Bakan Günay, kaçak opera binasını yıktı

Bakan Günay, kaçak opera binasını yıktı Bakan Günay, kaçak opera binasını yıktı

Türkiye tarihinde bir ilk gerçekleşti. Kültür Bakanı, opera binasının kaçak kısmını yıktı.Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bakanlığın tarihi Opera binasının arkasındaki ek binayı kaçak olması nedeniyle yıktı. Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığının tarihi opera binasıyla uyuşmayan arkasındaki ek binanın yıkımı için opera binası toplantı salonunda, Altındağ Belediyesi Başkanı Veysel Tiryaki ile protokol imzaladı. Günay, burada yaptığı konuşmada, göreve ilk geldiği günden itibaren büyük bir talihsizlikle yapılmış ve tarihi binayla uygun düşmeyen bu binanın yıkılmasını veya tarihi yapıya uyumlaştırılmasını istediğini ifade etti.

Yeni yıkımlar geliyor

Günay, ek binanın tarihi ana yapı ile çevresindeki Devlet Resim ve Heykel Müzesi ve Etnografya Müzesi binalarıyla uyuşmadığını belirterek `Bu binaların yakın çevresinde, sonraki tarihlerde binaların dokusuyla bağlaşmayan eklentiler oluşmuş. Bu eklentilerin en elim ve vahimi hiçbir estetik kaygısı, hatta hiçbir hukuk kaygısı, saygısı olmayan yapılmış bu ek bina idi. Bugün ilk kazmayı vuracağız. Bu hafta yıkıma başlıyoruz. Sanıyorum 15-20 gün içinde 4 katını yıkacağız. Böylece, binanın eklentisi gerçekten bu dokunun devamı gibi olacak. Bu çirkinliklerden birini aşmış olacağız' dedi. Ulus çevresinde yıkılması gereken diğer binalara da dikkat çeken Günay, Türk Hava Kurumu'nun gazino katı olarak inşa edilen çatı katının kaçak olduğunu ve Devlet Resim ve Heykel Müzesi ile Etnografya Müzesi'nin görünümünü kapattığını söyledi. Günay `Bunun yıkımını da 1 Haziran'dan itibaren gündeme getireceğim' dedi.

Böyle bir yıkım tarihte ilk kez oluyor

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de ilk defa bir kamu kurumu ve bir bakanın kendi inisiyatifiyle tarihi dokuya uymayan bir yapının yıkılmasını gündeme getirdiğini söyledi. Tiryaki, yapının 4 katının risk taşımadan, makine çalıştırılmadan ve el işçiliğiyle yıkılacağını ve daha sonra dış cephe çalışması yapılacağını kaydetti. Öte yandan soruları da yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, diğer binaların yıkımının da gündemde olduğunu, ancak bunun bakanlığın kendi binasını yıkmak kadar kolay olmadığı için zaman alacağını ifade etti. 

Star