05 / 07 / 2022

Bakan yardımcıları özel tahsisli konutlarda oturacak!

Bakan yardımcıları özel tahsisli konutlarda oturacak!

Bakan yardımcıları da artık bütün giderleri devlet tarafından karşılanan “özel tahsisli konutlarda” oturacak.Kamu konutları yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle makam itibarıyla kendisine özel konut tahsis edilecek kamu görevlileri listesine bakan yardımcıları da eklendi. Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, ayrıca Emniyet Genel Müdürü'ne özel tahsisli konut verilmesi için gerekli olan “vali kökenli olma” şartı da kaldırıldı. Emniyet genel müdürlerine de valilik yapıp yapmadığına bakmadan konut tahsis edilecek.

Yeni düzenleme ile halen görevde bulunan ya da atanacak tüm bakan yardımcıları için yeni bir hak doğurdu. Halen 16 bakanlık bünyesinde toplamda 50 bakan yardımcısı görev yapıyor. 

DAYANIP DÖŞENECEK

Yeni düzenlemeyle beraber 50 bakan yardımcısı için 50 ayrı konut tahsis edilecek. Konutların tamamı, bakan yardımcılarının isteğine göre dayanıp döşenecek. Ayrıca konutların tamamında ısınma, aydınlatma, elektrik, su, gaz, temizlik, telefon, kapıcı, ahçı, kaloriferci, bahçıvan ve benzeri giderler ile her türlü işletme, bakım ve onarım giderleri de görev yaptıkları bakanlık tarafından ödenecek.

Özel konut tahsis edilecek makamlar şu şekilde;


– Cumhurbaşkanı
– Başbakan
– Yurtdışındaki büyükelçiler, daimi delegeler, maslahatgüzarlar, askeri temsil heyetleri başkanları ve başkonsoloslar
– Bakanlar
– Yüksek Yargı Organları
– Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile Danıştay Başsavcısı
– Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı
– Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri
– Bakan yardımcıları
– Müsteşarlar
– Diyanet İşleri Başkanı, Merkez Bankası Başkanı
– Valiler, Emniyet Genel Müdürü
– Kaymakamlar.