Başakşehir 4. Etap asansörleri revize edilecek!

Başakşehir 4. Etap asansörleri revize edilecek!

Başakşehir 4. Etap’ta 14 yaşına basan 372 asansörün tamamı Yönetim Kurulu kararıyla 2015’te revize edilecek. TSE kontrolleri sonucu, bakımları yenilenen asansörlere uygun görüldüğünde güvenli asansör anlamına gelen yeşil etiket verilecek.


Türkiye’de en fazla kişinin yaşadığı 7958 konuttan oluşan dev Uydu Kent Başakşehir 4.Etap’ta, 372 asansörü kullanmakta olan 40.000 sakini ilgilendiren Asansör Revize Çalışması alınan kararla Başakşehir 4. Etap Site Yönetimi tarafından 2015’te hayata geçirilecek.


"Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği" doğrultusunda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 05 Kasım 2011 tarihinde aldığı ve 28106 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan kararla asansör kullanıcıların can ve mal güvenliğinin sağlanması için asansörlerin periyodik kontrollerini yılda en az 1 kere A tipi Muayene Kuruluşlarına yaptırılması kanuni zorunluluk haline getirilmişti.


İlgili kanun gereği T.S.E tarafından yapılacak kontroller sonucu bakımları yenilenen asansörlere uygun görüldüğü takdirde “güvenli asansör” anlamına gelen yeşil etiket verilecek.

 

Boğaziçi Yönetim A.Ş.'den yapılan açıklamaya göre; gerekli bakım ve eksiklikleri giderilmemiş asansörler kullanılamaz anlamına gelen kırmızı etiket alarak mühürletilecek. Kontroller her yıl senede 1 kez tekrarlanarak uygunluk etiketleri yeniden değişecek.