16 / 08 / 2022

Bağcılar'da bina dayanıklılık testi için başvurular arttı!

Bağcılar'da bina dayanıklılık testi için başvurular arttı!

İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında Bağcılar'da olası İstanbul depremi nedeniyle binalar için dayanıklılık testi başvurularında artış yaşandı.30 Ekim'de İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında İstanbul Bağcılar'da binalarda dayanıklılık testi için başvurularda artış yaşandı. Bağcılar Belediyesi'nde yer alan habere göre; Bağcılar vatandaşı30 Ekim’den bugüne kadar geçen 50 günlük süre içinde Bağcılar Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü’ne 300 başvuru yaptı. 

Bağcılar da bina dayanıklılık testi için başvurular arttı!

Binalara tahribat verilmiyor 

Talepler doğrultusunda Kentsel Tasarım Müdürlüğü yapı uzmanları tarafından binanın betonlarından karotla numune alınıyor. Alınan numuneler belediyenin Yapı ve Zemin Laboratuvarına götürülerek buradaki makinelerde basınca tabi tutuluyor. Basınca dayanamayan karot örnekleri kırılıyor. Bir günde tamamlanan testler sonucunda hazırlanan raporda, evin depreme dayanıklı olup olmadığı sonucu çıkıyor. Yapılan deprem testi işlemi sayesinde binanın ana taşıyıcıları, betonarme parçaları ve inşaat malzemeleri üzerinde direnç ölçümleri, basınç ölçümleri ve kalite ölçümleri yapılıyor. Deprem yönetmeliğine göre C25’in altındaki kolonlar riskli gruba giriyor. Riskli olduğu kesinleşen binalar için boşaltım ve yıkım işlemleri başlatılıyor. Bunun dışında binaya tahribat vermeden sismik aletle testler de yapılıyor. Sismik cihazı duvarın uygun bir yerinden betona dayayıp titreşimleri dinleniyor, ulaşılan veriler sisteme yükleniyor ve burada karşılaştırmalar yapılarak sonuca ulaşılıyor. Riskli olduğu kesinleşen binalar için boşaltım ve yıkım işlemleri başlatılıyor.

 

Kentsel dönüşüm konusunda ilçe sakinlerine en iyi şekilde destek verdiklerini belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, maddi durumu yetersiz olanların test işlemlerinin ücretsiz yapıldığını söyledi.

Bağcılar’a 6 bin 800 metrekarelik spor kompleksi inşa ediliyor!