Bandırma OSB ve limanı kapsayan projeler yakın ilçelere değer katacak!

Bandırma OSB ve limanı kapsayan projeler yakın ilçelere değer katacak! Bandırma OSB ve limanı kapsayan projeler yakın ilçelere değer katacak!

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, OSB ve Bandırma Limanı’nı da kapsayan projenin 20 milyar dolar yatırım çekeceğini, İzmir ve Bursa gibi illerle yarışacak hale geleceklerini söyledi


Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bandırma ilçesinde organize sanayi bölgesi ve limanı kapsayan projenin Erdek, Marmara ve Gönen ilçelerine de değer katacağını belirterek, "Bandırma'ya düşündüğümüz proje 20 milyar dolar yatırım çekecek. Vizyon proje bunlar. Bu projeler gerçekleştiğinde,  İzmir  ve Bursa gibi illerle yarışacağız." dedi. Uğur, düzenlediği basın toplantısında, projelerini daha önce Fransa'nın Cannes şehrinde tanıttıklarını, yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisi çektiklerini söyledi.


UFAK TEFEK İŞLER DEĞİL

Bandırma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile Bandırma Limanı'nı kapsayan projenin Hollanda'nın Rotterdam Limanı'yla yarışacak düzeyde olduğunu bildiren Uğur, "Bandırma'da OSB ve Bandırma Limanı'nı da kapsayan projemiz var. Bu proje sayesinde Erdek, Marmara Adası, Gönen ilçeleri değer kazanacak, önemli hale gelecek. Avrupa'yı gezdiğimiz zaman oradaki kıyıların bizim Erdek'ten, Edremit'ten hiçbir farkı yok. Bizim şu an sunduğumuz projelerin en küçüğü 100 milyon dolar. Ufak tefek projelerle uğraşmıyoruz. Bandırma'ya düşündüğümüz proje, 20 milyar dolar yatırım çekecek. Vizyon proje bunlar. Bu projeler gerçekleştiğinde, İzmir ve Bursa gibi illerle yarışacağız." diye konuştu. Uğur, Balıkesir'in on yıl sonra büyükşehirler arasında söz sahibi bir konuma geleceğini ifade ederek, kentin tarım, turizm, sanayi ve lojistik anlamda çok zengin bir noktada yer alacağını vurguladı.

KESİŞİM NOKTASI BALIKESİR

Balıkesir'in, coğrafi konumu gereği ulaşım noktalarının kesiştiği yerde olduğuna işaret eden Uğur, şöyle devam etti: "Balıkesir'i 2023 hedefleri doğrultusunda daha büyük roller üstlenmek üzere hazırlıyoruz. Konum itibarıyla Balıkesir, Marmara Bölgesi'ndeki tüm ulaşım ağının kesiştiği noktada bulunuyor. Yapımı devam eden İstanbul-İzmir Otoyolu Balıkesir'den geçiyor. Osman Gazi Köprüsü tamamlandı. Arzu ediyoruz ki 2017 yılı içinde İstanbul'dan, İzmir'e bu otoyoldan geçişler olacak. Ayrıca Çanakkale'ye yapılması planlanan boğaz köprüsü, hızlı tren hattının Balıkesir'den geçecek olması, enerji hatlarının ilimizden geçmesi konumumuzu önemli kılıyor. Bandırma Limanı sayesinde deniz taşımacılığında bir merkez. Balıkesir Havaalanı bu yıl Ulaştırma Bakanlığı programına alındı. Bu yıl haziran veya temmuzda havaalanının temelini atmayı planlıyoruz. Balıkesir'den yılda 10 milyon kişi geçiyor. Biz istiyoruz ki bunlar en azından bir şişe su alıp geçsin, boş geçmesin. Balıkesir'e gelen en az bir gün kalsın istiyoruz."Sabah Egeli