13 / 08 / 2022

Bağdat Caddesi'ndeki dükkanlar boşalıyor!

Bağdat Caddesi'ndeki dükkanlar boşalıyor!

Dünyanın en fazla danışmana sahip en büyük gayrimenkul danışmanlık firması Keller Williams, İstanbul’un en gözde caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi’ndeki taşınma trendini mercek altına aldı.Dünyanın en fazla danışmana sahip en büyük gayrimenkul danışmanlık firması Keller Williams, İstanbul’un en gözde caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi’ndeki taşınma trendini mercek altına aldı.


İstanbul'un en işlek yerlerinden Bağdat Caddesi'nde kira metrekare fiyatları 100 dolar ve üstüne yükselince kiracılar farklı alternatiflere yöneldi, sokak arası kiralamalar hız kazandı.


İstanbul’un en lüks caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi’ndeki yüksek fiyatlar karşısında mağazalar alternatif yollara başvurmaya başladı. Yüksek kiralar sebebiyle Bağdat Caddesi’nde kapanan dükkan sayısının arttığını belirten Keller Williams Cadde’nin başarılı gayrimenkul danışmanı Sevilcan Avcı; “Bağdat Caddesi’nde son aylarda mağaza ve bankaların taşınma hareketliliği oldukça arttı. Metrekare birim fiyatı caddenin yoğun olduğu bölgeye göre ve dükkan büyüklüğüne değişiyor. Örneğin Suadiye’de 1300 metrekarelik bir bankanın metrekare fiyatı 65 dolar iken caddenin yine Suadiye’de bulunan 500 metrekarelik bir teknoloji mağazasının metrekare fiyatı 100 dolar. Bir kaç yıl öncesine kıyasla kiralık ve satılık dükkan bulmak daha kolay. Bağdat Caddesi üzerinde faaliyet gösteren mağazalar ve özellikle bankalar yüksek kiralar ödemek istemedikleri için taşınıyor. Ünlü bir giyim firması 1800 metrekarelik, 230 bin dolar ödediği mağazayı kapattı. Şu an aynı bina için istenen kira ise 180 bin dolar. Bir banka ise Bağdat Caddesi üzerindeki 150 bin TL kira verdiği lokasyondan çıkarak Bağdat Caddesi’nin ara sokağında 50bin TL’ye yer kiraladı. Bazı mülk sahipleri kaybetmek istemedikleri mevcut kiracıları için indirime gitme eğilimindeler. Bu durum Bağdat caddesinde dükkan ve mağaza kiralarının daha da aşağıya geleceğini gösteriyor.” dedi.


Bağdat Caddesi konut gayrimenkul piyasasının da evin konumuna ve özelliklerine göre değişiklik gösterdiğini belirten Sevilcan Avcı; “Bağdat Caddesi’nde fiyatlar Suadiye’den Kalamış’a kadar evin konumuna, yaşına, iç ve dış özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. Cadde kısmında istenen metrekare birim fiyatı 7 bin ila 8 bin dolar arasındayken Bağdat Caddesi’nin sahil kısmında metrekare fiyatları 5 bin ila 5 bin 500 dolar arasında değişiklik gösteriyor. Özellikle son yıllarda kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yenilenen binaların metrekare fiyatlarında ciddi bir yükseliş yaşandı. Her ne kadar piyasa fiyatlarına düşüş yansımasa da yatırımcıların fiyatların düşeceğine olan inancı devam ediyor. Kentsel dönüşüm kapsamında inşaatı finanse etmek isteyen proje geliştiricilerinin bazı daireler için yüzde 30 ila yüzde 40 oranında indirim uyguladıklarını biliyoruz bu durum bize metrekare birim fiyatlarının daha da aşağı geleceğinin sinyallerini veriyor.” dedi.


Haber Posta gazetesinde şu şekilde yer aldı;


İstanbul Anadolu Yakası Bağdat Caddesi'nde kira metrekareleri 100 dolar ve üstünde. Bu yüksek fiyatlar karşısında mağazalar başka yollara başvurmaya başladı. Keller Williams Cadde'nin gayrimenkul danışmanı Sevilcan Avcı, yüksek kira nedeniyle kapanan dükkan sayısının arttığını söyledi. Örneğin, ünlü bir giyim firması 230 bin dolar kira ödediği mağazasını kapattı. Şu an aynı bina için istenen kira ise 180 bin dolar. 

Bir banka da cadde üstünde 150 bin lira kira verdiği yerden çıkarak, ara sokakta 50 bin liraya yer kiraladı. PostaHaber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı ;İstanbul'un en lüks yerlerinden biri olan Bağdat Caddesi'ndeki yüksek kira bedelleri karşısında mağazalar alternatif yollara başvurmaya başladı. 

Hazır tekstil markalarından restoranlara, bankalardan kafelere çok sayıda mağaza ekonomik durgunluğun da etkisiyle ya şubelerini kapattı ya da taşınma yoluna gitti. Gayrimenkul danışmanlık firması Keller Williams, Bağdat Caddesi'ndeki taşınma trendini inceledi. 

FİYATLAR AŞAĞIYA GELECEK 

Yüksek kiralar sebebiyle Bağdat Caddesi'nde kapanan dükkan sayısının arttığım belirten Keller Williams Cadde'nin gayrimenkul danışmanı Sevilcan Avcı, "Bağdat Caddesi'nde son aylarda mağaza ve bankaların taşınma hareketliliği oldukça fazla. Bir kaç yıl öncesine kıyasla kiralık ve satılık dükkan bulmak daha kolay" dedi. 

Bağdat Caddesi üzerinde faaliyet gösteren mağazalar ve özellikle bankaların yüksek kiralar ödemek istemedikleri için taşındığını vurgulayan Avcı şunları söyledi: "Ünlü bir giyim firması 1800 metrekarelik, aylık 230 bin dolar ödediği mağazayı kapattı. 

Şu an aynı bina için istenen kira ise 180 bin dolar. Bir banka ise Bağdat Caddesi üzerindeki 150 bin lira kira verdiği lokasyondan çıkarak Bağdat Caddesi'nin ara sokağında 50 bin liraya yer kiraladı." Metrekare birim fiyatının caddenin yoğun olduğu bölgeye göre ve dükkan büyüklüğüne değiştiğini ifade eden Avcı, "Örneğin Suadiye'de 1300 metrekarelik bir bankanın metrekare fiyatı 65 dolar iken yine Suadiye'de bulunan 500 metrekarelik bir teknoloji marazasının metrekare fiyatı 100 dolar. Bazı mülk sahipleri kaybetmek istemedikleri mevcut kiracıları iğin indirime gitme eğilimindeler. Bu durum Bağdat Caddesi'nde dükkan ve mağaza kiralarının daha da aşağıya geleceğini gösteriyor" diye konuştu. Sözcü