18 / 08 / 2022

İzmir'de kentsel dönüşüm yerel, adil ve bilimsel olacak!

İzmir'de kentsel dönüşüm yerel, adil ve bilimsel olacak!

Karabağlar muhtarlarıyla bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşümde izleyecekleri yolu 3 madde ile özetledi: Adil yapılacak, bilime dayanacak, yerinde olacak

Muhtarlarla toplantılarına devam eden  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun son durağı Karabağlar ilçesi oldu. Kısa bir süre önce geçirdiği kaza sonucu kolundan yaralanan Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm’ün de katıldığı toplantıda, Başkan Kocaoğlu 17 mahalle muhtarının isteklerini tek tek dinleyip not aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hizmetlerden memnun olduklarını dile getiren muhtarların en çok merak ettiği konu ise kentsel dönüşümdü. 


Kentsel dönüşümün bir anda gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirten Kocaoğlu, “Karabağlar, Gaziemir, Bayraklı ve Konak’ta kentsel dönüşüm çalışmaları yapıyoruz. 60 senede oluşan çarpık yapılaşmayı 1-2 yılda düzeltemezsiniz. Kentsel dönüşümün hızını konut satışları belirleyecek. Konut alacak kişi bulunduğu sürece kentsel dönüşüm devam eder. Bunu yapabilmek için önce kentin ekonomisinin düzelmesi lazım. Konut alacak adam bulunmadığı takdirde inşaat durur” dedi. 


Yeni yasa İzmir için uygun değil

Adil olmanın, vatandaşı yerinden yurdundan etmemenin kentsel dönüşümün olmazsa olmazlarından olduğunu hatırlatan Kocaoğlu, “Kentsel dönüşümü herkesin anlayacağı şekilde anlatmak gerekiyor. Kentsel dönüşüm yapacaksak, hakkını vererek yapmamız gerekiyor. Büyükşehir belediyelerine verilen yetki var. Bir de çürük binaların yıkılması için yeni çıkan 6306 sayılı yasa var. O yasa adil uygulanmadığı zaman hepimizin başını ağrıtır. Herşeyin uzlaşıyla olmasından yanayım” diye konuştu. 


Bilim ne gerektiriyorsa onu yapacağız

 Kentsel dönüşümde kentin yeniden planlanması gerektiğinin önemine değinen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilime dayanarak kentsel dönüşüm yapacağız. Binaları yıkıp yerine 10 katlı apartmanlar yaparsak bu kentte yaşanmaz. Bütün binalar aynı yapılırsa, komünist ülkelerden farkımız kalmaz. Planlama yapılırken; yollar, altyapı, yeşil alanlar hepsi göz önünde bulundurulmalı. Kent dönüşümü sindire sindire yapılacak. 

Herkes ikna olacak. Kentsel dönüşümünü boş arsaya yapmıyoruz. Oturulan yerlere yapıyoruz. Bunun bir sürü zorluğu var. Bu noktada da bilime başvuracağız. Bazı bölgelerde belediye dışında dönüşüm projeleri üretenler var. Vatandaşlarımız bunları da değerlendirebilir. Biz sadece uygulama ve planlamasına bakarız.”


Kürüm yorumladı

Büyükşehir Belediyesi’nin Cennetçeşme için hazırladığı kentsel dönüşüm planını incelediğini belirten Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm ise, düzenleme planının bugüne kadar gördüğü en güzel hazırlanmış proje olduğunu söyledi.


İzmir Büyükşehir Belediyesi