daki Titanic Otel'le birlikte turizm sektöründe herşey dahil sistem ile tanışan Mehmet Aygün'e, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın 'herşey dahil sistemden artık vazgeçmek gerek" uyarısını anımsattığımızda ise şu değerlendirmede bulundu: "Eski Cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel'in dediği gibi, 'benzin vardı da biz mi içtik?' Şu anda herşey dahil sistemi sektörün sigortası gibi. Mısır, İspanya, Yunanistan gibi ülkeler gelip bizden bu işi öğreniyorlar. Benim otelimde kalıp günde 200 çeşit yemeği görenler doğrusu bana acıyor."

Hacer GEMİCİ / Sabah